Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    La propunerea unei mamici vom aborda acest subiect, pe care l-am mai discutat cu ceva vreme in urma. Cum se constituie legatura dintre copil si noul partener al mamei sau noua partenera a tatalu, pe ce se bazeaza legatura lor, care sunt manifestarile, trairile copilului dar si ale adultilor din familie, care sunt opiniile rudelor si prietenilor - iata doar cateva dintre subiectele care apar cu aceasta ocazie.

Adesea aparute in prim plan, ostlitatea, rautatea, agresivitatea, cearta, nepasarea sau indiferenta au fiecare dintre ele cate o explicatie.

Va astept asadar incepand cu orele 20 sa incercam sa exprimam opiniile, experientele, trairile si intrebarie legate de acest subiect.

Floricica Avansata ghergulescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    buna ziua si eu intru în categoria relatia dintre dintre copil si parinte vitreg.eu am un baietel dintr-o relatie anterioara iar de cava timp m-am casatorit si mai am si o fetita.nu pot zice k sotu meu nu are o relatie buna k copilul dar parca nu îi da atata atentie cat mi-asi dori eu si asta ma întristeaza cateodata.nu prea se joaca k el si nu prea vb asa de mult cat a-si dor eu,în rest nu avem nici o problema nici asta nu stiu dak este o problema dar nu vreau k cel mic sa sufere ,el nu pare sa îl deranjeze dar eu stiu k are în suflet k nu spune nimic ,cred k este înca prea mic

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit!
    Putem discuta despre acest subiect pana la ora 23. Va astept!

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Inteleg ca este mai degraba nemultumirea dvs. sau dezamagirea ca lucrurile nu stau asa cum le-ati vedea dar ca nici baietelul si nici sotul dvs, nu au nemultumiri. Este important si daca baietelul are legaturi cu tatal lui natural si daca poate vorbi despre sentimentele sale, despre eventuale suferinte pe care le resimte.

Floricica Debutanta mihu78's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.06.2008
    Postari in forum
    1.056
    buna seara
    si eu am baiatul din prima casatorie.Nu pot spune ca sotul(tatal vitreg) nu-l iubeste sau ca nu-i ofera...cred ca si-ar da si viata pt el,insa ceea nu prea imi place e ca vorbeste de multe ori cu el pe un ton mai ridicat.Si stiu ca nici copilului nu-i place pt ca e o fire timida si in momentul in care ridici tonul isi baga capul intre umeri(eu ii spun "pozitia ghiocelului")si nu mai scoti nimic de la el.Am incercat sa vorbesc cu el (cu sotul) si l-am rugat sa "coboare"un pic tonul si mi-a explicat ca el asa vorbeste si departe de el gandul sa-l sperie pe copil.
    Cum sa mai procedez?
    Tatal lui natural nu-l prea cauta(mai mult bunicii din partea lui),iar actuala lui sotie nici nu vrea sa auda de copil(ei au o fetita impreuna).Inainte de a se casatorii "a acceptat "copilul acuma nici nu-i permite sa-l caute.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Baietelul poate vorbi despre ce simte, despre aceste episoade sau despre tatal lui vitreg? Are capacitatea de a-si ezxprima trairile in cuvinte? Incerc sa pun in aceasta ecuatie si ceea ce numiti "timiditate".

Membru inregistrat la
    17.06.2008
    Postari in forum
    1.056
    chiar azi mi-a spus ca el "are sentimente pentru noi toti" si l-am intrebat ce intelege el prin sentimente? si mi-a raspuns "ca ne iubeste pe toti"
    copilul a crescut mult timp numai cu mine si uneori ma intreb daca nu l-am "feminizat"(daca pot spune asa)prea mult sau asa e el "mai finut",mai sensibil??
    mie imi spune ca ma iubeste cu voce tare ...lui mai putin,iar daca il intreb eu "il iubesti pe nelu"?el zice ca-l iubeste
    niciodata nu mi-a spus copilul ca l-ar deranja ceva la el
    eu cu copilul comunic mai mult si ne spumea "toate secretele"("secrete "pentru varsta de 8 ani,sa nu credeti altceva)...dintre ele ii mai spun si sotului care devin "secrete "intre pariti...cu tatal vitreg rar se intampla asa ceva.
    Ia spus insa un lucru ("secret"),care m-a dus la concluzia ca si copilul il iubete pe actualul sot:de Valentines day au confectioanat felicitari la scoala pentru persoanele dragi:mi-a adus mie una si una(am aflat de la sot)a facut pentru "prietena"lui(mie nu mi-a zis nimic de asa ceva ci s-a confesat numai tatalui vitreg)

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Care este trairea baietelului, el spune ceva despre asta?
    Poate este dificil acest proces de afiliere, de a deveni tatl baietelui dvs. si pentru cel mic de a se relationa cu tatal sau vitreg. Aceste procese nu sunt neaparat constiente si poate ca sotul dvs, nu le vede ci doar dvs, care sunteti inafara relatiei lor le puteti observa.

Membru inregistrat la
    17.06.2008
    Postari in forum
    1.056
    poate imi fac griji degeaba,poate sunt eu prea "protectoare" si nu-mi convine cum se comporta cu el iar copilul n-are nimic
    Au si ei iesiri "cu baietii",merg la peste,la cumparaturi...dar parca totusi lipseste ceva
    De la inceput a stat de vb cu el si ia spus ca poate sa-i spuna tata daca vrea...dar copilul o face rar si ma gandesc uneori oare de ce nu-i poate spune TATA?

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    E cel mai important cum simte copilul, de aceea v-am intrebat daca baietelul poate exprima in cuvinte ce simte. Despre tatal lui biologic, despre cel vitreg, despre timidtatea lui etc.
    Dvs aveti pate alta imagine din care intr-adevar lipseste ceva dar faotul ca ucrurile in realitate se intampla altfel nu e neaparat rau. Baietelul este cel care poate da indicii despre o lipsa sau o suferinta a lui si care anume.

Membru inregistrat la
    17.06.2008
    Postari in forum
    1.056
    despre tatal lui natural nu vorbeste deloc sau aproape deloc...iar cand vrea sa spuna ceva se asigura ca suntem numai noi doi in incapere.Nu stiu de ce procedeaza asa:poate nu vrea sa-l vada tatal vitreg ca vorbeste despre el?poate ii este rusine sa nu-l auda cineva ca vorbeste despre el?...si inca ceva:chiar daca nu-l cauta ii spune "tati"
    Din pacate stie ca "mama vitrega" nu-l vrea prin apropiere si stie ca nu are voie sa se intalneasca cu sora lui vitrega si cu tatal lui natural(am inteles de la fostii socrii ca a avut grija "doamna" de asa ceva,adica sa-l"goneasca"pe copil.EU n-am fost de fata dar mi s-a spus asa ceva).
    Iar despre tatal vitreg cand il intreb ceava imi raspunde cu "bine","nu-i nimic"....raspunsuri scurte si reci incat imi da impresia ca nici macar cu mine nu vrea sa vorbeasca(asta binenteles daca l-ar deranja ceva)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari