Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita emuticuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    4
    Copilul meu mai mare are varsta de 8 ani si 8 luni, intra in clasa a III-a in toamna. Incepand cu clasa a II-a avem o mare problema: nu vrea sa invete, isi face lectiile in 8 ore, il intereseaza doar calculatorul si TV-ul. Nu stim cum sa il influentam sa-i placa scoala, invatatul. Precizez ca l-am dus la meditatii si tot degeaba. Nu mai vrea sa mearga. La un psiholog, i-am facut IQ-ul: este de 10 ani.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Ce s-a intamplat in clasa a II? In clasa I-a cum a fost?
    Cred ca mai intai este necesar sa aflam ce simte copilul, ce se intampla de nu mai vrea, nu mai poate sa invete. Este un refuz scolar, este efectul unui eveniment neplacut...
    IQ-ul arata nivelul de inteligenta, el nu coreleaza cu motivatia pentru scoala sau cu altceva.

Floricica Nou Venita emuticuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    4
    Cum pot sa aflu de ce nu mai este motivat la scoala, de ce nu ii place scoala, nu ridica mana?

In clasa I, a avut numai medii de Foarte Bine, mai ridica mana, dar la fel isi facea foarte greu temele.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    In principal gandindu-va ce s-a intamplat cand a survenit schimbarea si incercand sa vorbiti cu el despre ce simte, ce i se pare dificil, cum este la scoala, ce inseamna temele pentru el, ce relatie are cu invatatoarea.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari