Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ralucanaturista's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2010
    Postari in forum
    60

Perfectionism la 4 ani?

Buna,

pun si eu o intrebare pe care nu stiu daca sa o cataloghez ca problema sau nu.
    Baietelul meu refuza sa participe la activitatile la care nu este sigur ca va reusi sa execute perfect ce i se cere sau sa fie primul. Bineinteles ca a durat ceva timp pana sa detectez exact cauza refuzurilor lui de a face anumite lucruri impreuna cu prietenii lui desi este un copil sociabi, usor timid, dar nu are decat patru ani, si perfect normal altfel in manifestari.
    Ar mai trebui sa stiu sau sa fac ceva in afara de a-i explica ce inseamna competitia, ce inseamna sa castigi si sa pierzi si alte chestii abstracte pentru el dar pentru care Dumnezeu stie ca ma chinuiesc sa gasesc cuvinte simple, potrivite si tot soiul de comparatii?

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Buna.
    Am observat si eu tendinta asta la ambele fete ale mele. Solutia pe care am gasit-o eu e sa faca acele activitati in afara unei situatii de competitie. Cea mare de exemplu, nu a vrut sa se urce pe schiuri decat dupa ce nu au mai fost acolo niste prieteni ai nostri, care au si ei un copil care schiaza foarte bine. Cea mica nu vroia sa deseneze sau coloreze cand sunt si alti copii la masa. Singure, doar cu noi in preajma, nici una nici cealalta nu au nici o problema. Cea mare intre timp a invatat foarte bine sa mearga pe schiuri, si iarna care a trecut nu a mai avut complexul acestam chiar daca erau mai multi copii acolo. Sunt sigura ca a vrut sa se prezinte in fata lor direct cu lectia invatata.
    Sabina inca se inhiba cand sunt mai multi copii care coloreaza impreuna. Acasa nu.
    Modificata de yuxi; 16.07.2010 la 16:54:36.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Citat Postat de ralucanaturista Vezi mesajul
    Buna,

pun si eu o intrebare pe care nu stiu daca sa o cataloghez ca problema sau nu.
    Baietelul meu refuza sa participe la activitatile la care nu este sigur ca va reusi sa execute perfect ce i se cere sau sa fie primul. Bineinteles ca a durat ceva timp pana sa detectez exact cauza refuzurilor lui de a face anumite lucruri impreuna cu prietenii lui desi este un copil sociabi, usor timid, dar nu are decat patru ani, si perfect normal altfel in manifestari.
    Ar mai trebui sa stiu sau sa fac ceva in afara de a-i explica ce inseamna competitia, ce inseamna sa castigi si sa pierzi si alte chestii abstracte pentru el dar pentru care Dumnezeu stie ca ma chinuiesc sa gasesc cuvinte simple, potrivite si tot soiul de comparatii?
    Dupa cele ce spunet, inseamna ca baietelul are o reprezentare despre executia "perfecta" si ne putem intreba cum a aparut aceasta reprezentare. Fie a vazut pe altcineva, cazul care este prezentat in contnuare de yuxi, fie i s-a explicat cum se face s el si-a format o magine care ii depaseste posibilitatile.
    Practic este vorba despre o inhibitie , ezita sau chiar refuza sa faca anumite actiuni, lucru care sigur il impiedica sa invete.
    De asemenea, exista posiblitatea sa fie un adult foarte pretentios in jurul lui care i-a indus notiunea de corect-gresit pentru tot felul de lucru. E poate legat de ceea ce numim critica sau proasta impresie, fenomen foarte intalnit si la copii mai amri si la adulti.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari