Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    .

Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Buna dimineata!Problema noastra cea mai mare acum e asta-vorbitul,tipatul si plansul in somn.Nu reusesc nicium sa inteleg care e motivul pentru care acum fiica mea are un somn asa de agitat cand in urma cu o luna dormea toata noaptea singura in patutul ei.Acum insa doarme cu noi in pat,pentru ca se trezeste in patut si se panicheaza si plange cu hohote pana o luam cu noi.La inceput am crezut ca simte nevoia de siguranta si deasta vrea la noi in pat dar acum incep sa ma intreb daca nu cumva evenimentele de peste zi le retraieste pe timp de noapte.

Astazi a facut 1 an si 10 luni,intelege tot ce ii spui si poti purta chiar si o discutie cu ea insa ziua e foarte neascultatoare si incapatanata asa ca se intampla dstul de des ca sa ajungem sa ne certam.Incerc pe cat posibil sa evit sa ridic tonul la ea dar mai e si bunica cu noi si pe langa faptul ca striga la ea toata ziua o mai ameninta si cu palmuta sau chiar cu lingura de lemn...e drept ca si eu am mai dat cate o plmuta la pampers dar nu fara a-i explica ce a gresit .Stiu ca violenta nu e o solutie dar nu stiu nici cum sa ii fac pe cei din jur sa inteleaga lucrul acesta.

Intrebarea mea ar fi....oare e posibil ca amenintarile astea zilnice sa o faca sa nu mai doarma noaptea si sa se sperie asa de tare?

Floricica Nou Venita georam's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2009
    Postari in forum
    63
    buna am citit ce ai scris.teai gindit ca poate ii mai iese o masea sau un dinte pt ca eu asa am patit cu copilul.plige si e agitat doar in perioada cind iese un dinte sau masea.

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Iulia si eu am aceasta problema e din cauza ca o certi ,traieste foarte intens tot ce se intampla peste zi are nevoie de un mediu cald si bland pe cat posibil e un copil mai emotiv si eu ma confrunt cu aceasta problema daca o cert sau o pedepsesc noaptea in somn plange sau spune ce sa intamplat .Sau daca se uita la un film la care ne uitam noi si e violent noaptea are cosmaruri.Eu am consultat si un psiholog in aceasta privinta .

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    In somnu si in vis, se retraiesc experientele de peste zi si trairile afective de peste zi. Adesea visam ca ne certam sau ca suntem amenintati, ca ne lovum sau ca suntem urmariti. Teoretic visul face ca somnul sa continue dar in cazul in care se trezeste tipand poate mai este o cauza a agitatiei. O maseluta, va sugereaza o mamica sau alta cauza. Este important cand a survenit schimbarea si ce s-a intamplat atunci.

Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Buna dimineata!va multumesc pentru raspunsuri.Situatia asta tine cam de o saptamana si singurele lucruri care au fost schimbate in aceasta perioada a fost ca vremea efectiv nu ne-a permis sa iesim afara si ei ii place la nebunie sa iasa si mama mea a fost si inca mai este racita,pana la urma ne-am racit toti.Ieri am incercat sa pestrez o atmosfera de calm in casa,sotul s-a conformat si el,mama nu a mai amenintat-o ca o luam eu pe Iulia si ii explicam ce si cum numai ca sa nu mai fie nevoie de amenintari.E drept ca nici azi noapte nu s-a dormit mai bine insa a fost din cauza tusei si a nasului infundat,e pentru prima data cand se raceste si nu stie ce sa faca.Insa nu a mai vorbit in somn si doar o data a plans.O s acontinui tot asa,cu calm si vorba buna si cne stie poate totusi iese si vreo maseluta pe langa raceala asta si deasta e asa de necajita.O sa va tin la curent cu ce sa va intampla.

Floricica Nou Venita bogdanaioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2008
    Postari in forum
    10
    buna ziua,
    Si noi avem o problema asemanatoare cu fetita noastra de 1 an si 6 luni. Este normal la aceasta varsta sa se trezeasca chiar in fiecare noapte ? De multe ori striga in somn, e agitata si se linisteste doar cand ii dam suzeta.(Dintisorii i-au iesit apropae toti cu exceptia a 4 maselute care stiu ca ies ceva mai tarziu). Care ar fi solutia ? Sa o certam mai putin cand face prostioare? Incerc mereu sa-i explic dar se intampla sa si tip la ea.
    O alta problema ar fi ca as vrea sa scapam definitiv de suzeta insa nu stiu ce sa facem noaptea cand se va trezi mai ales ca se intampla atat de des. Ce ma sfatuiti sa fac?

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Asa cum am spus copii re-traiesc ca si noi in timpul visului experientele de peste zi. Sigur ca nu este recomandat sa tipati la copil, in conditiile in care puteti. Este o perioada in care se schimba si somnul si e munca multa pentru a reusi s-o linistiti fara biberon, suzeta astfel incat incet-incet sa reuseasca sa doarma toata noaptea. Am avut o discutie in direct despre somn si o vom relua. Pana atunci va pot spune ca fiecare mama are o metoda de a-si linisti copilul inca de cand este mic, doar auzind glasul mamei copilul se linisteste dar uneori nu e suficient. De preferat ar fi sa nu aprindeti lumina, sa n-o luati din patut si sa nu-i dati de mancare sau de baut. Totusi uneori copiii cer apa sau se linistesc, asa cum suneti numai cu suzeta. Daca aruncati suzeta va gasi altceva, probabil degetul pentru ca suptul linisteste.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari