Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita love's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2009
    Postari in forum
    30
    D-na doctor psiholog, as vrea sa va intreb daca faptul ca atunci cand sunt obosita pentru ca fetita mea inca se trezeste noaptea, o mai alaptez, am stari de panica, de agitatie si ma simt rau.
    Spuneti-mi, va rog, analizele imi sunt bune, e de vina oboseala?
    Pentru ca de multe ori ma si gandesc ca nu fac fata si daca patesc ceva.
    Va doresc o seara placuta si v-as ruga sa imi raspundeti ce se intampla cu mine?

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Sigur ca oboseala este un factor al acestor stari dar dincolo de ea mi se pare ca vorviti despre o stare depresiva, manifestatat pri gandul ca ati putea pati ceva sau n-ati face fata. Este important cum v-ati simtit in timpul sarcinii si de la nastere pana acum si cand au aparut aceste stari si ganduri. Pana la urma ce ar insemna sa nu faceti fata?

Floricica Nou Venita love's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2009
    Postari in forum
    30
    Pai aceasta stare o am mai demult,inainte de a fi insarcinata.
    Lucrez intr/un mediu foarte stresant,dar am crezut ca mi/a trecut,am avut o perioada can am fost bine,medicul de familie mi/a spus ca starile de panica sunt datorate lipsei ce calciu.
    Acum cativa ani eram pe strada si am avut o cadere de calciu si am fost la spital de mi/a facut un calciu injectabil.
    De atunci ma/m speriat,foarte tare iar cand sunt foarte obosita ma simt si mai rau si de multe ori mi/e teama sa nu mi se mai intample iar pe strada o cadere de calciu,desi iau calciu si acum.
    E o senzatie tare neplacuta,credeti ca totul pleaca de la faptul ca ma gandesc?

Am mai vb si cu alte persoane care au patit la fel si totul incepe de la cap,adica ca ma gandesc?

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Este o stare pe care medicul o denumeste in functie de diagnosticul din momentul respectiv si o trateaza in consecinta. Sigur ca lipsa de calciu a fost una dintre cauzele caderilor dvs. si cu toate acestea aceste stari despre care spuneti, de frica, de neliniste, de stres etc au si o componenta psihica. Ea se refera la lucruri care va ingrijoreaza, va afecteaza, de care va temeti sau care vi s-au intamplat in trecut si au avut un potential traumatic, care in anumite momente revin si dau nastere acestor senzatii de neplacere. De obicei in cazul acestor acuze, medicii recomanda o consiliere psihologica sau o psihoterapie sau niste medicamente care au rolul de a va linisti in aceste momente. Nu stiu daca in orasul in care locuiti daca exista posibilitatea de a intra in legatura cu un psiholog sau daca medicul de familie va poate face o recomandare catre un medic psihiatru cu care sa vorbiti despre aceasta stare de teama, ingrijorare, o stare pe care as aprecia ca depresiva.
    Pe curand!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari