Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita oxigen's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2008
    Postari in forum
    59
    Buna seara. Am o fetita de 1 an si 2 luni si mi se pare cam nervoasa. Cand nu-i convine ceva ori se trage de urechi/cercei, ori isi da cu palmele in cap, ori ne loveste(asta mai rar, mai mult pe fratele ei de 13 ani). Mai face ceva si nu stiu cum sa o opresc sa nu mai faca. Cu unghia degetului aratator isi freaca/scarpina degetul mare si-si face numai rani si pielicele. Uneori i se umfla si inroseste pe langa unghie de la atat frecat. Sfatuiti-ma ce sa fac. Va multumesc mult.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Spuneti-mi de cand au inceput aceste manifestari si mai multe lucruri despre fetita, despre progarmul ei, despre cum se joaca, cum comunica. In principal este vorba despre o stare de frustrare si despre exprimarea furiei in acest mod. Ar fi bine sa gasiti o modalitate de a o linisti cand apare o astfel de stare astfel incat sa nu-si mai faca rau.

Membru inregistrat la
    29.12.2008
    Postari in forum
    59
    Aceste manifestari le are de cateva luni (4-5).Are un program stabilit de ea, ca sa zic asa.Doarme destul de bine noaptea (21,30-22,00 - 8-8,30) si de la 11,30-13 si 16,30-17,30 , ziua.Cu mancatul am avut probleme de la inceput.Mananca doar cu "avioane".Am observat ca atunci cand nu mai vrea sa manance intoarce capul, plange si isi da palme sau se trage de urechi.Ranile de la degete le face de ex cand sta in carucior la plimbare.Ea este un copil activ, nu sta o clipa, vorbeste (comunica) mult pe limba ei si este f ambitioasa si perseverenta.Este un copil cu personalitate.Am incercat sa descopar ce nu-i convine si de ce e asa nervoasa.De jucat am uitat sa spun ca se joaca f mult cu fratele ei.Pe el il loveste cu cate o jucarie sau il musca, dar f rar.Pe noi, nu.El o iubeste f mult si ea la fel.Cand e la scoala il cauta si-l striga prin casa.Are si perioade cand se joaca singura, dar mai putin.Ce modalitate sa gasesc de a o linisti?

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    O sa gasiti o modalitate de a o calma cand este nervoasa, fie o veti lua in brate sau veti vorbi cu ea sau o veti invata sa se joace cand este in carucuor in loc sa se enerveze sau plictiseasca. Este important sa invete sa se joace si singura pentru ca altfel ii va fi foarte greu sa suporte sa stea singura si va fi foarte furioasa.
    Probabil cand va invata sa vorbeasca, aceste balme si zgarieturi vor inceta si va exprima in cuvinte nemultumirea.

Membru inregistrat la
    29.12.2008
    Postari in forum
    59
    Va multumesc pentru raspuns.O primavara frumoasa va doresc!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari