Ultimele discutii din forum
  1. #1
    Floricica Nou Venita IonescuA's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.09.2012
    Postari in forum
    1

    Acordare stimulent in cazul CM pe perioada determinata in invatamant

    Buna ziua!
    Lucrez in invatamant de 5 ani de fiecare data cu CM pe perioada determinata - de la 1.09 pana la 31.08 ale anului.
    Pe postul pe care il ocup acum va veni titulara din CCC pe 04.07.2013. As dori sa ma lamuriti cu privire la urmatoarele aspecte:

    Doresc ca dupa concediul de maternitate sa revin la munca si sa beneficiez de stimulentul de insertie pana la 30.06.2013, iar din luna a 7-a pana in toamna sa intru in CCC. Ceea ce am inteles ca este posibil dupa ce am citit legea.
    Problema este ca intre 01.09.2011-31.08.2012 am avut o norma de 0.72, iar de la 1.09.2012 pana la 04.07.2013 am o norma de 0.55. Ma intereseaza sa stiu daca faptul ca nu am norma inteaga in ultimele 12 luni anterioare nasterii ma afecteaza? Pot beneficia de stimulent 5 luni, iar apoi din luna a 7-a, cand titularul se intoarce, pana la implinirea unui an de la nastere sa beneficiez de CCC?

    Sper ca am fost destul de explicita
    Multumesc!!!

  2. #2
    Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de IonescuA Vezi mesajul
    Buna ziua!
    Lucrez in invatamant de 5 ani de fiecare data cu CM pe perioada determinata - de la 1.09 pana la 31.08 ale anului.
    Pe postul pe care il ocup acum va veni titulara din CCC pe 04.07.2013. As dori sa ma lamuriti cu privire la urmatoarele aspecte:

    Doresc ca dupa concediul de maternitate sa revin la munca si sa beneficiez de stimulentul de insertie pana la 30.06.2013, iar din luna a 7-a pana in toamna sa intru in CCC. Ceea ce am inteles ca este posibil dupa ce am citit legea.
    Problema este ca intre 01.09.2011-31.08.2012 am avut o norma de 0.72, iar de la 1.09.2012 pana la 04.07.2013 am o norma de 0.55. Ma intereseaza sa stiu daca faptul ca nu am norma inteaga in ultimele 12 luni anterioare nasterii ma afecteaza? Pot beneficia de stimulent 5 luni, iar apoi din luna a 7-a, cand titularul se intoarce, pana la implinirea unui an de la nastere sa beneficiez de CCC?

    Sper ca am fost destul de explicita
    Multumesc!!!
    Timpul de munca nu afecteaza obtinerea indemnizatiei de crestere a copilului ( si nici a stimulentului de insertie), insa se va simti la calcularea cuantumului ei .
    Referitor la cea de a doua problema:
    Persoana îndreptățită poate solicita direct stimulentul de inserție, începând cu ziua următoare celei în care încetează concediul de maternitate, dacă îndeplinește condițiile pentru acordarea indemnizației pentru creșterea copilului prevăzută la art. 2 alin. (1) lit. a) din OUG. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor.
    Dacă la momentul cererii persoana solicită de la început stimulentul de inserție, se consideră că și-a exprimat opțiunea pentru varianta de concediu/indemnizație lunară sau, după caz, stimulent, prevăzută la art. 2 alin. (1) lit. a) din OUG nr. 111/2010. Această opțiune nu mai poate fi modificată pe parcurs, însă persoana poate reveni în concediu de creștere a copilului, până la împlinirea de către acesta a vârstei de un an, cu plata unei indemnizații aferente concediului și poate continua apoi cu stimulentul de inserție până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, în situația în care se reîntoarce la activitatea profesională înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari