Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Ne propunem sa ne apropiem de ceea ce simt si exprima copiii legat de fricile, temerile lor, starile de neliniste sau chiar groaza.

Am vazut cu toti copii care plang, care refuza, care se trezesc noaptea plangand, am auzit adesea: "Mami, mi-e frica!"

Parintii se grabesc sa-l linisteasca pe copil, sa-l intrebe ce ii face frica si sa nege pericolul despre care cel mic vorbeste. Frica de intuneric, monstrii, balauri, fantome, oameni cu infatisari fioroase, animale, situatii, persoane din realitate, anumite locuri sau obiecte sunt intalnite la toti copiii intr-o anumita perioada a copilariei lor.

Cu toate acestea, unii o suporta mai bine, altii cu mai mare dificultate si de asemenea exista diferite modalitati de exprimare a acestor frici.

Astept opiniile, experientele si intrebarile voastre intr-o discutie in direct, care se va desfasura luni, 12 ianuarie intre orele 20-23.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit la o noua discutie in direct. Astazi despre fricile copiilor nostri. Va astept pana la ora 23.

Floricica Nou Venita crinageorgiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    59
    Buna seara
    Ma numesc Crina si sunt mamica unei fetite de 1 an si 10 luni care se numeste Georgiana. Georgiana este un copil activ( nu prea sta locului), este foarte receptiva la noi, intelege tot ceea ce ii spunem, vorbeste in limitele varstei, deci toate bune si frumoase, mai putin ceea ce se intampla de cca o luna de zile.
    De cam o luna se trezeste cam o data la 2 nopti plangand si strigand "mama" si pana nu o iau la pieptul meu si ii vorbesc nu se linisteste. Peste zi se sperie de aproape orice zgomot( de intensitate mare sau mica) de ex; cand aude apa cum o trag la wc, cand aude o masina care claxoneaza, cand aude o usa trantindu-se...etc..si exemplele ar putea continua. De fiecare data se arunca speriata in bratele mele si eu o linistesc explicandu-i ce se intampla si ii simt inimioara batandu-i foarte tare.
    Dar marea problema a aparut acum 5 zile cand refuza sa mai doarma seara. Dupa ce ii facem baie si isi bea lapticul refuza sa stea in patut, face pur si simplu crize daca o pun acolo. Am incercat sa o iau in patul mare langa mine dar nici asa nu vrea, desi e foarte obosita parca refuza sa adoarma, si nu mai stiu ce metoda sa adopt. Am incercat cu povesti, cu cantecele, cu lumina de veghe dar inca nimic si nu mai stiu ce sa fac pt ca tot la 23-24 se culca de 5 zile, in conditiile in care ea a avut un priogramn bine stabilit de cand s-a nascut si dormea de la 21-22. Si dupa ce adoarme are un somn agitat.
    Precizez ca ziua nu face nici o obiectie cand o pun la somnul de amiaza.
    Va rog sa imi spuneti ce as mai putea face ca sa avem din nou un program normal de somn si sa nu ii mai fie frica de zgomote.
    In speranta ca nu v-am plictisit va multumesc anticipat!

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ai venit. Este important ce s-a intamplat in urma cu o luna cand a inceput sa se teama. Daca a avut loc vreo schimbare in viata ei sau in cea de familie.
    Sunt de fapt doua probleme, ambele legate de frica. Una este cea a zgomotelor de peste zi si cea a refuzului de a adormi.
    Totusi cum adoarme seara?

Floricica Nou Venita crinageorgiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    59
    Am uitat sa precizez ca , intr-o dupa masa dormea in camera ei linistita si, dintr-o data am auzit un zgomot puternic de la vecina din baie (isi gaurea ceva pt niste tevi) si atunci ea s-a trezit dar nu era speriata.
    Referitor la cum adoarme seara, adoarme intr-un final epuizata de somn tot la ea in patut, cu mine in camera ..dupa nenumarate tentative ...

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Este dificil pentru ca fetita este mica si nu poate spune ce o sperie si atunci este nevoie sa va dati dvs. seama in locul ei. Mai mult ca sigur ca a existat ceva zgomotos, lipsit de semnificatie, ce a speriat-o sau a fost in acelasi timp cu un vis urat si astfel s-a format asocierea care leaga somnul de zgomote.
    Exista o cauza dar daca no puteti gasi, nu puteti stii ce anume sa evitati. Asa ca nu va ramane decat sa gasiti o metoda de a o linisti.
    Daca insa asociati dvs. cu ceva frica ei, acest lucru ne-ar fi de mare ajutor.
    De asemenea, este bine sa-i spuneti despre ce sunete este vorba atunci cand se sperie de ele, de unde provin.
    In cazul in care apar si alte manifestari sau simptomul persista, e nevoie sa mergeti la un medic.

Floricica Debutanta tatina's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2008
    Postari in forum
    815
    buna seara, draga Crina nustiu ce sfat sa-ti dau si fetita mea de 2ani si 4 luni,de curand a inceput sa se sperie ,cum deja se face intuneric,totu a inceput acum 2 saptamani,eram la parinti mei la tata si in ziua respectiva venise o verisoara cu sotu ei ,nu ne mai vazusem din vara,ea cand la vazut a inceput sa planga,si nu a vrut sa vina incamera in care a mers el,apoi seara se uita spre usa care intrase el si spunea ca ii e frica,a mai continuat si in urmatoarele 2 seri cat am mai stat acolo.acasa la bloc nu a mai spus nimic pana in seara aceastacand mi-a spus ca s-a speriat,e babau.De unde nustiu,ca eu niciodata nu iam pomenit.va multumesc

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    De undeva a auzit de baubau...
    Ceva din sotul verisoarei tale a speriat-o. Poate infatisarea lui sau vocea...
    Ca si in cazul fetitei Crinei, aceste incidente sunt doar factorul declansator pentru un fenomen care apare cu usurinta in copilarie: frica. De ce apare? Asa cum spuneam si in articol, sunt multe lucuri de ne-inteles sau fara nume, a caror utilizare nu-i e cunoscuta copilului si care ajung sa fie niste lucruri de speriat. Asa cum si pentru adulti sunt bolile necunoscute sau diferite evenimente astronomice, care produc frica, groaza...

Membru inregistrat la
    24.11.2008
    Postari in forum
    815
    asa face cand nu-i place de o persoana plange.de ex eram la magazin si era un batranel s-a ascuns dupa mine si a inceput sa planga desi i-am explicat ca nui face nimic,iar cu baubau,nustiu poate pe la soacra mea,pe ea am auzit-o odata si am certat-osa nu-mi spere copilu,insa azi a fost la ea si cand a adus-o cumnata mea,mi-a spus ca la ea s-a spriat dintr-o data,in timp ce se jucau,ca e baubau.mi-a spus ca ele nu au spus cuvantu,,baubau"acasa a continuat ca ii e frica ,ca s-a speriat,desi i-am explicat ca nu e nimeni, ca nu exista baubau,de dormit doarme bine si ziua si noaptea.sper sa fie ceva trecator

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    buna seara am citit cu interes tot ce s-a spus pana acum....nu stiu de unde vine frica dar va asigur ca de nicaieri nu e.....si eu am evitat sa sperii copilul in vreun fel....acum are 2ani si 3 luni si tare -i place intunericul..intra singur in baie sau camera fara lumina si ma striga de acolo vesel....mami noapte...adika mami e intuneric si rade.....mie imi e teama sa nu traga ceva pe el sau sa se sperie brusc..asa ca merg cu el de fiecare data...iar bau bau...si vine tiganul....si nenea da nana....nu imi plac....si de mlte ori cand aveam o discutie mai in contradictoriu cu fiul meu afara se gasea vreun destep sau desteapta sa-i spuna ca il i-a nenea cu sacul sau vine baubau....sau mai stiu eu ce...insa copilul meu neavand cunostinte de asa ceva radea...iar eu il chemam sa mergem si-i spuneam ca nenea sau tanti vorbesc prostii....si ma enervam la culme...ce treaba aveau ei sa se bage peste mine si fiul meu...asa ca nici nu ma gandeesc cum cresc acesti oameni copii...asa daca sunt bunici....insa au tendinta sa ascunda metodele lor vezi chipurile ca stiu ei mai bine cum se cresc copii......

Membru inregistrat la
    24.11.2008
    Postari in forum
    815
    va doresc noapte buna ca e timpu sa pun copii la somn si pe data viitoare

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari