Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    O mamica ne spune dspre baietelul ei de 1 an si 7 luni care se sperie in anumite situatii (vizite, doctor)astfel incat mama a inceput sa evite iesirile.

O alta mamica ne intreaba despre fetita ei care are fobie de insecte si alte temeri.

Aducem asadar intr-o discutie in direct aceste subiecte incercad sa intelegem ce se intampla cu copiii in astfel de situatii.

Va astept asadar luni de la ora 20 cu experientele, parerile, trairile voastre in ceea ce priveste teama, fobia, frica, reactiile de plans ale copiilor care se sperie, modurile in care ii linistiti sau in care incercati sa le inlaturati temerile.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit la o noua discutie in direct.
    Avem un subiect complex di delicat astazi, prnind de la intrebarile si ingrijorarile voastre privind fricile si fobiiile copiilor.
    Va astept pana la ora 23 sa discutam in legatura cu modul in care ati sesizat debutul acestor manifestari la copii, celegaturi faceti cu alte evenimente din viata de familie, ce simtit fata de frica celui mic si ce ati incercati sa faceti pentru a-l ajuta.

Floricica Cu Vechime belladonna's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2008
    Postari in forum
    6.413
    buna seara!
    si eu ma confrunt cu o astfel de problema...adica baietelului meu ii este frica de ploaie ...
    am incercat sa tot ii explic de ce ploua ..i-am dat diferite exemple dar in momentul in care incepe sa ploua nu ma mai inteleg cu el ...

Membru inregistrat la
    30.03.2008
    Postari in forum
    6.413
    totul a inceput acum 1an in vara cand a fost in vacanta la bunici la tara...am intrebat socri ce sa intamplat si ei mi-au spus ca ar fi plouat intr-o zi foarte tare si noaptea la fel cu tunete si fulgere si sa speriat foarte tare...imi zice ca ii e frica de ploaie si de tunete...plus de zgomotele puternice (ex zgomotul de bormasina)...

Membru inregistrat la
    30.03.2008
    Postari in forum
    6.413
    am avut o perioada de cateva luni in care ne revenisem cat de cat dar de saptamana trecuta nui chip sa ma inteleg cu el....cum iese din casa ma intreaba"dar afara ce se intampla?"....sau daca intra soarele in nori imi zice "nu vine ploaia?"....
    acum refuza sa iasa afara sa mearga in parc ,cand plecam de la gradinita vrea direct acasa ...iar daca vreau sa ii dau drumul la mana sa mearga singur nu vrea...nu ma pot opri deloc in drum imi spune "hai acasa,hai acasa!"...

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ai venit. Mai intai e important cand a aparut aceasta temere si cum s-a declansat ea, apoi cu ce o asociati si cum se manifesta.
    Explicatiile sunt bune dar se pare ca frica este mai puternica decat partea rationala astfel incat baietelul chiar daca intelege cognitiv ce e cu ploaia, exista o asociere inconstienta cu ceva grav pe care nu-l stie si asta ii aduce o traire insuportabila. Este mecanismul tuturor fobiilor.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    El poate povesti ce s-a intamplat anul trecut la bunici? Incercati sa vorbiti cu el despre asta, sa vedeti ce anume l-a speriat, poate a auzit ceva legat de ploaie sau poate cineva de acolo a fost speriat, poate tunetele l-au trezit din somn, el era intr-un spatiu putin familiar si asta a accentual frica...

Floricica Nou Venita astegaru's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2009
    Postari in forum
    4
    Eu revin cu subiectul fetitei mele.
    Are 6 ani si 10 luni, de 3-4 saptamani am observat ca se sperie de orice. Nu doar frica de insecte. Frica de a nu imbatranii, frica ca se intampla ceva rau cand se loveste.
    Plange foarte tare, ma sperie starea fetitei

Floricica Nou Venita astegaru's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2009
    Postari in forum
    4
    Ieri am fost in parc, a vazut copii ai starzii si s-a speriat foarte tare. I=am explicat ca sunt doar copii ca si ea, sunt saraci si de aceea arata asa, pur si simplu a inceput sa planga, se baga in mine.

Membru inregistrat la
    30.03.2008
    Postari in forum
    6.413
    pai l-am intrebat si mia spus ca a ploat foarte tare la mamaia ca sa luminat cerul...am incercat sa ii spun ca atunci cand ploua pamantul bea apa pt ca ii este sete asa cum si el bea apa atunci cand ii este sete ..sau ca, copaci nu cresc daca nu au apa si plantele la fel...si multe alte exemple ....in casa imi spune tot timpul ca trebuie ploaie ca sa creasca mare graul sa facem paine,sa mancam fructe ,legume dar in momentul cand incep picaturile de ploie sa curga nu ne mai putem intelegem ...plange si spune ca vrea acasa....

Membru inregistrat la
    30.03.2008
    Postari in forum
    6.413
    a si mentionez ca niciodata nu l-am sperat cu ceva anume...posibil ca la gradinita sa fi auzit ceva de la alti copii...am vorbit cu doamnele educatoare si au spus ca se comporta normal cu ceilalti copii...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari