Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Conf.dr.Georgeta.Panisoara's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.01.2013
    Postari in forum
    7
    (pentru emanuelalaszlo)
    Este o tendinta fireasca a copilului sa vrea sa exploreze, este bine sa nu o descurajati, doar sa faceti distinctia intre zonele periculoase si zonele sigure. Daca vreti puteti si sa ii cresteti gradul de provocare prin jocuri amuzante (nerepetitive) si explorari impreuna a unor spatii in care nu a avut pana acum acces. Insa repet, este o tendinta fireasca si cel mai rau lucru este sa o infranati; in acest caz copilul se poate culpabiliza (crezand ca face ceva rau) ori poate sa devina anxios (si sa devina dependent de dumneavoastra intreband in permanenta ceva de tipul "Mami am voie da fac asta?" fara ca mai intai sa incerce sa judece cu propria minte daca este ok sau nu). Este bine sa o inconjurati cu caldura si sa ii explicati de ce unele lucruri le poate face si altele nu, sa repetati acest lucru de multe ori (trebuie sa va inarmati cu multa rabdare) si sa incercati sa canalizati energia de explorare in alta directie (spre exemplu sa va ajute sa puneti lucrurile inapoi in dulap dupa ce dumneavoastra le-ati scos afara!).

Floricica Nou Venita rosioara35's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2016
    Postari in forum
    6

Nu stiu cum sa reactionez...

Buna ziua!

O prietena m-a indrumat catre sait-ul dumneavoastra, in timp ce ii relatam intamplarea ce a avut loc la gradinita baietelului meu. Voi incerca sa o prezint si aici cat mai succint, cu rugamintea de a ma sprijini putin in ceea ce priveste atitudinea cea mai potrivita pe care sa o adopt in continuare.
    Asadar, povestea a inceput cu o nepotrivire care mi s-a parut ca a existat intre meniul zilnic afisat la intrarea in gradinita si ceea ce baietelul meu mi-a relatat ca a avut in farfurie. Acest lucru s-a mai intamplat de cateva ori ( adica in special la felul 2 unde ba lipsea carnita, ba era inlocuita garnitura afisata cu piure, ba ambele...).
    In ziua respectiva am plecat acasa si nu am mai dat mare importanta intamplarii, insa a doua zi am intrat in vorba cu ingrijitoarea baietelului meu chiar in timp ce citeam meniul pentru ziua urmatoare. Cu acest prilej, am intrebat-o daca cu o zi in urma au avut piure sau orez; bineinteles a raspuns ca a avut ce scrie acolo si ca pot intreba si celelalte colege ale ei ( celelalte ingrijitoare). I-am zis doar ca baietelul meu in general nu minte, cu atat mai putin in legatura cu mancarea si ca daca nu corespunde meniul afisat nu e in regula deloc.
    Apoi am plecat, insa cand l-am luat pe baietel dupa-amiaza, l-am intrebat cum s-a purtat ingrijitoarea cu el si mi-a spus ca urat. L-am intrebat cum adica urat? Si mi-a zis ca a venit la el la masa, a tipat la el, l-a certat, l-a acuzat ca minte si i-a spus ca e suparata pe el (de fata cu ceilalti copii). Si apoi a inceput sa se invinovateasca, spunand ca din greseala a mintit, ca in loc de piure a avut orez si carnita o mancase deja.
    Copilul a plans si nu l-a impacat nimeni, iar educatoarea a tinut isonul ingrijitoarei. Cand mi-a relatat aceste lucruri, m-a rugat sa nu ii spun ingrijitoarei pentru ca ii este frica ca tipa iar la el. (mi-a spus acest lucru soptit desi eram pe drum) Apoi a zis ca nu vrea sa mai vorbeasca.
    L-am mai intrebat ce culoare avea orezul lui si mi-a zis ca galben deschis. I-am preparat acasa piure si salata de varza, si mi-a zis ca "orezul" acela nu ii place, decat varza. (lui nu ii place de fel piureul).
    Cam asta e povestea...Una dintre povesti...
    Eu intentionez sa am o discutie cu ingrijitoarea, referitor la atitudinea fata de copil; insa ma tem pentru cum ar putea sa se comporte in continuare cu el.

Astept un raspuns si va multumesc.

Floricica Avansata marina_iordache's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2014
    Postari in forum
    1.302
    buna seara..mi se pare minunat ca s-a deschis acest subiect.
    As dori si eu o parere cu privire la dependenta fetitei mele pentru san(are aproape 9 luni) dar nu adoarme si nu se linisteste decat la san...noaptea sta mereu la san si nu am avut nici o sansa sa o invat in patut recunosc ca si pentru bunastarea mea ca se trezea foarte des si nu mai vedeam de oboseala am decis sa o iau cu mine in pat numai sa dorm...am incercat sa o mai las cateva minute singura dar nu apuc sa ies din camera ca se pune pe urlat la modul ca i se taie respiratia de ma si sperie...cum as putea proceda oare sa nu mai fie atat de dependenta de mine?multumesc mult.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari