Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mamialbinuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    121

problema unei fetite de 1 an

Nu stiu daca neaparat o pot numii o problema sau ceva normal (???) insa as vrea putin ajutor din partea unui psiholog.Fata mea are 1 an de curand impliniti merge destul de bine chiar si vorbeste dar nu pot sa zic ca nici fff bine .Cand de exemplu isi doreste o papusa si no poate lua de und este mi.o cere si bine inteles i.o dau dar dupa vrea altceva si altceva si tot asa.Nu se multumeste cu ce ii dau.Daca vrea sa manance pireu de exemplu (chiar de nu e cel mai bun)si ii dau ,nu mai vrea. VREA ALTCEVA!!! si tot asa,,,,,,nu stiu ce mai pot face ; o fi de vina perioada ??sau am gresit eu cumva??deci repet orice i as da nu e multumita ,orice .vrea tot mai mult sau altceva si se stramba si tipa foarte tare ,iar atunci cand ea concluzioneaza ca asta i tb atunci se opreste iar daca nu ii fac moftul se supara si urla de nu mai poate pana se inroseste toata l fata ,pana se sufoca sau in cel mai rau caz vomita.sunt constienta ca o parte din vina imi apartine ca ii fac mofturile dar eu zic ca e destul de mica pt asa cerva chiar nu stiu ce sa mai fac.Daca imi ve-ti da un raspuns va multumesc frumos .

miki00
    Guest
    Eu nu prea o vad ca pe o problema. La varsta asta sunt in faza de explorare, vor sa cunoasca cat mai multe lucruri din jurul lor, se plictisesc destul de repede de ceva. Cred ca trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare si diplomatie.

Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    121
    Citat Postat de miki00 Vezi mesajul
    Eu nu prea o vad ca pe o problema. La varsta asta sunt in faza de explorare, vor sa cunoasca cat mai multe lucruri din jurul lor, se plictisesc destul de repede de ceva. Cred ca trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare si diplomatie.
    Multumesc pentru sfat cei drept cu rabdarea stau fff prost in ultima perioada ca au venit niste necazuri unele dupa altele si simt ca cedez moral si in plus fade fata mea are grija bunica care sta cu noi pana vin eu de la servici si dupa ma ocupa de ea.E foarte mofturoasa si nimic nuiconvine de exemplu iamm dat danone acum ca asa mia cerut si mi l a implins si s a strambat.apoi a aratat spre banana i am dat si iarasi aceiasi problema a zis ca beachhh deci nimic nu i convine si asa se intampla de cateva sapt bune

Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    sorina, eu cred ca printesica ta te simte ca esti suparata si stresata! prin ,,mofturile,, ei vrea sa-ti dea de inteles ca are nevoie de mai multa atentie din partea ta! cel putin bb al meu asa se manifesta daca simte ca e ceva in neregula cu mine! noi iti dorim sanatate, rabdare si sa treci cu bine peste toate! pupici!

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna ziua,

Pentru varsta ei, nu este o problema in sine dat fiind curiozitatea si ”nehotararea” caracteristice acestei etape de dezvoltate. Dar este important ca ati facut legatura cu dificultatile pe care le traiti in aceasta perioada si starea pe care o aveti. Cu celelalte persoane (tata, bunica etc), fetita se comporta la fel?

Pe curand
    Anca Munteanu

Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    121
    am observat ca prin aceste lucruri ea cere doar un surplus de dragoste, iar aceste lucruri au devenit o obisnuita daca nu e bagata in seama, ca doar atunci actineaza asa:) in rest se comporta normal. multumim!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari