Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bizom oana's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    64
    De vreo 3 saptaman bebele meu a inceput sa miste. Sunt zile in care il simt mai mereu, iar altele in care parca a uitat sa imi dea de stire ca e bine. Sunt in a 19-a saptamana de sarcina. Ar trebui sa imi fac griji cand nu e prea activ? De care ori pe zi ar trebui sa se trezeasca?

Floricica Nou Venita love's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2009
    Postari in forum
    30
    Ceau,draga mea fiecare bebelus e in felul lui!
    dar normal ar trebui sa miste zilnic,doar ca alta data mai incet!
    Ei dorm foarte mult in burtica,ca nu prea au activitate,dorm foarte mult!
    Si eu ma/m speriat cand am avut 8 luni, era intr/o zi cand nu a miscat deloc pana seara,atunci ma/m spariat rau de tot,dar seara a miscat!
    Cand ianintezi in sarcina,el nu o sa mai miste asa de tare,pentru ca nu mai are loc!
    Dar daca vezi ceva in neregula suna medicul!
    Sa ai o sarcina usoara!

Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    64
    Multumesc,love.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Fiecare copil are ritmul lui de activitate si de odihna. In plus, depinde si de cat de mare este sarcina, cat loc are si multi alti factori medicali si psihici. Mamele stiu ca atunci cand sunt speriate sau agitate, copiii lor se agita. Unele spun ca ii gaseste miscatul seara tarziu etc.
    Din punct de vedere psihologic, se pune mereu problema legata de cum simte mama aceste lucruri, cum le asteapta, ce o sperie. Va puteti gandi la aceste aspecte si daca sunteti ingrijorata, va puteti adresa medicului dvs.

Floricica Nou Venita simo.g's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2009
    Postari in forum
    5
    Buna ziua.Nelinistea mea in sarcina sunt eu. Inainte de a fi insarcinata eram echilibrata ,plina de energie, calma, iubitoare ....Acum sunt fara vlaga, iar uneori am accese de furie ,iar cand ma calmez uit si de la ce am inceput.Sotul meu nu e obisnuit cu mine asa, dar ma accepta si incearca sa ma intealeaga.Medicul meu a spus ca nu e nimic in neregula cu mine. Dar sincer as dori sa ma controlez si sa fiu ca inaite.Vreau energia de alta data. Am abia 7 saptamani , ce trasnai mai fac pana la 40 de saptamani?

Floricica Novice elena87's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2009
    Postari in forum
    340
    Buna,tu esti nelinistita? Eu ce sa mai zic...[bebe de craciun]peste 3_4 saptamani o sa nasc,pana acum nu am avut nimic dar de cc 2 saptamani sunt speriata de moarte de momentul mult asteptat,desi sunt la a doua nastere nu pot sa zic decat ca mor de frica!Prima fetita are 5 ani dar a trecut asa repede timpul intru cat nu mai tin minte nimic de la prima nastere,eu zic sa ne linistim si sa nu_i uitam si pe cei dragi din jurul nostru...mult succes!

Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    64
    In primul trimestru asa eram si eu,nervoasa din cale-afara,apoi bleaga cate jumatate de zi...acum a trecut.

Floricica Nou Venita delia31's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2009
    Postari in forum
    4
    buna tuturor..

sunt in saptamna 39 si la inceputul lunii ianuarie, 3-4 ian.e data probabila a nasterii.
    pe perioada nasterii, am luat 3 tratament de amoxicilina pentru infectii urinare si infectie gat.
    asta ma nelinisteste caci stiu prea bine ca e interzis sa iei medicamente.
    dar mi-au fost prescrise de dr.
    sper ca niciodata nu-i prea tarziu..:)sper din inima sa nu fi afectat bebe.
    bine, asta n-o sa stiu decat dupa ceva timp.
    am incredere ca nu e afectat.
    in rest, alte neglijente in sarcina nu am facut.

totusi, in prezent, ma lupt cu un rosu in gat, de ceva vreme..dar fara febra..
    ma doare numai dimineata gatul, si am incercat lamaie,miere..dar cred ca trebuia mai mult sa iau..
    in rest dupa ce manamc, ma badionez cu albastru de metil..
    daca aveti ceva sfaturi, sunt bucuroasa sa le iau..

merci
    toate bune..
    astept opinii

Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    64
    Pentru infectia din gat,mie mi-a fost prescris ospen.Mi s-a spus ca e mai putin toxic ptr. bebe.Asta a fost luna trecuta,deci pe la 17-18 saptamani.Sper ca totul e bine.

Floricica Nou Venita rumburaki's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.08.2008
    Postari in forum
    31
    nu trebuie sa te speri ca esti nervoasa sau agitata cu timpu are sati treaca trebuie sa ai rabdare mare si sotul tau trebuie sa te inteleaga ca asa e sarcina ta

Floricica Nou Venita rumburaki's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.08.2008
    Postari in forum
    31
    eu sunt insarcinata in 35 saptamani la ultimu eco adica pe 4 ianuarie mia spus ca am placenta previa si bebele are 1100gr la inceput eram disperata parca nu mai eram pe lumea asta dar miam revenit pt ca bebele sa nu fie stresat acum ce a da domnul

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari