Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mamiluirobert's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.09.2009
    Postari in forum
    5
    Buna tuturor! Am un baietel de un an si noua luni, istet si strengar care pana de curand nu se temea de nimic. De cateva zile imi spune ca se sperie de cate ori vede ceva la televizor, la desene spre exemplu, sau de intuneric si ma pune sa ii aprind lumina,sau pur si simplu de un loc din casa pe care el nu l-a explorat inca precum un dulap. As vrea sa ii inteleg comportamentul acesta, mai ales ca e prima data cand face asa. S-a mai confruntat vreo mamica cu asa ceva?

Floricica Avansata madyflo's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    Baietelul meu sa trezit ieri noapte din somn plangand si foarte speriat.Nu mi s-a mai intamplat asa ceva pana acum.De obocei are un somn foarte linistit.Cand l-am intrebat ce a visat mi-a spus ca a visat niste curcani care il ciupeau de picioare si de cap si el era foarte speriat pentru ca ei nu plecau deloc.Problema este ca eu stau la curte si seara iesim la drum sis e joaca cu copii.O vecina are curcani pe care ii tine pe strada.Lucru foarte urat din partea ei.De aceea copii au o limita in ceea ce priveste spatiul de joaca.Si probabil de aici a venit si acest vis care i-a tulburat somnul baietelului meu,
    Deci mamiluirobert poate baietelul tau sa speriat de ceva.

Floricica Nou Venita mamiluirobert's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.09.2009
    Postari in forum
    5
    Da, madyflo, asa m-am gandit si eu dar nu stiu care ar putea fi motivul pentru ca in ultimul timp nu s-a speriat de nimic si de aceea ma intreb daca nu poate fi o alta cauza. Multumesc pentru raspuns! Mi-ar fi prins bine si sfatul doamnei psiholog, totusi.

Floricica Nou Venita niana27's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2009
    Postari in forum
    1
    puiutul meu are 7 luni si 5 zile si inca de pe la 1 luna il vad f des plangand in somn. de multe ori chiar il ridic in brate si asa reusesc sa-ltrezesc si sa-l calmez dar adoarme suspinand , dar in timpul noptii daca eu dorm si nu-l aud cand incepe plansul lui in somn, ma trezesc cand incepe plansul lui f tare dar il calmez f greu dupa care suspina f mult.se intampla asa cam de 2 ori aproape in fiecare noapte.toti imi zic sa merg cu el la biserica sa-i citeasa preotul.Botezul l-am facut la 37 zile dupa nastere. acum 2 sapt a facut rujeola iar de 4 zile varsat de vant. tin sa spun ca in rest nu am nici un fel de problema.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Frica la copil este un subiect foarte vast si poate fi abordat in diferite feluri. Ati vorbit deja despre o sperietura din timpuol zilei care este rememorata sau visata si copilul se sperie din nou de fiecare data. Mai exista si situatia des intalnita cand se sperie de ceva necunoscut, fie un obiect, un loc sau o persoana, o situatie sau altceva cariora le atribuie niste insusiri negative sau persecutorii. Mai sunt sperieturile si amenintarile de la cei mari cu doctorul, intunericul, omul rau, politistul, bau-bau etc.
    Referitor la vise, este o alta poveste pentru ca in vis exista o incercare de elaborare pe care psihicul o face pentru toate experientele de peste zi. Astfel incat in cazul cu curcanii, copilul poate se teme sau nu i timpul zilei vazand curcanii dar in vis ei apar, copilul fiind curios in privinta lor.
    Vom incerca sa abordam acst subiect intr-o discutie in direct, probabil in luna noiembrie.

Floricica Nou Venita love's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2009
    Postari in forum
    30
    Ceau,stai linistita draga mea,si eu am o fetita de 1 an si 9 luni si ea se trezeste noaptea din somn plangand!
    Si am observat ca daca peste zi s/a speriat de ceva, sau a suparat/o ceva somnul ei este foarte agitat!
    De multe ori ma impinge si pe mine ,parca nu ma/r cunoaste,nu ma lasa sa o iau in brate!
    Si nu se linisteste pana nu ii dau piept,dar partea nasoala e ca se mai trezezte si plange sin din nou peste cateva ore!Iarasi acelasi vis oare?

Floricica Nou Venita amela's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.11.2008
    Postari in forum
    50
    Offf...cate nopti nedormite n'am avut eu din cauza asta fetelor...
    Baietelul meu de 11 luni imi facea asa, si mai face dar mult mai rar.
    Pur si simplu incepea sa tipe apoi sa planga, apoi iar sa tipe,parca il durea ceva si nu se linistea nici cu apa nici cu laptic; trebuia pur si simplu sa dau drumul la televizor(in surdina asa sa auda si alte voci) ca sa se poata trezi si abia atunci se potolea.Imi trebuia o alta ora sa-l adorm si uitea asa se ducea noaptea mea...
    Totusi cred ca faptul ca reuseam sa-l adorm la loc era si este foarte bine.Eu dau inca vina deocamdata pe burtica(pentru ca inca bea lapte in cantitati mari), pe dintisori si pe zgomotele si sunetele din timpul zilei care inca ii sunt necunoscute

Floricica Nou Venita dulcicha_comm's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2009
    Postari in forum
    41
    Of,chiar ca offfffff...a mea are 2 ani si 5 luni si tot se trezeste noaptea.de 3-4 ori.ba vrea pipi la oala,ba vrea apa,ba viseaza urat,si cine mai stie de ce.asa ca,fetelor,curaj ca mai avem pana vom dormi linistite o noapte intreaga.!pupici si bafta multa!

Floricica Senior creolina's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.04.2008
    Postari in forum
    3.846
    eu cred ca fiecare situatie tb abordata in fc de varsta copilului si de imprejurari desigur.
    din ce am citit eu am inteles ca in jurul varstei de 18 luni copilul incepe sa iba cosmaruri, nu de genul celor pe care le avem noi adultii, ci doar refulari a ceea ce vad, traiesc, simt, percep.Si asta e o faza absolut normala, creierul lor se dezvolta in aceasta perioada ft mult. Insa tb atentie la modul de abordare, nu tb sa-l certi sau sa-i spui ca viseaza, de ex l-ai putea lua de manuta sa va uitati impreuna sa vada ca nu e nimic in casa, si sa-i lasi o lumina noaptea in camera

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Am mai vorbit impreuna cu diferite mamici, chiar in niste discutii in direct despre somnul copiilor, despre vise urate si despre treezirile nocturne. Sigur ca exista tot felul de motive pentru care copiii se trezesc noaptea. Diferite stari de disconfort, diferite vise...Apoi este vorba despe ciclurile de somn si despre alternanta dintre somnul zis "lent" si somnul numit "profund", cu vise. In mpd firesc dupa un ciclu de somn de 4 ore, suntem foarte aproape de a ne trezi si uneori chiar ne trezim. Dpar ca adultii adorm la loc, isi pot mentine somnul pe and copiii nu. Atunci se trezesc si au nevoie de ajutor pentru a re-adormi. Indicat este ca acest ajutor sa fie cat de discret se poate, fara lumini puternice, ridicat din patut, alimente, jucarii etc.
    Sigur ca este foarte importanta si starea parintilor si modul in care ei simt aceste treziri. Pentru ca daca sunt speriati, foarte obosititi, nervosi nu pot linisti copilul. Este un efort constant pe toata durata copilariei mici si face parte din cresterea si ingrijirea copilului. Asa cum il invatam samanance, sa se imbrace si sa foloseasca olita, tot asa este nevoie si sa-l invatam sa doarma si sa adoarma.

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Buna mamicii...poate este prea devreme sa ma dau cu parerea,dar eu sunt mamica a unui baietel de 2 luni...si din pacate m-am confruntat deja cu aceste cosmaruri cam de o luna jumate...
    Mi s-a comunicat ca asa cum zambesc in somn..asa si plang sau au cosmaruri din pacate!
    M-am trezit noaptea cu el tipand din tot corpul...asa dintr-o data, sau doar plangand incet(va imaginati cum ne-am simtit si eu si sotul...singurei...primul copil),dar l-am luat putin in brate,i-am soptit incet la ureche una..alta..si s-a linistit ff repede..chiar adormea subit!
    Pediatra de la spitalul unde am nascut mi-a zis ca cel mai mare cosmar...este momentul expulzarii din burta,dar care cu timpul il uita si ei,asa cum uitam noi durerea nasterii!
    Este un moment dureros pentru ei...poate o fi adevarat...la noi s-au mai rarit aceste neplacute momente!
    Banuiesc ca toate trec...:)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari