Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305

Timpul trece - copiii cresc, lucrurile se schimba, Luni, 15 martie 2010, orele 20-23

Vorbim de aceasta data despre schimbarile care se produc de-a lungul timpului. Ele se refera vuneori la cuplu, "sotul meu nu mai este asa grijuliu cum era la inceput", alteori la copil "cand era mic era foarte linistit dar de curand a devenit agitat". De asemenea ne poutem referi la schimbari in cadrul legaturilor de familie ("eram foarte speriata cand era copilul mic dar dupa nasterea celui de-al doilea am capatat curaj"). De cele mai multe ori sesizarea acestor schimbari produce neliniste si se sfarseste cu o cerere de ajutor ("ce sa fac? "). Alti parinti isi manifesta dorinta de a reveni la starea anterioara, considerata mai buna decat cea prezenta. Va astept la ora 20 cu opiniile, trairile, experientele si intrebarile voastre.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit la o noua discutie in direct!
    Va astept pana la ora 23 ca sa discutam despre schimbarile care apar de-a lungul timpului si de care uneori ne bucuram, alteori ne ingrijoram, alteori ne intristam si alteori doar ne miram....

Floricica Nou Venita mada2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2009
    Postari in forum
    31
    Buna seara. Stiu ca poate sunt insistenta, dar chiar nu mai stiu cum sa procedez pentru a-l dezvata de a pune mana la "cocosel". Despre descoperirea ca organ ce ii apartine am inteles, am citit, dar asta dureaza de ceva timp. Se joaca cu mana acolo si atunci cand se uita la televizor si inainte s adoarma. Il vad ca trage de ea, ma mir ca nu il doare. V-am rugat sa imi dati un sfat pentru a-l convinge sa renunte la a se juca cu ceea ce ii apartine. Oare va trece in timp? Sper, pentru ca nici macar nu am curaj sa o intreb pe dna educatoare, daca la ora de somn se ascunde sub paturica (asa cum face acasa)si pune mana acolo. Multumesc

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Am inteles ca v-ati lamurit in privinta curiozitatii si descoperirii. Eu insa v-am vorbit despre placerea pe care o simte punand mana acolo. Majoritatea copiilor se masturbeaza inainte de a adormi sau cand se plictisesc sau cand sunt obositi sau tristi. Doar ca o mare parte dintre parinti nu observa sau copilul se ascunde mai bine. Unii parintii ii interzic si chiar pedepsesc copilul. Altii asteapta ca sa treaca de la sine. Altii incerca sa-i ofere alta ocupatie in acele momente. Alte mamici cred ca va pot impartasi din experienta lor.

Floricica Nou Venita lau1975's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.09.2010
    Postari in forum
    4
    buna ziua!!!Fetita mea in varsta de un 1 an si 11 luni am observat ca a inceput sa nu se mai uite la noi,copii,doar daca insistam foarte mult si atunci se uita foarte scurt.M-am tot gandit poate nu aude.Acum incep sa-mi fac griji ca tipa si nu vrea nisa vorbeasca,nu spune nimc cu adresa.Asa este foarte vesla,ii place sa ne jucam,constuim,alegam ,joaca ascunsa,se bucura,dar nu inteleg de ce nu are contact vizual si nu ne striga.Doar tipa,si ne arata daca vrea ceva.Nu face nimic din ceea ce-i cerem noi.Oare este prea mica?Copii de varsa ei deja leaga cateva cuvinte,ea nu striga nici mama.Daca ti putea sa ma ajutati cu un raspuns,v-as multumi din inima.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Spuneti ca va jucati impreuna. Unde se uita cand va jucati cu ea? Cum se desfasoara jocul, povestiti-mi o secventa in care va jucati cu ea. Reactioneaza la zgomote? Este intr-adevar mica pentru a face ce ii cereti dar asta nu e un indiciu. Ce sunete scoate si care a fost evolutia limbajului ei pana acum? A spus vreodata silabe? Cand?

Floricica Nou Venita lau1975's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.09.2010
    Postari in forum
    4
    Cand ne jucam impreuna se uita la ceea ce facem,la cuburi cum construiesc,ma imita constrieste si ea.Daca nu mai construiesc imi pune mana pe cuburi si imi duce mana sa le asez cum trebuie.Desenam,de obicei eu pe o carte ,ea pe alta,se uita in cartea ei da pagina si mazgaleste toate paginile.Jucam ascunsa,eu ma ascund si ea ma cauta,ma pandeste pe la tocul usii,rade si fuge sa o prind,ea nu se ascunde niciodata,asteapta sa ma ascund eu,inca nu stie cred.Foarte rar se uita la mine,nici daca ii tin obrajii nu vrea sa se uite,se supara si plange.Nu face nimic din ceea ce-i cer,nu vine cand o chem,nici macar dupa ce este imbracata sa mergem afara,desi stiu ca-i place foarte mult.Nu face "pa"desi ii iau mereu mana si ii arat sa faca.De doua zile a inceput sa zica foala cand vede o floare la televizor sau afara.Pana la un an si o luna cam asa repeta cam tot ce auzea,pe fina mea Raluca,o striga "auca" spunea a-da,a-di,a-na,ma-ma,ta-ta ,avea contact vizual si ma intelegeam cat de cat cu ea.Acum nu pot sa-i fac nici fotografii,se intoarce si nu pot sa-i fac.De multe ori am impresia ca ea stie foarte multe lucruri dar este foarte incapatanata.La zgomote reactioneaza,rade si bate din palme si spune "pabo"adica bravo.Acum merge in colectivitate la cresa.A fost in lunile,iunie- iulie pentru acomodare,a plans o perioada de o saptamana dar sa adaptat in sensul ca nu mai plangea,dar nu se juca cu copii,de cele mai multe ori statea pe canapea cu suzeta in gura si cu o jucarie sau isi lua jucarii si se juca tot singura,nu intra in cercul de copii.Acum a avut luna august vacanta iar avem o perioada de acomodare,plange de cand ajungem la cresa dar sunt si foarte multi copii noi care plang si se antreneaza unul pe altul.Va multumesc mult pentru ajutor!
    Modificata de lau1975; 16.09.2010 la 12:49:33.

Floricica Cu Vechime alexandru31's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    Buna seara!
    as vrea sa vorbim despre nervii intinsi la maxim de copii!:D
    Stiu ca ei iti incearca rabdarea,dar cateodata parca simt ca ma scufund...E perioada de cercetare,de formare a personalitatii,ma refer la baietelul meu de 3 anisori..
    Cum pot sa-l fac sa ma asculte..incerc sa fiu cat mai autoritara ,dar stie ca nu imi reuseste si are momente cand nici macar nu ma baga in seama sau ma ignora si face tot ce vrea el.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari