Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Continuam discutiile noastre in direct din fiecare luni tot cu un subiect propus de voi – personalitatea copilului. Lungi discutii si dezbateri de-a lungul timpului s-au purtat in privinta acestui subiect. Cand apare perssonalitatea? Daca exista aspecte innascute? Daca personaltatea depinde de mediul in care copilul creste? Daca poate fi modificata de influente exterioare? Cat isi pun amprenta evenimentele din viata copilului asupra dezvoltarii personalitatii lui?

Opinii diferite, teorii diferite, argumente diferite in functie de gandirea si simtirea fiecaruia…De comun acord se considera totusi ca exista aspecte proprii, innascute atat cele legate de temperament, ceea ce in limba romana se numeste “fire” cat si cele legate de anumite aptitudini sau inclinatii, talent, usurinta in a invata unele lucruri. Alte caracteristici ale personalitatii sunt desigur dobandite si depend mult de parintii copilului, mediul in care traieste, locul, comunitatea, conditiile de viata, intamplarile semnificative etc.

Adesea auzim expresia: “copilul meu are foarte multa personalitate”. Ce inseamna asta? Ea este folosita uneori cu mandrie si alteori ca plangere…Incapatanare, impunerea propriei vointe, diferente mari fata de parinti sau poate doar ca cel mic este diferit de cum il doresc cei din jur?

Personalitatea copilului

Ne propunem asadar sa abordam in aceasta seara de la ora 20 acest subiect si va astept cu opiniile si experientele voastre.

Anca Munteanu

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ati venit la o noua discutie in direct!
    Pana la ora 23 avem timp sa vorbim despre personalitatea copiilor. Astept asadar opiniile si experientele voastre.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Buna seara tuturor!

Incercam sa stam si noi la discutii in seara asta pentru ca subiectul se anunta interesant tare

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Buna seara draga Anca! Buna Gabi si Baietica! Buna seara fetelor! Va invitam la o noua discutie in direct!

In seara aceasta avem din nou un subiect foarte disputat: personalitatea copilului. Desi la prima vedere poate impact nu este foarte mare cand spunem: personalitatea copilului meu, cand bebita e inca mic sau chiar prichindel, daca stam sa aprofundam vom realiza ca este un aspect foarte important de abordat pentru viata copilului nostru.

Asadar, va asteptam cu povesti, intrebari si argumente la povestile fiecareia.

Eu sunt tare curioasa sa aflam impreuna ce inseamna - cum a spus si Anca Munteanu - un copil cu personalitate...

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara Laura si bine ai venit la aceasta discutie. Nu stiu daca sa aflam neaparat ce inseamna "un copil cu personalitate" dar sa incercam sa descoperim cand incepe sa se formeze personalitatea si cum anume mi se pare ca am putea incerca. Tu ce crezi?

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Buna seara, fetelor!

Si eu sunt tare curioasa sa citesc intrebarile mamicilor si raspunsurile Ancai. In fond, informatiile sunt de interes pentru fiecare dintre noi pentru a ne fi mai usor sa intelegem si sa comunicam cu copiii din jurul nostru, fie ca este vorba de copiii nostri, de nepotei[coarda], fratiori mai mici sau chiar copiii vecinilor sau... de ce nu? copiii cu care putem interactiona intr-o statie de autobuz, de exemplu.

Uf, mor de nerabdare sa citesc prima intrebare!ta]

Floricica Avansata loreley's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    1.317
    Buna seara!
    am si eu o intrebare,ce inseamna copilul meu are personalitate?daca tipa sau cearta,daca se supara cand i se ia cere si-l vrea?ptr.ca se fac confuzii asa cum a spus si Anca multi inteleg altceva prin aceasta fraza"copilul meu are personalitate"

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ai venit! Ai putea sa ne spui ce crezi tu despre formarea personalitatii in copilarie. Chiar daca nu avem copii, ne amintim de copilul care am fost noi insine si de cum am simtit personalitatea noastra dezvoltandu-se.

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Inca de la varsta frageda, cand copilul este un bebelus cred ca se "formeaza", "dezvolta" aceasta personalitate, familia este si va fi mereu un model pentru cei mici, ea oferindu-i copilului o baza consistenta. Mereu aducem aminte de cei 7 ani de acasa...cred ca in acest context putem reveni la ei. In primii 7 ani cred ca cei mici se modeleaza, apoi intervin multi alti indivizi in viata sa..profesori..prieteni.., deja la acest nivel discutam cred de influentarea personalitatii micutului.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ai venit! In sensul in care spui "copilul are personalitate" inseamna "copilul stie ce vrea" sau "face doar ce vrea el si nu altceva". Asa zic eu..

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Eu sunt convinsa ca personalitatea se formeaza inca din primii ani de viata pentru ca vad tot mai multi copii care, desi abia "rup" cateva cuvinte, stiu sa profite de dragostea parintilor, dar mai ales a bunicilor lor.

Cat despre mine ca si copil, am crescut inconjurata de dragoste si asta sigur mi-a influentat personalitatea, am vazut cum parintii si bunicii mei sunt sensibili la orice situatie dificila din afara familiei si am devenit la fel.

Sunt convinsa insa ca si partea genetica are o influenta importanta in personalitatea unui copil.

Cred ca este important de spus ca fiecare dintre noi are personalitate. De aceea, fiecare copil are personalitate, doar ca a unora este mai puternica, iar altii sunt mai... blanzi, mai calmi, mai putin irascibili si mai usor maleabili diferitelor situatii.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari