Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Stiind ca sunt multe mamici care locuiesc in alte tari, ne propunem sa discutam impreuna despre acest subiect al vietii in alta tara si al relatiei cu copilul in alta tara.

Am discutat la un moment dat despre bilingvism dar acum incercam o abordare mai larga, in care sa includem decizia de a locui in alta tara, mutarea in sine, avantajele dar si suferintele acestui “a fi departe”.

Mamici plecate din tara

Departarea de rude, obiceiuri, prieteni, vorbitul unei alte limbi, acomodarea la traditiile si modul de viata in alta tara si cum fac parintii aceasta trecere pentru ei si copiii lor – iata subiectul nostru de pe 1 decembrie, intre orele 20 si 23.

Anca Munteanu

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bun venit la o noua discutie in direct. Va astept in aceasta seara pana la ora 23 cu experientele si trairile voastre legate de plecarea din tara, de viata departe de tara natala, impreuna cu copiii vostri.

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Buna seara!
    ce liniste! nu ma asteptam...eu urmaresc aceasta disucie in fiecare luni. astazi nu zice nimeni nika?

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Sa fie 1 Decembrie explicatia acestei linisti?

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    sa intelegem ca desi sunt plecate din tzara mamicile noastre sarb ziua nat a Romaniei. bv lor!

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Buna seara, sunt eu pe aici

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Ar putea fi tot felul de motive. Remarcasem doar concidenta dintre acest subiect si ziua Romaniei.

Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Cand am plecat din tara eram plina de vise si mari sperante...ajunsa aici am ajuns la concluzia ca cei de aici nici pe departe nu gandesc asa cum stiam noi, ca suntem un popor inteligent, un popor muncitor, si oameni de stiinta.
    Am ramas foarte dezamagita.
    Poate in mediile inalte unde inca nu am ajuns, dar in rest ne considera doar buni de munca, de tras la jug si cu putina carte.
    Credeam ca voi prinde radacini adanci, dar ma simt un pic dezradacinata.
    Iar despre obiceiurile noastre, am incercat sa mi le port dupa mine si sa-mi sarbatoresc traditiile ca la mama acasa, in schimb am fost privita cu dezinteres si suspiciune.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Tocmai aceasta dezradacinare este subiectul discutiei de asta-seara. Ne poti vorbi despre ea, ca o "ruptura" de tara natala, de cei ramasi aici? Dar si despre aspectul opus si anume cel al cunoasterii si al intrarii in legatura directa cu o noua cultura, cu noi traditii, la fel de complexe si fascinante ca si ale noastre...

Floricica Nou Venita macovei anca's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.08.2008
    Postari in forum
    127
    buna seara! eu am fost plecata din tara,2luni si 2 saptamani,si am castigat bine,dar vreau sa va spun ca eu din pacate nu sunt una din mamicile care pot sta departe de copii,am albit si am plans enorm.e foarte greu departe,daca ati stii cei in sufletul lor si cate nopti adorm plangand....de dorul copiilor,dar am intalnit mamici care nu aveau nici o problema ca nu sunt cu copii,chiar le era foarte bine si mai si spuneau ca le trimit acasa bani si au de toate,si nu au cum sa le fie greu. din pacate sunt multe mamici care pleaca de nevoie,si ma doare totusi cand vad cum sunt judecate,in loc sa fie ajutate,ca sa nu ajunga sa fie in situatia de a pleca....de ce nu se fac emisiuni pt a ajuta o mama sa-si creasca copii in loc de emisiunile care le judeca ca au plecat?

Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Ruptura se simte, de cate ori vorbesc cu ai mei si-mi povestesc cum petrec sarbatorile acasa si-mi spune mama ce a mai gatit....mi-e dor de toate.
    Imi lipseste biserica noastra...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari