Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561

Alocatia europeana

Vreau sa ma ajute si pe mine cineva cu niste linkuri sau informatii daca se poate :)
    Eu iau indemnizatie de crestere copil din Romania si alocatia copilului tot de acolo. Am venit in Germania din septembrie, iar sotul meu are aici contract de munca. Am depus actele sa primim alocatie de aici si avem dreptul sa primim banii incepand cu prima luna de munca, deci septembrie, dar am nevoie de dovada din Romania ca nu am luat bani de acolo, deci trebuie sa renunt la banii din Ro ca sa ii iau pe cei de aici. Aici alocatia este de 184 de euro, deci clar mai mare decat ce iau din Ro.
    Am intrebat in Ro si mi-au spus inital ca pot renunta si din urma si sa dau banii inapoi. Azi cand a fost fratele meu sa faca cerere, supriza, se poate renunta la alocatie doar daca renunt si la indemnizatie. Mie nu mi se pare corect, indemnizatia reprezinta banii mei ca si mama ca stau acasa si ingrijesc copilul, iar alocatia este pentru copil, deci daca eu as sta in Romania si as creste copilul acolo si sotul ar munci in Germania mi s-ar parea perfect normal sa beneficiez de indemnizatia din Ro si alocatia din Germania... acum ca locuim cu totii in Germania poate e putin altfel... nu stiu... si din asta intreb.
    Va multumesc!

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Daca faci un calcul aproximativ, mai bine ramai cu indemnizatia si alocatia din Romania, decat doar cu alocatia din germania, iesi mai bine la bani si niic nu te mai complici..

Floricica Nou Venita Adriana2012's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.04.2012
    Postari in forum
    3
    Buna! Sunt in aceeasi situatie cu d-voastra.Am renuntat in tara la alocatia pt copii si la indemnizatie si am depus in Germania actele. Vroiam sa va intreb din momentul in care ati depus actele pt alocatie in cat tip vi s-au acordat banii. Multumesc!

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Dupa ce am avut toate actele bune am primit banii f repede, sub 1 luna, inclusiv din urma.

Floricica Nou Venita ioana.ioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2011
    Postari in forum
    173
    Citat Postat de Adriana2012 Vezi mesajul
    Buna! Sunt in aceeasi situatie cu d-voastra.Am renuntat in tara la alocatia pt copii si la indemnizatie si am depus in Germania actele. Vroiam sa va intreb din momentul in care ati depus actele pt alocatie in cat tip vi s-au acordat banii. Multumesc!
    Buna Adriana!Si eu sunt in Germania si eu am primit alocatia dupa ce am avut toate actele inregula dupa vreo luna si binenteles din urma!!!!!!fetelor in ce oras stati in Germania?

Membru inregistrat la
    14.11.2011
    Postari in forum
    173
    Citat Postat de ankag Vezi mesajul
    Vreau sa ma ajute si pe mine cineva cu niste linkuri sau informatii daca se poate :)
    Eu iau indemnizatie de crestere copil din Romania si alocatia copilului tot de acolo. Am venit in Germania din septembrie, iar sotul meu are aici contract de munca. Am depus actele sa primim alocatie de aici si avem dreptul sa primim banii incepand cu prima luna de munca, deci septembrie, dar am nevoie de dovada din Romania ca nu am luat bani de acolo, deci trebuie sa renunt la banii din Ro ca sa ii iau pe cei de aici. Aici alocatia este de 184 de euro, deci clar mai mare decat ce iau din Ro.
    Am intrebat in Ro si mi-au spus inital ca pot renunta si din urma si sa dau banii inapoi. Azi cand a fost fratele meu sa faca cerere, supriza, se poate renunta la alocatie doar daca renunt si la indemnizatie. Mie nu mi se pare corect, indemnizatia reprezinta banii mei ca si mama ca stau acasa si ingrijesc copilul, iar alocatia este pentru copil, deci daca eu as sta in Romania si as creste copilul acolo si sotul ar munci in Germania mi s-ar parea perfect normal sa beneficiez de indemnizatia din Ro si alocatia din Germania... acum ca locuim cu totii in Germania poate e putin altfel... nu stiu... si din asta intreb.
    Va multumesc!
    Buna Ankag!eu nu am nascut in Ro sa stiu cum e acolo,eu numai de aici iau alocatie si iau si ca un fel de ajutor social k am grija de copil,la mine lucra numai sotul,eu am lucrat inainte sa raman insarcinata cu un an!pupici multi la pitici,dak nu te superi in ce oras stai in Germania?

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Locuiesc intr-un sat intre Braunschweig si Wolfsburg.

Membru inregistrat la
    14.11.2011
    Postari in forum
    173
    Citat Postat de ankag Vezi mesajul
    Locuiesc intr-un sat intre Braunschweig si Wolfsburg.
    Eu stau in Alsdorf!spunemi cum ii zice la sat?pupici!

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Meine. Suntem departe tare.
    Pupici

Floricica Avansata denisa84's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2008
    Postari in forum
    1.947
    Buna ziua fetelor. Am si eu nevoie de cateva informatii daca se poate. Sunt in Germania de aproape 2 luni, iar copilul meu de 3 ani e aici de 2 sapt. Ne intereseaza si pe noi sa primim alocatia copilului din urma, dar problema e ca nu prea ne descurcam cu limba si avem probleme. Noi am fost informati ca trebuie sa completam niste hartii in Romania , acele formulare europene si sa renuntam la alocatia de acolo, si asa putem primi din urma o diferenta, adica cat e alocatia in germania - alocatia pe care am primit-o in tara. Acele acte completate au plecat din tara in 10 februarie si se pare ca nu au ajuns nici acum aici. Cei de aici de la alocatii au zis ca incepand cu data cand a fost copilul inregistrat aici vom primi alocatia intreaga in Germania. Voi de ce acte ati avut nevoie pt a primi alocatia din urma? sper ca ati inteles exact ce nedumeriri am. Va multumesc anticipat pt raspunsuri.

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Am avut nevoie de o cerere facuta in romania cum ca vrem sa renuntam la alocatia de acolo. A facut-o fratele meu si ne-a trimis-o pe email, scanata.
    Iar aici am primit banii de cand a inceput contractul de munca al sotului, dar tot de atunci are si copilul anmeldung in Germania.
    Acte am depus asa:
    - raspunsul din ro cu data de cand am renuntat la alocatie
    - anmeldung pt copil si parinti
    - copie dupa contractul de inchiriere al locuintei
    - forumularul specific pt alocatia europeana, E nu mai stiu cat
    - o foaie pt primarie unde ne-au pus o stampila care atesta ca anmeldungul este corect
    - o adeverinta de la locul de munca

Sfatul meu ar fi sa intri pe site la familienkasse de care apartineti, descarci formularul de kindergeld, il completezi si il poti trimite scanat. Apoi iti trimit ei scrisoare cu toate actele necesare si si formularul exact care iti trebuie, plus ce trebuie la primarie, adeverinta pt serviciu. Noi am trimis de vreo 3 ori pana am avut totul in regula, dar iti explica f clar ce tre sa faci si raspund repede. Ce nu intelegi bagi in google translate si te descuri pana la urma.
    Succes!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari