Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Cineva propunea pe forum sa discutam despre ce inseamna sa fii o mama buna. Adesea auzim aceasta expresie dar si indoiala unor femei care cred ca nu sunt bune ca mame, ca nu se descurca, ca sunt rele cu copilul etc.

De fapt, cred ca am putea aduce in discutie ce este bun pentru copil din partea mamei, in privinta atitudinii, permisivitatii, interdictiilor, libertatii, exprimarii sentimentelor si ce este rau, daunator sau prea greu de suportat pentru micut.

Apoi, multe din experientele voastre si ingrijorarile voastre, temeri, sperante, planuri, ambitii pe care le aveti in legatura cu copilul au un impact "bun" sau "rau" asupra dezvoltarii lui psihice. Sunt mame care pun ambitia lor mai presus de posibilitatile copilului sau unele care il subestimeaza continuu pe micut considerand ca "este prea mic", sau ca "nu poate".

Va astept asta seara incepand de la ora 20 sa discutam despre toate acestea.

Anca Munteanu

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am regasit! Va stept pana la ora 23 sa discutam despre voi si copilasii vostri, despre trairile pe care le aveti si despre ce inseamna pentru voi a fi o mama buna.

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Buna seara,
    eu inca nu stiu ce inseamna sa fiu o mama buna sau rea.
    insa sper sa fiu o mama buna pentru fiica mea, sa ai pot oferi tot sprijinul de care va avea nevoie.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Buna seara

Nici eu nu sunt inca mamica, dar sunt in devenire si poate ca am aceleasi temeri ca si alte burtici...oare voi fi o mamica buna?

Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    nu cred ca exista o reteta pentru a fi parinte, cred ca invatam pe parcurs, insa nu stiu daca este f bine sa cerem copilului mai mult decat poate sau sa il subapreciem. cred ca il vom afecta pe parcursul vieti...copilul nu ar putea alege singur? sa il invatam de mic ce este alegerea si ca poate avea alternative? nu stiu, ma gandesc...

Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    asa este gabitzza este cea mai mare temere acum pentru mine..mereu ma gandesc sa nu fac aceleasi greseli ca si parinti mei...deja i-am scris ficei mele o scrisoare, prin cxare imi exprim sperantele de acum. nu stiu daca o va citi vreodata, insa sper ca eu sa o citesc si sa nu uit ce mi-am dorit pentru bebelina mea.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Asa ma gandeam si eu... sa il invat de mic ca are optiuni si in functie de varsta sa il invat sa aleaga, si sa faca cele mai bune alegeri pt el. Dar imi este totusi teama pt ca vad atatea cazuri in care parintii au oferit tot ce a fost mai bun copilului si ...el tot nu a ales cea mai buna cale...

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Adriana e tare buna ideea cu scrisoare, chiar daca bebe nu o va vedea vreodata...macar avem un punct de reper...

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Din pacate trebuie sa ma retrag, baietica nu imi da pace.
    O seara placuta tuturor si spor la discutii, am sa intru maine sa citesc

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ai venit!
    Intra-adevat propria copilarie si parintii nostri sunt mereu un exemplu sau un contra-exemplu atunci cand suntem pe cale sa devenim la randul nostru parinti.
    Copilul care am fost ne "ajuta" sa il intelegem pe copilul nostru.
    Dar revenim la parintii nostri, cred ca este important ce am vrea sa facem ca ei si ce am vrea sa evitam. Care sunt "greselile" de care te feresti?

Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    nu stiu cat de buna este, dar asa m-am gandit eu...m-am inspirat de la o colega care are 22 de ani, si pe ea o terorizeaza mama ei..si mereu ma gandesc: Doamne sa nu fiu ca mama Mariei! sa nu ai fie frica ficei mele sa imi spuna ce are in suflet...eu cred ca acesti parinti despre care vb si tu ofera material totul, insa spiritual nu stiu daca sunt mereu langa copilul lor.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari