Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Dupa ce am abordat saptamana trecuta subiectul legat de limbajul la copil, vom incerca in aceasta saptamana sa ne apropiem de alt subiect mult discutat de mamici – plansul.

Fie ca este vorba despre bebelusi, fie despre copilasi de 4-5 ani, fie despre copii mai mari sau chiar adolescenti, parintii sunt mereu ingrijorati, speriati sau revoltati de plansul lor.

"De ce plange?" Este o intrebare pe care o auzim mereu de la mamici. Ele cauta motivele plansului si mai ales moduri de a-l preveni sau opri. "Nu mai plange", este iarasi o rugaminte pe care o auzim de cand ne nastem.. "Plangi degeaba", "Plansul nu foloseste la nimic", sunt frecvente si ele si le intalnim ori de cate ori suntem in preajma copiilor si a parintilor lor.

De ce plange copilul meu?

Asa ca va invit la o discutie libera in care sa exprimati sincer ceea ce ganditi, simtiti, temerile voastre, opiniile si trairile pe care le aveti in ceea ce priveste plansul copiilor.

Anca Munteanu

Discutia legata de plansul la copii va avea loc Luni, 11 februarie intre orele 14:00 - 17:00, In Direct!

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Bine ati venit la discutia noastra de astazi!
    Laura va fi astazi din nou impreuna cu noi, in calitatea ei de administrator al forumului si studenta la medicina.
    Astept postarile vostre, parerile voastre si o atmosfera cat mai decshisa si mai libera.

Floricica Avansata clauditza28's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2006
    Postari in forum
    1.845
    copilul meu adoarme foarte greu ziua, chiar daca e foarte obosit! daca il luam in brate se foieste mult si adoarme greu, dupa ce ne pune nervii la incercare;am optat pentru al lasa in patut sa adoarma singur, dar plange si cate o jumamate de ora (cu pauze) pana adoarme. credeti ca e bine sa-l lasam asa de mult sa planga?

Floricica Avansata clauditza28's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2006
    Postari in forum
    1.845
    noaptea doarme cate 10-11 ore ! cam cate ore trebuie sa doarma ziua?

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Bine ati venit la discutia de astazi, sper sa avem cat mai multi membri participanti si sa creeam o atmosfera cat mai placuta.

Bine ai venit pentru inceput draga clauditza.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Mai intai haide sa vedem cum este plansul lui. Tu care il asculti, iti poti da seama cel mai bine, Sigur ca e oboseala, poate si nervozitate dar e important daca plange disperat sau plange marait ca si cum si-ar face de lucrur pana il ia somnul.
    Daca ai putea sa incerci sa spui in cuvinte ce "spune" el cand plange pana adoarme.

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Draga clauditza, Alexandru se pare ca are aproape 8 luni daca nu ma insel. La aceasta varsta bebelusii sunt foarte somnorosi, ei dorm majoritatea 14-15 ore pe zi, insa cred ca este foarte diferit programul de la bebe la bebe. Somnul lui poate fi influentat de factori somatici sau psihologici.

cristina elena
    Guest
    Bine v-am regasit Anca si Laura. Sunt si eu pe aici la lectura.
    Sper sa fie cat mai multe participante la discutii.

Floricica Debutanta ana07's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2007
    Postari in forum
    1.153
    Filip plange la masa. De cand am inceput diversificarea mancarii, accepta cateva lingurite, dupa care incepe sa planga si nu mai vrea nimic, ba mai mult imi refuza si biberonul. In afara de cereale, pe care le adora, in rest nu prea vrea nimic..la fiecare inceput de masa plange, dupa care, dupa ce simte gustul mancarii tace si continua sa manance. Cum il asez culcat (45 de grade) pentru a-l hrani cu biberonul, cum incepe sa planga.

Floricica Debutanta ana07's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2007
    Postari in forum
    1.153
    Scuze am uitat sa spun cat ma bucur ca putem acea asemenea discutii care "sa ne linisteasca" si pe noi mamicile, dar mai ales pe micutii nostri.

Floricica Nou Venita rodica cristina c's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2006
    Postari in forum
    176
    VA URMARESC SI EU DISCUTIA .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari