Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    O mamica ne propune sa vorbim despre cum poate reusi un copil sa doarma singur in camera sau in patutul lui. Incercam sa abordam aceasta problema, pe care am putea-o numi a autonomiei sau a independentei si care este deopotriva legata de a se juca singur, de a manca, sta la gradinita sau dormi. Unii copii pot, altii nu pot. De ce? Cum putem intelege asta? Cum il putem ajuta pe micut? Iata ce ne propunem pentru seara de luni. Va astept!

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit la o noua discutie in direct. Va astept pana la ora 23 cu opiniile, experientele si intrebarile voastre legate de capacitatea copiilor de a fi singuri, de a invata sa doarma, sa manance, sa se joace singuri.

Floricica Avansata ralu55's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2009
    Postari in forum
    2.375
    buma seara!
    eu sunt cea cu intrebarea legata de dormitul copilului singur...ma bucur ca mi-ati raspuns la mesaj

Membru inregistrat la
    05.02.2009
    Postari in forum
    2.375
    am incercat mai multe metode, am lasat lumina aprinsa, am incercat sa nu-l bag in seama atunci cand se trezeste, chiar am lasat un tricou de-al meu la el in patut sa-mi simta mirosul :))

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Spuneati ca a dormit in patutul lui pana la 11 luni. Ce s-a intamplat atunci? A avut loc un eveniment, o schimbare? Pe seama cui puneti acesta schimbare?

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    BUna seara.Eu cu Iuli am incercat asa:i-am luat maimutoiul preferat si timp de vreo luna in fiecare zi cand o puneam pe ea sa doarma il puneam si pe acesta sa faca nani langa ea,dupa o luna cand Iuli facea nani de amiaza o puneam in patut impreuna cu prietenul ei dupa ce adormea ca atunci cand se trezea sa nu se sperie ca e in patut si nu in patul mare.La inceput a fost un mic dezastru dar in cateva zile nu mai plangea cand se trezea ci se juca cu prietenul...Daca am vazut ca merge treaba am inceput fac acelasi lucru si seara.In tot acest timp i-am explicat ca patul mare e patul unde doarme mami si tati si patutul e al ei si al prietenului.Azi noapte a fost prima noapte cand a dormit toata noaptea in patut la ea,chiar daca s-a trezit nu a mai vrut la noi in pat ci si-a luat prietenul si s-a culcat inapoi.Eu sper ca acesta sa fie un inceput bun si pana vine bebe nr.2 sa reusesc sa o obisnuiesc sa doarma din nou in patutul ei.

Membru inregistrat la
    05.02.2009
    Postari in forum
    2.375
    nu pot sa-mi dau seama...dimineata pe la 8 cand se trezea il aduceam in dormitor si ii dadeam lapte apoi doarma cu mine cam inca o ora dupa care se trezea de tot...treptat a inceput sa se trezeasca tot mai repede, adica in loc de 8 la 7 apoi la 6 apoi la 5 pana ce intr-o seara nu a mai vrut sa doarma la el in camera

Membru inregistrat la
    05.02.2009
    Postari in forum
    2.375
    am incercat si eu cu jucari dar nu tine

Membru inregistrat la
    05.02.2009
    Postari in forum
    2.375
    inaine se trezea noapte si isi cauta suzeta si se culca iarasi, acum cand se trezeste si vede ca e singur urla cu suzeta in gura

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    crede-ma cand iti spun ca nici eu nu am crezut ca o sa o reusesc sa o pun si ziua in patut fara sa inceapa sa urle......de trezit si urlat nici nu mai spun cum era dar ai sa vezi ca cu timpul o sa reusiti.......toata chestia e sa fi tare,sa ai rabdare muuuulta,da muuulta rau si sa ii explici faza cu patul meu-patul tau.....eu sunt de parere ca odata ce a inteles ca fiecare are patul lui o sa doarma linistit si singur.Daca acum o intreb pe Iuli care e patul ei si ce face acolo imi arat care e si imi spune ca face nani cu usssu si tuto(asta fiind suzeta).Am uitat sa te intreb daca inca alaptezi......ca mai nou noi bem si laptele in patut...facem asa un ritual:lapte,ursu,tuto,capul pe perna si nani.Ea e obisnuita si cu chestia cu becul....la noi se stinge becul numai seara cand ne punem sa facem nani.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Deci exista un obicei de a dormi dimineata in pat cu dvs. Si apoi a inceput sa se trezeasca tot mai devreme ca sa doarma in patul dvs. apoi a refuzat sa mai doarma in al lui.
    Unele mamici prefera sa se duca ele in camera copilului, langa patut pana adoarme in loc sa-l ia in patul lor. Sigur ca e foarte obositor cand cel mic se trezeste din ora in ora dar cu aceasta ocazie intelege ca noaptea sta in patutul lui si nu in alt pat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari