Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Copilul cu handicap

Una dintre cele mai mari incercari din viata este copilul bolnav, copilul cu handicap, copilul cu o deficienta, mica sau mare, vitala sau nu. Fie ca deficienta se rasfrange asupra hranirii, mersului sau vorbirii, asupra achizitiilor intelectuale sau capacitatilor de relationare cu cei din jur, ea este traita dramatic de intreaga familie.

• Cum putem ajuta o familie in care exista un copil cu o deficienta?

• De ce anume are mama nevoie pentru a reusi sa faca fata ingrijirii, amenjarilor speciale sau rautatilor celor din jur?

Iata intrebari la care ne propunem sa raspundem impreuna in discutia de luni 10 noiembrie, intre orele 20-23.

" Si eu sunt copil chiar daca sunt diferit de ceilalti!"

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ati venit la o noua discutie in direct. Va astept pana la ora 23 cu parerile, experientele si problemele voastre si ale copilasilor vostri.

Floricica Debutanta iota cristina's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2006
    Postari in forum
    646
    Buna seara!
    Cred ca avem nevoi de o asemenea discutie.
    Chiar daca nu avem copii cu handicap, ei exista si fac parte din viata noastra si trebuie sa stim sa ne purtam cu ei la fel ca si cu copiii normali.

Floricica Debutanta iota cristina's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2006
    Postari in forum
    646
    Baiatul meu s-a nascut prematur la 30 saptamani si datorita gramajului relativ mic de la nastere(1,6 kg), am mers timp de 1 an la controale. Din pacate la control am avut ocazia sa vad foarte multi copilasi care nu au fost la fel de norocosi ca baietelul meu. Se vedea pe chipul mamicilor amaraciunea si neputinta unei asemenea situatii, in care copilul lor nu poate sa stea in fundulet sau sa mearga.

Floricica Novice deriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2006
    Postari in forum
    517
    Buna seara!
    Eu am lucrat timp de 4ani la o scoala speciala pt def . de vedere.
    Aveam 10 copii in clasa, cl.x insa doar unul era nevazator total,ceilalti fiind cu resturi de vedere.
    Sunt copii extraordinari, muncitori, sufletisti , copii cu foarte mult bun simt, copii care doresc sa fie normali.
    M-am atasat extraordinar de ei si chiar daca am pleacat din scoala inca tinem legatura.
    Am predat si la scoala normala insa lucrurile nu se pot compara.

Floricica Nou Venita pispirei's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2008
    Postari in forum
    73
    buna seara
    eu lucrez la o scoala speciala ,copii cu handicap de intelect,iar viata a luat o intorsatura urata in familia mea a aparut o nepotica cu palatoschizis si suspecta de sidr. pierre robine.
    Copii sint f. speciali, sunt afectosi, sunt respectosi si chiar se bucura de mica lor "sai zicem performanta" de a scrie de aciti de a desena,si sunt fooarte talentati in actorie, binenteles cu mult efotr ei chiar devin 'MICI ACTORI'

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Cred ca sunt mai multe aspecte. Pe de o parte este suferinta parintilor, rudelor, vinovatia lor, neputinta, revolta, disperarea si celelate trairi pe care le incearca atucni cand apare un copil cu o deficienta sau cand dintr-un accident copilul ramane cu sechele grave.
    Pe de alta parte, se pune intr-adevar problema modului de relationare cu acesti copii, dat fiind deficeinta lor, imposibilitatea de a merge, vorbi, citi, juca etc.

Floricica Nou Venita ginaanton's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2008
    Postari in forum
    283
    buna seara,
    am un baietel de 7 luni si jumatate cu palatoschizis.pe langa aceasta problema,sunt f.nelinistita pt ca,pana aceasta varsta,inca nu sta in fundulet.de mers de-a busilea,nici atat.am vazut copii de varsta lui care fac toate aceste lucruri.poate pentru ca ma simte f.stresata din aceasta cauza,nu sta inca in fundulet?

Floricica Senior myky22's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2008
    Postari in forum
    4.879
    buna seara eu sunt o mamica cu bb cu palatoschizis...vreau sa va zic ca socul este foarte mare cnd aflic ca bb are palatoschizis

Membru inregistrat la
    24.03.2008
    Postari in forum
    4.879
    scuze de intarziere dar am avut putina treaba cu catalin...i-am dat sa pape si cum stiti copii cu aceasta problema se hranesc greu

Membru inregistrat la
    24.03.2008
    Postari in forum
    4.879
    fetele nu mai spuneti nimic.../
    haideti sa discutam despre tot ce avem pe suflet....stiu ca ne este greu si ca ne temem pt copilul nostru...sunt atatea operatii de facut...apoi trebuie sa mergem cu bb la logoped ca sa poata vorbi....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari