Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita geta2009's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.05.2009
    Postari in forum
    6
    Si al meu bebe are 5 luni si nu vrea sub nici o forma lapte,noaptea bea doar ceai si se trezeste la interval de 2 ore. Cateodata imi refuza si altfel de mancare,ori da afara ori vomita,nu stiu nici eu care ar fi problema numai ca mai grav este noaptea,cred ca ii este foame de se trezeste asa des. Poate ma puteti ajuta si pe mine va rog

Floricica Nou Venita georam's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2009
    Postari in forum
    63
    Buna dar tu ii dai si mincare sau numai lapte ca nu ai spus

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Pana acum cum s-a intamplat, cum era programul lui de masa si de somn? Cauzele trezirii pot fi multiple si de asemenea necesitatea alimentarii in timpul noptii o poate aprecia medicul copilului. Dupa ce vorbiti cu pediatrul, spuneti-ne mai mlt despre cum s-a comportat copilul pana acumn astfel incat sa incercam sa gasim o solutie.

Membru inregistrat la
    31.05.2009
    Postari in forum
    6
    ii dau cereale ,mar cu biscuit si suc de portocale,numai ca problema este noaptea,eu cred ca ii este foame ca se trezeste fff des dar laptele il refuza in totalitate cam de o saptamana.de exemplu nopatea trecuta nu a vrut sa doarma decat pe la 12 noaptea si asta cu greu,nush ce se intampla cu el
    ,

Membru inregistrat la
    31.05.2009
    Postari in forum
    6
    pana acum o saptamana era totul ok,el manca si noaptea lapte dar dormea fff bine dupa masa,manca la interval de 4-5 ore,cateodata manca doar odata pe noapte si nu era asa agitat si avea si un program de somn la ora 21 el deja doarmea,cateodata chiar si de la 20 vroia sa doarma,nici inainte si nici acum el nu doarme extraordinar de mult nici ziua,daca doarme aproximativ 2 ore toata ziua e sarbatoare,nu stiu daca ma puteti ajuta cu un sfat ca sunt disperata,am deja o saptamana de cand ma chinui asa si simt ca nu mai pot din cauza oboselii,am sa mergh si la medic numai ca tre sa mai astept un pic este fff rece afara,va multumesc din suflet si multa sanatate voua si la bebei

Floricica Nou Venita georam's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2009
    Postari in forum
    63
    dar ii dai lapte praf si de care .poate nui mai place la asta tei gindit

Floricica Nou Venita silvi's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2010
    Postari in forum
    3
    Buna
    daca a mancat numai lapte matern pana acum ,copilul nu stie sa traga din biberon. Este alt mecanism. Eu am aproape aceeasi problema ca tine. Fetita mea de 4 luni si 3 saptamani mananca numai piept dar cred ca nu se mai satura si vreau sa o invat la biberon. Mai bine sta nemancata decat sa suga la biberon.

Floricica Nou Venita camy_c's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2010
    Postari in forum
    9
    Esti o norocoasa. Fetita mea are 11 luni si doarme ziua doar o ora,iar seara se culca la ora 1,si se trezeste la 10. Am incercat sa o culc mai devreme dar nu reusesc in nici un fel. Am incercat sa o trezesc si la 9 dim,dar e mataita toata ziua. De mancat nici nu mai vb. Nimic nu ii place. Doar laptele si pieptul de pui cu legume. Eu ce sa fac? Dati-mi un sfat

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Sunt mai multe aspecte pe care le sesizati. Una este legata de somn, ora de culcare, trezit noaptea. Alta este legata de alimentatie si diversificare. Cea mai importanta dupa parerea mea este starea voastra.
    Vom incerca sa abordam aceste subiecte si in discutii in direct pentru a comunica mai bine unele cu altele.
    In privinta somnului, este nevoie de un program, de o perioada seara in care copilul sa se linisteasca si parintii sa fie suficient de lunistiti ei insisi pentru a-i permite sa adoarma. Somnul sufera modificari la bebelusi iar perioadele de schimbari produc multe bulversari ale somnului.
    Despre diversificare, medicul este cel care stabileste varsta si alimentele solide cele mai potirvite pentru copil in functie de diversi factori, greutatea lui, ce a mancat pana atunci, digestie etc.
    Ma voi concentra pe starea mamei pentru ca spuneti sa sunteti disperate si foarte obosite si aceste stari produc agitatie copilului si ii tulbura ritmul de somn si de masa. Sigur ca orice mama vrea ca totul sa se desfasoare cat mai bine dar uneori uita ca cel mic depune un efort imens pentru a se adapta schimbarilor. Noi spunem cu usurinta ca nu vrea sa manance solid sau ca refuza biberonul dar sa incercam sa ne gandim cum resimte aceste schimbari. Exista o cale eficienta si anume aceea de a va pune in locul bebelusului si astfel va redobanditi putina energie foarte necesara in aceste clipe grele sau in noptile in care nu dormiti.

Floricica Nou Venita simon maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1
    CE SA MAI SPUN DE BAIETELUL MEU CARE ARE APROAPE 8 LUNI,DE MANCAT NU PREA VREA SA MANANCE,DE DORMIT NOAPTEA DOARME FFFF RAU ADICA SE TREZESTE KM LA INTERVAL DE 2 ORE.NU STIU CE SA MA MAI FAC CU EL.SA NU UIT SA SPECIFIC K INCA IL ALAPTEZ.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari