Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita hniculina's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2009
    Postari in forum
    106
    Baietelul meu de 2ani si doua luni nu vrea sa faca pe olita.Am incercat tot felul de metode dar nu am reusit. Cum as putea sa-l determin sa foloseasca olita?

Membru inregistrat la
    18.05.2009
    Postari in forum
    106
    mai am o problema si daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscatoare. De cateva zile am observat pe degetele mainilor baiatului meu basicute. Nu-mi explic de la ce pentru ca nu a folosit un obiect sau ceva mai mult timp ca sa fi facut de le el.Sa fie oare o lipsa de ceva?

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Ce metode ati folosit pentru a-l invata sa faca la olita?

Membru inregistrat la
    18.05.2009
    Postari in forum
    106
    Am incercat sa-l pun pe olita la ore fixe (ore la care stiam ca de regul face), stateam cate 15 min si numic iar dupa ce-i puneam scutecul facea in 5-10min. L-am lasat fara scutec si cand a facut i-am zis ca tre sa spele (a fost deacord dar am spalat eu). I-am zis ca daca face il recompensez. L-am si certat cand a facut in chilotei. I-am explicat ca e baiat mare si tre sa faca in olita iar el imi raspunde ca nu e mare.
    Se prea poate sa nu fi insistat cu nici una din metode prea mult. Mentionez ca l-am pus pe olita de la 7 luni si atunci mai facea (asta pana a reusit sa se ridice de pe ea).

Floricica Nou Venita karmin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.07.2005
    Postari in forum
    142
    nu stiu daca am gresit cu ceva, eu am inceput sa pun fetita la olita pe la 7 luni....bine-nteles ca nu am reusit din prima, a durat cam doua luni sa se obisnuiasca...
    De la noua luni face kk numai la olita...Acum are un an si 5 luni, cateodata se cere si pt treaba mica, dar noaptea si in parc tot in pampers face...eu sunt multumita desi am auzit si vorbe ca as fi gresit punand-o asa repede...
    Nu da semne ca nu ii place, mereu i-am oferit cate o jucarie doua trei in timp ce statea pe olita, si chiar daca s-au mai intamplat accidente, nu am certat-o niciodata, i-am explicat cu rabdare ca este maricica si am incredere in ea ca poate face la olita, am laudat-o...
    Pot fi si efecte negative datorate faptului ca a invatat atat de repede???
    am si un baiat de 2 luni, pe care la fel as vrea sa il invat din timp...acesta este scopul intrebarii...

Hniculina, eu zic sa ai rabdare, sa ii arati ca si voi faceti la wc, nu in chilotel, ca asta il ajuta sa fie el mai curatel...
    sa il recompensezi si sa te abtii sa il certi...

Poate o olita draguta, gen scaunel, sau cu ghidoane, sau cea care canta in momentul in care copilul si-o facut treaba la ea, l-ar fi incurajat...

Membru inregistrat la
    18.05.2009
    Postari in forum
    106
    nu cred ca ai gresit punand-o pe olita asa repede si eu l-am pus pe tudor la sapte luni problema este ca nu a mai vrut sa stea. Are o olita gen scaunel, ne-a vazut si pe noi unde ne facem nevoile, l-am pus si pe el pe wc,l-am recompensat cand a reusit o data sa faca l-am laudat si eu si tata si bunici pe care i-am sunat sa le spuna el l-a telefon ce a reusit sa faca. Din pacate asta nu am reusit decat de cateva ori pentru ca nu sta decat cand vrea el. Cateodata cere olita sa faca pipi si atunci il las sa goleasca el olita (ii face placere) dar nu si-a facut un obicei. Avem in cercul de prieteni o fetita care a reusit sa se ceara de la un an jumate. Eu nu mai stiu ce sa incerc. Cred ca o sa astept pana in vacanta si atunci o sa insist din nou.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Am mai abordat acest subiect intr-o discutie in direct cu ceva vreme inainte dar o vom relua luni, 25 mai 2009, intre orele 20-23 dat find interesul vostru pentru aceasta tema si dorinta de a-i ajuta pe micuti fara sa le provocati sperieturi sau tensiuni sau sa-i afectati prin comportamentul vostru pe viitor.

Olita, cum il conving pe micutul meu?

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit la o noua discutie in direct. Va astept pana la ora 23 sa abordam impreuna problemele, experientele si parerile voastre in privinta olitei!

mire83
    Guest
    buna seara!
    la noi a fost o problema olita!
    denis avea ore fixe ..cam dupa fiecare masa..de dimineata sau de la pranz..facea kk
    asa ca:am cumparat olita in jur de 7 luni jumate

am incercat sa il asez pe ea prima data si a stat 5 secunde..apoi a urlat cat a putut
    timp de inca o luna eu nu puteam sa il pun la olita...ii era teama de ea si pace! nici nu reuseam bine sa il asez..si el deja urla disperat si tremura tot..asa ca am lasat'o balta timp de vreo 1 sapt,chiar 2...cred
    dar inspre 9 luni am inceput sa il asez iar..cu tone de jucarii pe langa noi,orice sa ii distrag atentia ca sa nu se simta el pus pe oala
    la inceput nu facea nimic,doar ca se acomoda cu ea
    apoi intr'o dimineata a facut pisu...doamne,ce bucurie pe capu notru!
    l'am felicitat,am batut din palme..si se uita cu zambet pe buze la mine!
    apoi intr'o zi..cand am simtit ca e ora de kk l'am asezat iar
    si a facut micutu meu si kk!
    acum rar mai face in pampers...doar daca nu sunt atenta!
    are moemnte cand face si de 2 ori/zi
    si mai nou:incep sa il fac sa imi arate oala
    cand zic ca "facem kk..hai mami la oala"..se uita un pic la mine,apoi asteapta olita:))
    mai exersam si la acest capitol!

Guest
    Buna seara tuturor
    Eu vreau doar sa-mi povestesc 'experienta'
    Stiam o vorba din batrani ca e bine sa-l "inveti" pe copil cu olita inca de cand sta singurel in fundulet; dar batranii nu s-au gandit si la personalitatea copiilor
    Ei! ai mei n-au vrut nicicum sa stea pe olita de la cateva luni, zici ca-i puneam pe jar. Asa ca am renuntat si daca tot am stat cu ei acasa 2 ani m-am axat pe pampers.
    Cand ne-am apropiat de inceperea cresei, cu putin inainte de 2 ani am incercat iar, la fel fara succes.
    Asa ca am zis, fie ce-o fi.
    La nici o luna de la inceperea cresei copilasii mei faceau pe olita singurei, de zici ca au crescut cu pishu la olita de la cateva luni
    Asa ca traiasca doamnele de la cresa.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ati venit,

Imi dau seama ca sunteti foarte incantata si va simtiti foarte mandra de baietel. Totodata, am citit ca este nevoie de atentia dvs. si de a sti cu exactitate orele la care stiti ca face.
    La aceasta varsta, copilul nu are inca senzatia de "a-i veni", asa ca nu va poate anunta sau spune pentru ca nici el nu stie dinainte sa faca.
    Statul pe olita poate fi asa cum ati spus infricosator sau nu, in functie de starea afectiva a adultului si de presiunile exercitate asupra copilului. Deci este foarte bine, ca are deja o relatie buna cu olita.
    Dar mai este nevoie de o maturizare neurologica, astfel incat in jur de 1 - 1,5 ani, copilul poate simti cu putin timp inainte si va poate anunta sau aduce olita.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari