Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata denisa84's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2008
    Postari in forum
    1.947
    Mersi de răspuns Anca. Exact actele astea le- am depus si noi aici, atât doar ca actele care trebuiau sa vina din Ro nu au ajuns încă. Si copilul are anmeldung in Germania de 2 sapt, iar soțul meu are acte din Iunie anul trecut. Am fost la Familien kasse si ne- au spus ca avem actele in regula si primim alocația din momentul când e copilul anmeldungat in Germania. Noi nu suntem lamuriti cu banii din urma...avem dreptul sa ii primim sau nu?

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu stiam ca ar trebui sa primeasca diferenta dintre alocatia din Ger si cea din Ro din momentul in care a inceput contractul de munca in Germania... Dar trebuie intrebat, citit, cautat. Poate gasesti ceva site si in romaneste, sau sa intrebati in Romania.

Membru inregistrat la
    13.11.2008
    Postari in forum
    1.947
    Asa am fost informați si noi... Ca trebuie sa primim diferența pe toată perioada cât a avut soțul contractul de munca...dar am impresia ca doar când primesc ei actele din ro se va întâmpla asta... Si actele din ro au fost trimise in 10 Februarie si nu au ajuns încă. Așteptăm sa vedem ce se mai întâmpla!

Floricica Nou Venita Adriana2012's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.04.2012
    Postari in forum
    3
    Buna! Eu am trimis toate actele si cred ca a trecut mai mult de o luna si nu am primit inca nici un raspuns. Am tot sunat la ei, dar imi spun ca dosarul este in lucru. Asta este...mai asteptam! Eu locuiesc in Weeinsenburg la aproximativ 60 km de Nurenberg. Sunt departe de voi?

Membru inregistrat la
    13.11.2008
    Postari in forum
    1.947
    Buna fetelor. Am rezolvat in sfarsit cu alocatia, am primit decizia ca ne vor da banii. Mai tineti minte in cat timp ati primit banii dupa ce ati primit decizia? Va multumesc!

Membru inregistrat la
    13.11.2008
    Postari in forum
    1.947
    Ankag , daca citesti , ai putea sa imi scrii? Sau alte fete care au primit alocatia din urma. Va multumesc

Floricica Nou Venita Adriana2012's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.04.2012
    Postari in forum
    3
    Cam in 3-4 zile o sa primesti si banii. Eu asa i-am primit.

Floricica Nou Venita levi2009's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2012
    Postari in forum
    2
    buna,daca renunt la alocatia copilului trebuie sa renunt si la indemnizatia de crestere.o sa primesc doar 180 de euro din germania,acolo lucreaza sotul?iar cei 600 de lei nu-i mai primesc?voi ce bani ati primit cand vi s-a rezolvat dosarul?multumesc

Floricica Nou Venita levi2009's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2012
    Postari in forum
    2
    pana la urma cu ati rezolvat?vi sa oprit si indemnizatia?multumesc

Floricica Nou Venita RamonaVilcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2017
    Postari in forum
    1
    Citat Postat de ankag Vezi mesajul
    Vreau sa ma ajute si pe mine cineva cu niste linkuri sau informatii daca se poate :)
    Eu iau indemnizatie de crestere copil din Romania si alocatia copilului tot de acolo. Am venit in Germania din septembrie, iar sotul meu are aici contract de munca. Am depus actele sa primim alocatie de aici si avem dreptul sa primim banii incepand cu prima luna de munca, deci septembrie, dar am nevoie de dovada din Romania ca nu am luat bani de acolo, deci trebuie sa renunt la banii din Ro ca sa ii iau pe cei de aici. Aici alocatia este de 184 de euro, deci clar mai mare decat ce iau din Ro.
    Am intrebat in Ro si mi-au spus inital ca pot renunta si din urma si sa dau banii inapoi. Azi cand a fost fratele meu sa faca cerere, supriza, se poate renunta la alocatie doar daca renunt si la indemnizatie. Mie nu mi se pare corect, indemnizatia reprezinta banii mei ca si mama ca stau acasa si ingrijesc copilul, iar alocatia este pentru copil, deci daca eu as sta in Romania si as creste copilul acolo si sotul ar munci in Germania mi s-ar parea perfect normal sa beneficiez de indemnizatia din Ro si alocatia din Germania... acum ca locuim cu totii in Germania poate e putin altfel... nu stiu... si din asta intreb.
    Va multumesc!
    Salut! Sunt in aceeasi situatie ca tine. Am depus acte pentru alocatie in Germania si am primit raspuns sa aduc dovada incetarii platii din Romania. In Romania nu am depus nici o cerere pentru a renunta la bani. Abia ce am aflat de suspendarea indemnizatiei odata cu alocatia si nu vreau asta. Acum nu stiu cum sa dau inapoi, si stau cu frica ca o sa mi le suspende amandoua. Cum s-a rezolvat pana la urma situatia ta?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari