Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita biandre's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.02.2010
    Postari in forum
    19
    Buna! Sunt mama unei fetite de 3 ani si 5 luni si ne confruntam cu o problema:fetita mea nu vrea sa stea singura. De fiecare data cand o las singura,pt. Cateva clipe,bineinteles,incepe sa planga isteric. La fel se intampla si cand,de exemplu,incepe un alt desen animat decat cel vizionat de ea in acel moment. Mentionez ca in trecut nu a fost traumatizata in vreun fel,adica nu am lasat-o singura si am plecat din casa iar ea sa fie constienta de acest lucru sau mai stiu eu ce. Ce e de facut? ? ? Orice sfat este bun venit. . . . . Va multumesc! !

Membru inregistrat la
    03.02.2010
    Postari in forum
    19
    Chiar nu vrea nimeni sa-mi dea un sfat????????????

Floricica Nou Venita georam's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2009
    Postari in forum
    63
    buna.am citit si vroiam sa te intreb tu ai stat tot timpul cu ea?eu cred ca este prea atasata de tine.

Floricica Nou Venita bizom oana's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    64
    S-ar putea sa fie pur si simplu o perioada mai dificila ptr. ea,daca zici ca nu a fost speriata de nimic in trecut;incearca sa discuti pe intelesul ei,poate iti spune ce vrea de fapt;cred ca tu esti constienta de faptul ca a mai crescut si ii dai mai multa "libertate",iar ea nu e pregatita sa o primeasca,sa se indeparteze, intr-un fel,de tine;greu cu astia mici...bafta si multa rabdare!

Floricica Cu Vechime mamiti's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    9.455
    Nici mie nu-mi place sa stau singura. . . Da unui copil. . Incearca sa o implici in tot ceea ce faci,n-o lasa singura. E copil,are nevoie sa fie mereu cineva alaturi de ea. Eu nu cred ca asta sa fie asa o mare problema. Spuneai ca n-a fost traumatizata in ultima vreme,dar se uita la desene. La ce desene se uita?

Membru inregistrat la
    03.02.2010
    Postari in forum
    19
    Multumesc pt.sfaturi,fetelor! Mamiti,m-ai intrebat la ce desene se uita?Evit sa o las sa se uite la cele agresive,daca pot spune asa.In special se uita pe minimax,iar uneori ii mai bag pe dvd alba ca zapada,pe care o urmareste doar in prezenta mea pt.ca altfel nu vrea sa se uite,spune ca-i este frica de vanator.Degeaba i-am explicat ca vanatorul nu este un pers.negativ degeaba.Mai inainte ii era teama de oglinda vorbitoare.Oare acestea sunt motive pt.a nu ramane singura?Cat a fost mai micuta nu am avut treaba cu ea.E drept ca nici acum nu face mereu asa,dar si cand o apuca.....Avand in vedere ca locuim la curte nu o pot implica in tot ceea ce fac,mai ales cu vremea asta.
    Astept rasp.in continuare si nu m-ar deranja un raspuns si de la d-na psiholog.Va pup!

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna dimineata,

mai intai va propun sa incercam sa intelegem ce se intampla cu fetita si pentru asta este nevoie sa stim cat de bine vorbeste si daca poate exprima in cuvinte ce simte, cum comunicati cu ea, daca vorbeste despre ea. Acest "traumatizant" despre care vorbiti adesea nu este vazut de cei din jur. Sigur ca nu s-a intamplat nimic care sa va fi atras atentia dar pentru cei mici poate fi altfel. Poate a visat ceva sau tocmai cand se gandea la ceva, a aparut la televizor etc. De atunci ea a ramas cu o idee, fara legatura cu realitate, cum ar fi ca o corelatie intre rea insasi si un personaj din desene animate. Este necesar sa aflati de ce se teme si ce ea ca crede se intampla in lipsa dvs. Apoi puteti sa faceti activitati diferite in aceeasi camera, apoi activitati in camere difrerite sau vecine, sa o rugati sa aduca ceva din alta camera si sa vedeti cum reactioneaza. De obicei, este un fenomen trecator si odata ce va reusi sa faca distinctia intre real si povesti/desene animate si se va lamuri ca vanatorul de pe ecran nu reprezinta un pericol pentru ea, va reusi si sa exprime ce simtea si sa stea singura. Un alt aspect este ca va trebuisa invete sa se joace singura in caz ca nu stie. Papusile si alte jocuri si jucarii sunt o companie ,minunata pentru copil mult mai buna pentru copil decat televizorul care forteaza copilul la o pozitie pasiva.

Floricica Nou Venita any_valcea's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.02.2010
    Postari in forum
    1
    As vrea si eu un sfat pt ca smt ca o sa o iau razna. . . . Am o fetita de 2 anisori si 3 luni. Este pur si simlu dependenta de mine. Nu vrea sa stea absolut cu nimeni daca nu sunt si eu. Am alaptat-o pana la un an si ceva motiv pentru care toti din jurul meu imi spun ca e normal sa fie att de atasata de mine. Locuiesc impreuna cu socrii mei dar nu vrea sa stea fara mine nici macar cinci minute. Am dus-o la camin pana la 12 si acolo doamnele asistente mi-au zis ca nu se joaca cu copii ,nu socializeaza cu ei sta numai dupa dansele. Le pupa,le magaie dar plange dupa mine mereu. A stat doar o saptamana. A racit si nu a mai mers. Ce sa ii facsa nu mai fie dependenta de mine?

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Inteleg ca nu stie sa se joace singura si nici cu copiii. Cam asta ar fi de rezolvat in prima instanta. Cand era mai mica se juca singura? Ramanea in patut jucandu-se? De asemenea, jocul cu alti copii ii va permite sa se desprinda de dvs. Am avut la discutii in direct saptamana trecuta un subiect legat de prima separare de familie, la cresa, gradinita, bona, bunici etc.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari