Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305

Suferinta in familie - cand ceva lipseste, cand ceva nu merge..., Luni, 19 aprilie 2010, orele 20-23

Incercam sa ne oprim si sa discutam despre momentele cand in familie apare un necaz, o suferinta, cand ceva lipseste, cand cineva are o problema si toata familia este afectata, fiecare in felul sau. Adesea primesc intrebari referitoare lla cum sunt afectati copiii de diferite evenimente din familie, tensiuni, neintelegeri intre parinti sau intre parinti si socrii etc. Va astept ca sa discutam impreuna despre cum simtim sufetrinta sau dificultatea celuilalt si cum poate familia sa-l sustina sau sa gaseasca o cale de ameliorare.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit!
    Va astept in urmatoarele 3 ore pentru a discuta impreuna despre diferite probleme care va framanta si care produc suferinta in intreaga familie. Uneori problema pare a unui singur membru dar toti cei din familie il pot ajuta sa o rezolve. Asta pentru ca familia este un grup si nu o suma de indivizi, legati intre ei prin legaturi de cuplu, de filiatie sau fraterne si asta ii face sa se comporte adesea ca un singur corp - corpul familial.

Floricica Nou Venita magda75's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2010
    Postari in forum
    8
    buna seara.am doi baieti unul special de 8ani cu tetrapareza si encefalopatie si unul de 4 ani dar sanatos.vreau un raspunns la o intrebare a lui.ma intreaba mereu de ce fratiorul lui e bolnav.nu stiu ce sa-i raspund.ma ajutati?multumesc

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Ce i-ati raspuns cand v-a intrebat?
    De fapt cred ca cel mic exprima in cuvinte o intrebare pe care v-o puneti cu toti. Copii reusesc adesea sa spuna cu glas tare ceea ce toti cei mari gandesc dar nu cuteaza sa exprime.
    Pe de alta parte este important ce crede si simte cel mic. El oare ce raspuns are pentru intrebarea asta? Ce crede despre fratele lui mai mare? Cum il vede? Cum comunica cu el? Care este relatia lor?

Membru inregistrat la
    23.02.2010
    Postari in forum
    8
    mii de scuze.am dus baietii la culcare si am adormit linga ei.i-am spus ca asa a iesit din burtica mea dar nu stiu de ce e bolnavior.bunica a spus ca asa a vrut doamne-doamne.isi aminteste un episod de acum un an cind cel mare a cazut si s-a lovit la cap si tati l-a dus la spital si cind ma intreaba de ce e bolnavior fratiorul,completarea e -pt ca s-a lovit la cap?nu-mi place sa-l mint si tot evit raspunsul si probabil ca ezitarea mea il face sa revina cu intrebarea.noi stim ca e asa din cauza unei infectii in timpul sarcinii dar cum sa-i explic asta?

Membru inregistrat la
    23.02.2010
    Postari in forum
    8
    cel mare nu vorbeste si nu prea se joaca cu el decit daca sint si eu.pt ca nu poate vorbi pisca si te stringe f tare dar nu ca sa faca rau doar ca sa ne faca atenti.ne iubeste pe toti la fel dar cel mic nu intelege ca il pisca si trage de el din iubire si mereu tipa la sebi,probabil ca asa se apara.treaba cu piscatul ne deranjeaza pe toti.cred ca il iubeste pe sebi doar pentru ca il iubim noi

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Sigur ca baietelul cauta o explicatie. De ce ezitati sa-i raspundeti? Un copil poate intelege ca o boala a mamei poate avea efecte asupra bebelusului din burtica. El atribuie loviturii la cap pentru ca este ceva la care a asistat si care ar putea fi o cauza. Poate a fost si el speriat atunci cand a cazut fratele lui si a mers la spital asa cum ati fost si dvs. Speriati. Acum cauta o solutie si cred ca va intreba si daca se vindeca, cum va fi cand va creste, cum il poate ajuta. Este inca mic dar ca si dvs. Este la fel de ingrijorat si preocupat.

Membru inregistrat la
    23.02.2010
    Postari in forum
    8
    MULTUMESC.E BINE CA POT SA-I SPUN ADEVARUL.NU VREAU SA STEA INGRIJORAT.SPER CA N-O SA ZICA CA E BOLNAVIOR DIN CAUZA MEA.CRED CA DE ASTA MA TEM CEL MAI TARE

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari