Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita rostotchi's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.01.2010
    Postari in forum
    3
    Buna ziua.
    Numele meu este Adina si am un baietel de 1 an si 6 luni. Este un "nazdravan". Este foarte activ, alearga toata ziua prin toata casa, cand ia o pauza, se aseaza in sufragerie, unde, de obicei, este un cd cu povesti sau cu muzica, si "citeste" carticele lui cu locomotiva Thomas (cand se uita pe ele si vorbeste sau rade atunci cand da pagina), dupa care alta repriza de inspectat totul prin casa si tot asa. Pe la un an spunea numai cand avea nevoie "mamamamama", cand mai mergea prin casa spunea "tatatatata", mai nou nu mai spune nici una nici alta. Singurele silabe pe care le spune sunt: dadadada, nananana, canta ori cand este singur ori cand ne jucam amandoi sau cand dansam, cand vrea ceva (apa sau jucarie) si nu ajunge la ea, intinde mana spre obiectul respectiv dar nu spune APA, incepe sa "maraie". Cand il strig intoarce capul dar nu intotdeauna, depinde daca este absorbit de ceva sau nu, daca il cert isi da seama ca il cert si ori incepe sa planga ori se supara si el si intoarce capul, daca ii spun hai sa vedem cine este la usa, se duce direct la usa si asteapta fericit.
    Intrebarea mea este urmatoarea: pentru ca la aceasta varsta nu spune cuvinte mici, simple, este un motiv de ingrijorare? Ar trebui sa merg la un logoped sau psiholog?
    Va multumesc.

Floricica Nou Venita love's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2009
    Postari in forum
    30
    Ceau,eu cred ca depinde de la copil la copil.
    Fetita mea are 1 an si 10 luni si vorbeste foarte mult si a inceput sa zica cat de cat corect cuvintele si de 1 luna face si propozitii,dar eu vb foarte mult cu ea,de mica am vorbit.
    Sunt cuvinte si gesturi pe care eu le fac si incearca si ea sa le faca si nu ii iasa e asa dulce si atunci lucram la ele.
    Eu mereu am corecat/o si am ajutat/o sa zica cuvantul cat de cat corect.
    Poate e un copilul tau e mai timid,dar cred ca daca nu vb pana la varsta de 3 ani atunci e o problema,dar conteaza foarte mult ca si tu ca mama sa vb foarte mult cu el si sa/i explici,o luam pe bia mea cu mine la bucatarie sau la baie peste tot si ii spuneam ce fac , ce e aia,ce e ala si acum le stie la perfectie.
    Bafta multa.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna ziua,

Daca nu ingrijorata, cel putin sunteti preocupata de aceasta "disparitie" a cuvintelor si de lipsa aparitiei celorlalte. Este importamt cum comunicati cu el si daca simtiti ca va transmite si daca reusiti sa-i spuneti si va intelege.
    De asemenea nu spuneti nimic despre relatiile lui cu membrii familiei si cu strainii, cu copiii si cu adultii. Ca varsta nu este un motiv de ingrijorare dar poate sunt alte semne care va dau de gandit. In general, baietii vorbesc mai tarziu decat fetitele dar comunicarea este prezenta de la varste fragede.
    Un alt subiect este rezistenta la frustrare si cand si de ce se supara pentru ca este o perioada dificila cea in care nu poate cere ce doreste sau nu accepta ca nu va primi.
    Scrieti-mi mai multe despre cum simtiti comunicarea cu el si despre relatiile cu ceilalti.
    Pe curand

Floricica Nou Venita rostotchi's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.01.2010
    Postari in forum
    3
    Buna ziua

In ceea ce priveste comunicarea mea cu el, dupa parerea mea, spun ca ma intelege. Cand ii cer sa-mi aduca o jucarie, se duce sa o caute si mi-o aduce, cand ii spun: hai cu mami sa mancam sau sa ne jucam sau sa stam pe olita sau sa mergem sa facem ceva impreuna; imi da mana; cand ne jucam impreuna eu ii exemplific prin sunete cum fac toate animalele sau ne jucam cu trenuletele (el imi aduce trenuletul sa ma joc cu trenuletul), imi aduce carte sa-i citesc, imi arata cu degetul pe carte sa-i spun ce este lucrul respectiv. E adevarat, ca nu stau toata ziua sa ma joc cu el, dar in afara de treburile casnice pe care trebuie sa le fac, restul timpului meu este al lui.
    In ceea ce priveste restul familiei, atunci cand mergem in vizita la ei (bunici sau strabunici, din fericire) si ii spun atunci cand ne imbracam sau chiar inainte, ca mergem la Dan sau Lili etc. sa-i vedem, se bucura. Daca ii spun ca vine cineva la noi (intotdeauna exista un nume la acest "cineva") se duce la usa si il asteapta foarte bucuros.
    Atunci cand mergem afara, de obicei iesim cu un baietel cu doua luni mai mic decat el (baietelul respectiv vorbeste mult mai multe decat el), se bucura foarte mult cand il vede. De asemenea, pe strada, daca cineva il baga in seama si vorbeste cu el, incepe sa rada si raspunde la jocurile persoanei respective.
    Se ataseaza foarte repede de cineva, daca pleaca si il vede plecand (chiar daca este baietelul din parc, chiar daca sunt bunicii sau este o persoana care a venit pt prima data la noi, dar s-a jucat cu el si l-a bagat putin in seama)incepe sa planga.

Multumesc

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Din ce spuneti, nu vad nimic ingrijorator in comportamentul lui. Intrebati insa despre numarul de cuvinte pe care le spune comparativ cu alti copii de aceeasi varsta sau mai mici. Aici este vorba despre diferebte individuale, despre modul in care fiecare copil reuseste sa vada sensul vorbirii si sa foloseasca cuvintele. Apoi poate fi o etapa de dezvoltare, se descriu copii care vorbesc mai tarziu fooosind toate cuvintele auzite si invatate pana atunci. Vom avea o discutie in direct in legatura cu limbajul copilului; am mai avut una acum mai mult de un an. Este un subiect de mare interes pentru toata lumea.

Floricica Nou Venita alexxa90's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2009
    Postari in forum
    10
    buna si eu am un baietel care luna asta in data de18 face un an.inca nu spune nici un cuvant.doar arata cu manuta ce vrea si zbiara daca nu e bagat in seama striga "mamamama"dar nu spune mama simplu.in rest stie sa arate becu,pisica,sa arate "au capu"(pune manuta pe frunte)si sal arate pe tati.
    in schimb nu sta cu nimeni numa cu mine plange daca ies din camera chiar daca e cu tati.la straini sa nu zic ca daca cineva strain il ia in brate incepe int-un plans isteric,dar daca e la mine in brate se joaca si zambeste cu persoana respectiva.
    credeti ca e vreo problema daca nu spune inca nimic.soacra mea spune ca ar trebuii sa vb ceva.dar el boboroseste pe limba lui.
    poate fi o peoblema?sa merg cu el la un psiholog?sau logoped?

Floricica Nou Venita beti-ana cioaca's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2006
    Postari in forum
    99
    Draga alexxa 90, parerea mea este ca fiul tau are o relatie de atasament intensa fata de tine. La 18 luni cel mai bun logoped sau cel mai bun psiholog pentru copil este chiar mama lui. Daca insa copilul arata, dar nu pronunta, ar trebui sa-i repetati clar pe silabe cuvantul. Limbajul receptiv al copilului este format, dar trebuie lucrat pentru limbajul expresiv. Ca sa invete pronuntia cuvintelor imitati sunetele din natura ( cum face sarpele, trenul? . . . ), iar apoi suneti silabe simple si duble ( pa, pi. . . . Papa, pipi). In general, baietii vorbesc un pic mai tarziu decat fetele.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari