Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Piederea cuiva apropiat, fie parinte, copil, rude sau prieteni produce o suferinta, o revolta, mii de intrebari, un gol si o pustietate pe care doar cuvintele si amintirile o pot face suportabila.

Un subiect mereu prezent pe forum dar niciodata abordat intr-o discutie...

Va astept luni, 9 februarie la ora 20 sa incercam sa asezam cuvinte peste prapastia lasata de moartea cuiva drag.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit la o noua discutie in direct, astazi despre un subiect foarte delicat, pierderea unei fiinte dragi. Inca nenascuta, de cateva luni sau de cativa anisori sau cineva pe care il stim de cand ne-am nascut, pierderea este traita ca o rupere a unei parti din noi, fara de care simtim ca nu putem trai in continuare. Moartea cuiva drag produce o rana, o rupere, careia ii gasim in timp, in durerosul si indelungatul travaliu de doliu o modalitate de cicatrizare. Niciodata nu uitam, nu inlocuim fiinta pierduta dar suferinta nu mai este acuta ca atunci cand moartea a survenit. Ca si cum toata perioada pe care o numim doliu, am reusi sa acceptam ca celalat nu mai este cu noi aici.
    Va astept pana la ora 23 cu trairile si parerile voastre.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Buna seara D-na Anca.
    am venit eu la discutii.

Floricica Senior monicor2384's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2008
    Postari in forum
    3.330
    Buna seara..sunt Monica si va multumesc ca ati abordat acest subiect..pe 28 februarie se implinesc 6 ani decand fiinta cea mai iubita de pe pamant MAMA mea nu mai este printre noi..s-a dus cu oful mare ca nu m-a vazut la casa mea...azi ar fi fost cea mai fericita bunica din lume ,ar muta muntii din loc pentru nepotica care ii poarta numele..de aceea i-am pus numele ei ca mama mea sa traiasca nu numai prin amintiri si fotografii ci si printr-un bot de fetita cu ochii verzi

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Buna seara, sunt si eu aici, mama a murit acum 6 ani , in 7 febr ar fi implinit 56 ani , cand imi aduc aminte prin ce-am trecut parca nu-mi vine sa cred ca a fost real.

Floricica Cu Vechime catanicegirl's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.11.2008
    Postari in forum
    6.985
    buna seara.ma alatur si eu voua.acum trei ani l-am pierdut pe tatal meu....imi e tare greu sa vb despre asta,pt ca nimic nu poate umple golul lasat de el in sufletul meu

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    tatal meu a plecat anul trecut pe 26 mai ...a fost cumplit de greu..si inca mai este..
    nu prea am cuvinte..parca am ramas fara cuvinte.

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    am ramas cu inima pustiita..nu-l mai vazusem de 2 luni..si dintr-o data cumplita veste..parca retraiesc ziua aceea..nici acum nu realizez..

claudia73
    Guest
    Buna seara si felicitari pentru subiectul ales.
    Parerea mea:
    Sa accepti ca, celalalt nu mai este, in perioada de doliu, este imposibil. Indiferent cat de puternica este personalitatea indoliatului, nu poti sa te vindeci in cateva saptamani de decesul cuiva apropiat tie, pe care-l stii de-o viata. Durerea s-ar putea sa fie mult mai puternica dupa decesul persoanei, indiferent daca decesul a survenit brusc (cum e cazul unui accident) sau dupa o indelungata suferinta (in cazde boli incurabile). Reactiile difera. Modul in care acceptam, percepem si transpunem in realitate moartea cuiva. Si mai difera si consecintele suferintei. Unele se cronicizeaza, pot aparea insomnii sau dureri inexplicabile, la oameni care, d.p.d.v. medical, sunt perfect sanatosi. Dar, cum spuneai, probabil cu timpul durererea se atenueaza. Ramane de vazut cat timp e necesar sa treci peste un deces. Nici nu ma gandesc cat timp e necesar sa treci peste doua decese, simultane sau consecutive (cu interval de timp extrem de scurt intre ele).

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    doamne,cata nevoie aveam de un sprijin avizat in momentele acestea!imi este tare greu sa vb,dar asa poate mai ma eliberez.totul e f recent.in noaptea aceasta la ora 1,bebelusa mea face o saptamana de cand nu mai e in burtica.s-a dus sus la ingerasi in saptamana 29 de sarcina.de 1 sapt plang continuu,nu stiu cum sa-mi revin.am inceput sa ma izolez de toata lumea,simt o rusine inexplicabila fata de cei din jur,mi-e greu sa vorbesc pt ca nu ma pot stapani din plans.i-am lasat tel sotului sa raspunda el la toate tel conostintelor,care stiu ca suna sa-si exprime regretul,dar eu nu pot vb cu ei.le-am cerut tuturor sa stea departe sa nu vina acasa.simt nevoia sa stau singura,sa-mi plang copilasul....oare cat timp trebuie sa treaca pt ca suferinta aceasta sa se amelioreze?

Floricica Cu Vechime dorian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2007
    Postari in forum
    5.910
    Buna seara!
    Am pierdut si eu doua fiinte dragi.pe tatal meu cu multi ani in urma iar pe 17 martie 2006 am pierdut pe primul meu copil,un baietel scump care nu a trait decat 2 zile.prin comparatie pot spune ca durerea nu este aceeasi,daca pentru tatal meu pastrez o dulce amintire,am reusit sa accept situatia,nu reusesc sa trec peste pierderea fiului meu desi acum am un baietel in varsta de aproape 2 ani.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari