Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice mirela_cirneci's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2009
    Postari in forum
    422
    Am si eu o problema cu fetita mea de 1 an si 7 luni. Consider ca e mult prea sociabila cu persoanele din jur. Cand suntem in vizita sau cand primim vizite de la persoane pe care ea nu le-a vazut decat de vreo cateva ori sau chiar deloc are obiceiul sa ceara in brate, incearca prin orice mijloace sa atraga atentia, le zambeste,s ocializeaza prin cuvinte, prin gesturi.
    Nu m-ar deranja atat de tare cand suntem la mine acasa, la rude sau prieteni, insa mi se intampla pe strada cu persoane pe care nu le cunosc, pur si simplu se opreste in fata lor si le abordeaza.
    Ce ma sfatuiti sa fac? Intr-un fel ma bucur ca nu este un copil retras, dar ma si sperie faptul ca nu este absolut deloc reticenta fata de persoanele straine.
    Ps: Acasa beneficiaza de toata atentia cuvenita.
    Va multumesc.

Floricica Nou Venita love's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2009
    Postari in forum
    30
    OOOOOOOO draga mea,ce ne asemanam!
    Si fetita mea este exact la fel!are 1 an si 10 luni,de cand avea ea o luna si am inceput sa pimesc musafiri in casa, toti i/au dat atentie si ea radea si ii placea!
    II place sa fie in centrul atentiei,toate persoanele care vin in casa la noi sau la care mergem si o baga in seama,pentru ca atunci cand ai un copil mic el este in centrul atentiei,se duce la ele in brate,dar ce este mai trist este faptul ca si plange dupa ele cand plecam! E ce spui de asta???
    Si Bia mea acasa beneficiaza de toata atentia,ma joc intruna cu ea,si stam mereu impreuna!
    Nu o sa reusesti sa o schimbi!
    Si pe mine ma deranjeaza lucrul acesta,de ex.cand pleaca mama de la mine care se maimutareste cu ea,trebeuie doar cu pacaleala sa o iau sa nu planga dupa ea,iti dai seama si asta aproape zilnic!
    eu am incercat,sa iti spun cum,cand veneau la noi alte persoane sau noi in vizita ,mereu ma jucam si eu cu ea,adica nu lasam doar pe acele persoane sa o bage in seama,eu nu o ignoram,DEGEABA!!!!
    Sunt tare curioasa daca se poate schimba,asa am fost si eu si asa sunt si acum foarte socialbila,ma impretenesc foarte repede si daca stau la coada la doctor!

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Cel mai important este cum simtiti comportamentul fetitei si care este teama dvs. Este de la sine inteles ca cei care va vin in casa si cei la care mergeti sa fie persoane pe care le iubiti sau sunteti apropiate de ele si fetita sa se comporte foarte familiar cu ele. In privinta strainilor, copiii au comportamente foarte diferite, unii sunt foarte retinuti, altii foarte deschisi, altii evita doar un anumit tip de persoane etc. Cel mai probabil ca aceasta atitudine de a fi sociabila, deschisa, vorbareata si cu necunoscuti este invatata de undeva, de la cineva apropiat. Cu timpul isi va da seama de diferenta dintre cunoscuti si necunoscuti desi asa cum spune si love sunt si adulti care intra imediat in vorba, asteptand la doctor, in compartimentul de tren, in avion, in magazin etc.

Membru inregistrat la
    24.11.2009
    Postari in forum
    422
    Va multumesc mult pentru raspuns d-na psiholog.O seara cat mai frumoasa!

Membru inregistrat la
    24.11.2009
    Postari in forum
    422
    Da love,si noi la fel patim.Dupa ce pleaca musafirii,plange foarte rau,sau daca suntem noi in vizita abia o pot lua de acolo.In plus oricata atentie as incerca sa-i dau ma ignora la fel ca in cazul tau.Si eu sunt o persoana f f sociabila la fel ca tine iar Alexia m-a copiat in totalitate,numai ca la copii acest lucru cred eu ca e putin si periculos.Eu una mi-as fi dorit sa stea mai retrasa fata de persoanele straine nu sa se arunce in bratele lor.

Floricica Debutanta ioana07's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.12.2008
    Postari in forum
    1.038
    hmmm... la noi e exact invers. Plange cand mergem la cineva; se linisteste dupa cateva minute(10-15) si incepe sa se joace,dar nu se apropie de ''gazde''; afara, de cele mai multe ori plange daca se apropie o pers straina de ea;sunt si situatii cand le vb,mai ales acum de cand vorbeste mai bine.se apropie cu repeziciune de copii,insa; e darnica; le da,le arata ce are in manuta.

Membru inregistrat la
    24.11.2009
    Postari in forum
    422
    Exact la fel face si Alexia.E tare darnica,indiferent ce ar avea ea in manuta da si celorlalti copii.Au fost si cazuri cand s-a ales fara jucarii.Dar nu o deranjaza pe ea.Cel mai tare o supara atunci cand nu i se acorda atentie de catre vreo persoana.
    Ioana spuneai ca fata ta plange cand se apropie cineva de ea?Noi suntem la extremul opus,dar pana la vreuo noua,zece luni acelasi lucru pateam si eu,nu stiu insa cum si de unde schimbarea asta brusca la Alexia.Acum o intereseaza tot ce este nou,oameni,lucruri,spatii,ii place sa cerceteze,sa exploreze.
    Poate la vara cand o vei scoate mai mult timp in locuri populate se va obisnui.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Intre 6-7 luni si 2-3 ani copilul ncepe sa cnoasca persoane straine familiei. ntra in contact cu ele in diferite moduri s incepe cmunicarea si relationarea. Sigur ca adultii din familie si modul lor de a se relationa sunt cei mai importanti. Comnicarea, integrearea intr-un grup, pastrarea distantei optime fata de persoane noi se invata prin identificare de la cei apropiati. Copiii de care spuneti sunt intr-o faza in care incep sa experimenteze. Pentru a-i intelege ese necesar sa privim lumea prin ochii lor si de la inaltimea si varsta lor. Unii adultii ii amuza, altii ii sperie...Acum se construiesc relatiile sociale si comunicarea si este firesc sa apara teama, retragere, plans, apropiere prea mare, atitudini contradictorii (cand se comporta intr-un fel,cand intrun mod total opus). Vom avea o discutie in direct despre inceputul relatilor sociale si despre integrarea copiilor in grupuri. Ele sunt importanta si bazale pentru inceputul gradinite si scolii, pentru capacitatea copilului de a se integra in diferite grupuri (sportive, artistice, de invatare etc).

Membru inregistrat la
    28.12.2008
    Postari in forum
    1.038
    Iesim des afara,intra in contact cu diverse pers,copii,dar astea-s reactiile ei.Sa vedeti la dr ce plange. :(

Membru inregistrat la
    28.12.2008
    Postari in forum
    1.038
    multumesc. Ma bucur ca va fi o discutie pe aceasta tema.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari