Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    In primele luni de viata, motricitatea pare sa fie unul dintre lucrurile cele mai evidente la copilul nostru. Este un mod de expresie important pentru bebelus.

Mama si tata prin raspunsul lor participa la aceasta evolutie pe care o pot influenta prin investirea propriei lor motricitati. Ei favorizeaza sau anticipeaza dezvoltarea sau dimpotriva o pot frana.

Relatia mamei cu bebelusul

Va astept cu parerile, opiniile, experientele si intrebarile voastre, sa abordam acest subiect, Luni 31 martie, la orele 20.

Anca Munteanu

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Relatiile femeii cu copilul ei incep cu mult timp inainte de nastere, in fantasma si dorinta ei de a fi mama. In trecutul ei de fetita, in relatiile cu propria mama, cu partenerul, la intersectia dorintelor lor, a copiilor care au fost fiecare dintre ei.
    De cand afla ca este insarcinata, femeia incepe sa “contruiasca” o legatura cu ceea ce creste in pantecul ei. Mai intai acceptand sau nu sarcina, apoi incercand sa-si imagineze fazele dezvoltarii fatului, dorind sa aiba un anumit sex sau o anumita infatisare, sa semene cu…, sa nu fie ca…. Miscarile lui o tulbura, o bucura, o sperie, ii confirma ca este acolo, ca este viu. Multe gravide vorbesc cu copiii lor in timpul sarcinii, le pun muzica, se „joaca” cu ei, afirma despre ei ca sunt “cuminti”, “neastamparati”, “agitati”.

Buna seara si bine ati venit la o noua discutie in direct!
    Despre inceputul relatiei cu copilul vom vorbi astazi si astept experientele si parerile voastre.

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    buna seara!
    ma altur si eu discutiei din seara aceasta
    atat cat imi permit copii:))

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Bine ai venit Diana!
    Spune-ne despre cand si cu ai simtit ca s-a format relatia ta cu fiecare dintre copii.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Buna seara!

Si eu ma alatur discutiei din aceasta seara.
    Intr-adevar si eu cred ca relatia mamei cu bebelusul debuteaza cu mult timp inainte nasterii si ma uit cu mare drag la gravidutele, dar si viitorii tatici, care vorbesc cu bb inca de cand este in burtica.
    Din cate stiu eu, aceasta este cea mai buna modalitate de apropiere si recunoastere a parintilor si a bebelusului. Mi s-a povestit ca atat mami cat si tati imi vorbeau inca de cand eram in burtica si dupa ce m-am nascut, cand a putut si tati sa ma vada, eu plangeam de mama focului, insa atunci cand el a vorbit cu mine, m-am linistit. Se pare ca, desi un pic diferita, am recunoscut vocea care imi vorbea atunci cand eram in pantecele mamei

Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    in timpul sarcinii cu primul copil nu am trealizat eu prea mult relatia asta mama bebe din cauza stresului de la locul de munca de ..
    insa spre finalul sarcinii cand am inceput sa pregatesc hainutele...patutul...cele necesare intampinarii bebelusului...am dorit tot mai mult sa vina momentul in care imi voi strange in brate copilul...cand a venit pe lume fetita noastra deabia asteptam sa ajung acasa de la maternitate sa o am doar a mea sa nu mi o mai ia nimeni

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Multi dintre noi nu s-au gandit niciodata la viata intr-uterina, la ce face copilul in timpul ei, ce simte, ce aude. Momentul nasterii este cel in care localizeaza inceputul. Chiar si atunci, bebelusul este privit ca o bucatica de carne, care nu simte, nu vede, nu aude...Plange cand ii este foame, frig sau este ud. Trebuie schimbat, imbaiat, hranit. Aceasta mentalitate s-a schimbat incet-incet, gratie a numerosi oameni care au vazut in bebelus si chiar in fat un om, o persoana, cu caracteristicile ei, cu simturile ei. Astfel, cu ajutorul ecografiilor am reusit sa vedem copilul in uter, am aflat ca aude, am descoperit ca la nastere cunoaste vocea mamei sale, ca atasamentul se formeaza cu mult inainte ca micutul sa inceapa sa vorbeasca sau sa mearga.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    \"Sa nu mi-o mai ia nimeni\". Foarte frumos descris sentimentul pe care il traiesti cand cei din spital se poarta cu copilul tau, il manipuleaza si poate uenori altfel decat cum ai vrea...Simti ca e al tau, pana atunci fusese doar al tau, doar inauntrul tau si....deodata iata ca atatia ii fac cate ceva...

Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    am fost atat de tulburata in timpul sarciniii cu fetita incat nu am putut sa ma gandesc la o relatie cu puiul meu din burtica...dar cand deja am avut o in brate mi am dat seama de minune

Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    la al doilea a fost total diferit

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    De multe ori, sarcina este tulburatoare, impreuna cu tot ce intervine in respectiva perioada...Pe tine ce ai simtiti ca te tulbura? ce dinafara ta te facea sa nu fii cu ce era inauntrul tau?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari