Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305

Prima separare, Luni, 15 februarie 2010, orele 20-23

Va astept incepand cu ora 20 sa dscutam despre care este prma separare a micutului de mediul familial, cum il pregatim pentru ea si diferite reactii pe care copiii le au fata de acest eveniment. Cresa, bona, gradinita, scoala - tot atatea motive pentru mame ca sa se gandeasca la cum va primi micutul schimbarea de loc, persoana, program, activitate, alimentatie etc.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit la o noua discutie in direct. Va astept pana la ora 23 sa discutam despre micutii care au de trecut de prima separare de familie pentru a merge in afara ei.

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    Buna seara tuturor. Luca merge in colectivitate de la 2 ani.Initial la un club de limba engleza(unde se vorbea cu el doar in aceasta limba) apoi la gradinita cu program prelungit.Pot sa spun acum ca aceasta despartire a fost mai grea pentru mine si sotul meu decat pentru copil. In aceasta privinta noi am avut noroc. Luca s-a adaptat bine intotdeauna la orice situatie noua fiind un copil echilibrat.

Floricica Debutanta vera_32's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2009
    Postari in forum
    606
    Buna seara!!venim si noi cu povestea noastra.La mine gemenii mei au inceput gradinita la 2 ani si 8 luni,pe 1 septembrie 2009.La ei cea mai grea etapa a fost departirea dimineata,am fetita si acum dupa 5 luni mai plange cateodata dimineata cand o las.In schimb mi-a zis educatoarea ca sa-u integrat foarte bine,participa cu interes la toate activitatile si ce ma bucura cel mai tare ,mananca foarte bine...noi tot timpul am avut probleme cu mancarea,iar de cand au inceput gradinita mananca bine si acasa.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Asa este, de foarte multe ori separarea este mai grea pentru parinti. Multe mame resimt vinovatie sau ingrijorare atunci cand lasa copilul cu altcineva si se intreaba mult despre capacitatile lui de a se adapta.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Dimineata este intr-adevar un moment dificil pentru multi copii ca si pentru multi adulti. Sunt copii care plang ani intregi dimineata si asta pare a deveni un fel de ritual de incepere a zilei. Educatoarele au dreptate atunci cand apreciaza adaptarea in functie de cum se joaca cel mic, daca mananca sau doarme la gradinita, daca isi face prieteni si participa la activitati. Asa incat putem spune ca o oarecare opozitie din partea copilului este fireasca daca ne gandim ca si noi insine adesea am vrea sa ramanem dimineata acasa.

Floricica Debutanta vera_32's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2009
    Postari in forum
    606
    Multumim pt raspunsul dat.Parerea mea ii ca sa-u integrat tare bine,lor le-a fost tare greu la inceput si din cauza limbii,noi nu am vorbit niciodata cu ei franceza acasa,dar acum dupa 5 luni vorbesc tare bine franceza.Acum 2 sapt am fost la reuniune,am ramas uimita de ce mi-a aratat educatoarea,multe desene si fel de fel de lucrusoare facute de ei.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Aceasta problema a se pararii se pune mai ales atunc cand concediul ammei se termina si trebuie gasita o solutie pentru copil. Mamele incearca sa aleaga intre cresa, gradinita, bona sau bunici si intodeauna accentul cade pe adaptarea copilului cu coua persoana, noul loc sau noua situatie si pe ingrijirea lui in acest timp cat nu este cu mama.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Incheiem aici discutia noastra in direct dar asteptam in continure mamicile care vroiau sa discutam despre terminarea concediului de maternitate si se intrebau despre cum va suporta copilul lor separarea de mediul familial.
    Lunea viitoare, vom doscuta despre "acasa" in cadrul temei "Nicaieri nu-i ca acasa!" - consideratii despre casa parinteasca, despre locurile dragi si familiare, despre unde ne simtim bine si despre "acasa" de cand devenim adulti si punem bazele unei noi familii.
    Pana atunci, o saptamana minunata!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari