Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ritutza_dragutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2009
    Postari in forum
    2
    Fetita mea are 2 ani si 2 saptamani si nu vrea sa doarma mai devreme de 2 noaptea. Nu stiu ce sa mai fac.

Floricica Novice mirela_cirneci's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2009
    Postari in forum
    422
    si noi avem probleme cu somnul.Alexia are un an jumate si la fel am patit si noi.Eu ii dau sedi bimbi care e un produs naturist ce o linisteste si doarme mai bine.Poate ii ies maselutele si e mai agitata?

Floricica Nou Venita veronica_30's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.06.2006
    Postari in forum
    9
    si fetita mea de trei ani se culca foarte tarziu spre disperarea noastra 1- 2 noaptea, dar sa stii ca am observat ca are acest obicei da cand este frig iar seara nu mai iesim afara , mi-am propus sa facem cate o scurta plimbare seara poate ajuta .

Floricica Cu Vechime serena2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    5.470
    Buna seara mamici...daca fetitele se culca asa de tarziu, inseamna ca dorm mult ziua..pana in jurul orei 11.00, nu? Daca este asa, in cazul acesta, fetitele trebuie sculate mai de dimineata, iar in timpul zilei daca nu vor sa doarma pana la ora16.30, sa nu le mai lasati sa doarma...caci asa ...se prelungeste ziua lor, care devine noapte...Si fetitele mele se mai culca relativ tarziu23.30..insa nu mai mult...trebuie neaparat trezite mai de dimineata...si sa nu adoarma dupa 16.30...parerea mea...eu asa am procedat...si nu mi se culca tarziu...numai bine!

Floricica Nou Venita love's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2009
    Postari in forum
    30
    Draga mea fetita mea are 1 an si 9 luni,si se trezeste dimineata la 7 sau 8,iar peste zi doarme doar 1 ora jumate ,de la 12,30 pana 14,!
    Deci doar 1 ora jumate ,dar seara se culca devreme la 10,degeaba se culca devremea ca se trezeste noapte de 2 ori,asa ca stai linistita,astia mici au un program tare aiurea de somn!

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Am avut cu ceva timp in urma o discutie i direct despre somn si spuneam atuncio ca ciclurile de somn la copii sunt diferite de cele ale adultului si de asemenea, alternanat de somn superficial si de somn profund. Bebelusii "nu stiu" sa doarma un timp mai lung sau mai bine zis nu stiu sa re-adoarma dupa ce se trezesc. Este nevoie de putin efort din partea celor mari pentru a-l linisti atunci cand da semne de trezire in timpul noptii pentru a reusi sa nu se trezeasca de tot si sa-si continue somnul.
    De multe ori insa, parintii aprind lumina, iau copilul din patut, se plimba cu el prin casa si atunci se trezeste de tot. Orele la care se trezeste se vor pastra probabil si astel va aparea un "obicei" dificil de inlaturat.
    Astfel incat, in limita posibilului este recomandat sa il linistiti la el in patut, fara sa-l ridicati, aprindeti lumina etc aratandu-i astfel ca este noapte si trebuie sa-si continue somnul.

Floricica Avansata stelu's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.08.2009
    Postari in forum
    1.207
    Buna,
    Am o fetita de un an si 3 luni iar de pe la un an si o luna se trezeste noaptea plangand(intre ora 12 si 3 dar nu neaparat,azi s-a tezit la 5 dim) si nu mai doarme decat daca stau langa ea sa ma simta ca sunt acolo ..ma cauta din cand in cand cu mana.De la 3 luni dormea de seara pana dim. de la 9 seara la 8 dim, la ea in patut si nu in brate. La inceput am stat si cate 2 ore pana dormea adanc si puteam sa ies din camera ei...se trezea cam o data pe saptamana.Acuma se trezeste tot mai des aproape in fiecare noapte ..si am adus-o in pat la noi caci nu mai rezist si adoarme dar doarme foarte agitata si nu ma odihnesc deloc.Nu gasesc cauza...Singurul lucru care l-am schimbat a fost laptele..de la cel praf la lapte de vaca..si se constipa putin dar facea zilnic scaun.Acuma am trecut din nou la lapte praf si nici o schimbare cu somnul.Nu stiu cum sa fac sa nu se mai trezeasca noapte...Are noaptea gaze..i-am dat si ceai de colici...chiar nu stiu ce sa mai fac sa doarma noaptea din nou...
    ziua doarme un somn de la 12.30sau 13 vreo 2ore..2 ore jumate
    Va rog sa imi spuneti cum sa procedez ca nu mai stiu cum sa fac sa dormim cu totii....
    multumesc mult

Floricica Nou Venita mmaaddii's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2009
    Postari in forum
    13
    buna,
    Fetita mea are acum 1an si o luna si are perioade cand doarme de seara pana dimineata fara sa se trezeasca si perioade cand are somnul foarte agitat si se trezeste de mai multe ori pe noapte. Sa fie oare din cauza dintilor? Poate si la voi e la fel.
    Eu o adorm si o pun iar in patut dar mai obosesc, facem cu randul eu si sotul meu.
    Uneori obosim si o luam in pat cu noi dar tot se trezeste. Am uitat sa ti spun ca ziua are program de somn de la 2.00 la 5.00, aproximativ.
    Daca afli ceva spune mi si mie.
    Eu banuiesc ca ar fi din cauza dintilor pentru ca uneori daca i mai dou o doza de nurofen, se linisteste si doarme fara sa se trezeasca dar sunt nopti cand spre dimineata incepe din nou.

Floricica Nou Venita tino's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2008
    Postari in forum
    167
    baietelul meu are 1 an si 4 luni si cam de o luna si jumatate patim la fel cu somnul... inainte dormea singur in camera si chiar daca se mai trezea noaptea adormea singur la loc. In timpul zilei nici nu stiam cand se trezea, asa de linistit era, se juca cu catelusul cu care doarme. Acum se trezeste plangand, chiar si ziua, trebuie sa dormim cu el in camera, problema e ca eu nu pot sa dorm cu el, ca aud fiecare miscare pe care o face si nu ma odihnesc deloc! Nu stiu ce sa facem, nu pot sa-l las sa planga, nici nu vreau sa intre in clasa intai si sa doarma cu mine in pat! Help!

Floricica Nou Venita rommy78's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.06.2010
    Postari in forum
    1
    o fetita am si eu, si incercam(cam de 2 saptamani) s o facem sa doarma singura. mami ii spune o poveste, apoi sta in pragul usii ca sa o stie fata ca i langa ea dupa care pleaca in camera noastra dupa ce adoarme. dar se mai trezeste de 2-3 ori noaptea si vine la noi in camera, o duc in pat, stau cu ea pana adoarme apoi plec la mine. ce ziceti, continui asa sau sa schimb ceva? va multumesc.

Floricica Nou Venita leaganbeto's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.01.2010
    Postari in forum
    34
    Buna

Noi folosim acest leagan, Beto, si ne foloseste foarte mult, pun in leagan si peste 10 minute este adormit.
    Nu lasati sa doarma dupa 15. Poate va ajuta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari