Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305

Mama acasa - mama la serviciu, luni, 20 iulie 2009, orele 20-23

Ne propunem sa discutam impreuna despre momentul in care mama isi reia serviciul, dupa terminarea perioadei de 2 ani pentru cresterea copilului. Fireste ca unele mame se intorc mai repede iar altele incearca sa mai prelungeasca aceasta perioada.

Un moment dificil pentru mama atat din perspectiva amenajarilor necesare pentru a gasi un loc sau o persoana cu care copilul sa ramana cat si din punct de vedere emotional.

Un moment mai mult sau mai putin dificil pentru copil, in functie de cum este relatia lui cu mama si ce s-a intamplat pana in acel moment.

Va astept luni, 20 iulie, intre orele 20 si 23 cu parerile, experientele si trairile vostre.

Floricica Novice adinutzas's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.06.2008
    Postari in forum
    370
    Interesant subiect, mai ales ca multe mamici suntem aproape de terminarea celor 2 ani de stat acasa. Multumim!

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit!
    Va astept pana la ora 23 sa abordam acest subiect in acelasi timp delicat dar si extrem de important atat pentru mame cat si pentru copiii lor, care se vor separa pentru prima data de mama lor cateva ore in fiecare zi.

Floricica Nou Venita ritutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2009
    Postari in forum
    13
    buna seara !sunt mamica unui baitel de 2ani si7luni>stiu ca in seara asta e alt subiect dar am o problema grava cu copilu.daca merg undeva si nu cumpar cevrea el se apuca de tipa chia isteric pot spune de se mira lumea d mine.poate aveti unsfat sa functioneze ca nu stiu ce sa
    ma fac

Membru inregistrat la
    09.06.2008
    Postari in forum
    370
    Buna seara! Vreau sa va spun ca in oct. fetita mea cea mica va implini 2 anisori si eu va trebui , fie ca vreau fie ca nu vreau, sa merg la serviciu. De pe acum ma gandesc cu groaza ca se apropie clipa in care imi voi lasa fetita cu niste oameni straini. Vreau sa va spun ca am un serviciu care imi ocupa tot timpul, ca se lucreaza si peste program si chiar si in week-end , in cazul in care nu se termina lucrarile. Fetita va merge probabil la cresa , spun asta pt. ca inca nu mi s-a confirmat acest lucru, urmand sa aflu exact in august. Sotul are perioade cand pleaca din tara , perioade scurte ce-i drept, dar nu este cu noi acasa tot timpul. Locuim in C-ta de 3 ani si nu avem pe nimeni cu noi, ma refer la rude, parinti, socrii, frati , etc, care sa ne ajute sau la care sa apelam in caz de nevoie.Chiar sunt disperata. Si am uitat sa va spun, fetita mea cea mica este foarte legata de mine, nu mananca fara mine, nu se joaca fara mine, nu doarme fara mine, etc. Mai am o fetita mai mare cu care se joaca, o iubeste foarte mult, dar tot in prezenta mea. Permanent intreaba de "mami". Incerc sa o fac sa inteleaga ca poate sa doarma si fara sa o tina strans pe mami langa ea, ii poate da si tati de mancare sau surioara ei si chiar ma doare sufletul cand vad ca nu am succes. Incerc sa o "instrainez", cumva , sa o fac sa inteleaga ca mai exista si alti oameni pe lume care pot avea grija de ea in afara de mami, dar probabil e prea mica sa inteleaga, sau nu ma pot face eu inteleasa. Sper ca am fost cat de cat explicita si va rog sa ma ajutati cu un sfat, poate gresesc eu cumva, sau poate imi fac prea multe griji . Va multumesc!

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Am discutat saptamana trecuta despre acest subiect, citit discutia si poate veti gasi un raspuns. Daca nu, am sa va rog sa-mi scrieti pe adresa mea de mail.

Floricica Avansata mariucact's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2009
    Postari in forum
    1.404
    Buna seara!
    Sunt mama unui baietel de 1 an si cateva zile ...nu m-am intors inca la job dar ma tot gandesc ce o sa fac...drept urmare am facut o cerere pt. cresa dar dupa ce am vazut cum s-a imbolnavit nepoata (de 2 ani care e si ea la cresa)nu mai am curaj...pe de alta parte daca l-as lasa cu soacra iar nu-i bine...accepta mai greu anumite aspecte..si tot imi spune ca a crescut si ea copii (da acu 30 si ceva de ani)... sincer nu stiu ce sa fac!

Floricica Nou Venita ritutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2009
    Postari in forum
    13

multumesc.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Cred ca este necesar mai intai sa inteleg modul in care se manifesta atasamentul ei, prin aceasta "lipire" de mama. Oare ce o face sa nu se departeze? Sa nu accepte pe ceilalti?
    Este important daca in parc se joaca cu ceilalti copii, cat de departe de dvs. pleaca, daca sta si se joaca singura in camera etc.
    Sunteti putin grabita de momentul acela si asta va produce disperarea. Cu toata aceasta situatie este necesar sa reuseasca sa se simta sigura si linistita si in prezenta altora pentru ca altfel, cresa sau gradinita vor reprezenta un soc.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Inteleg ca variantele pe care le aveati nu va convin, nici cresa, nici soacra. Sigur ca exista diferente notabile intre cum este cu mama si cum este cu altcineva. Cu toate acestea, orice copil trebuie sa invete sa se adapteze si in alte medii decat acasa. Poate nici cu o bona, nu s-ar schimba situatia,nu v-ati simti sigura ca e bine ingrijit.
    Asta este important pentru ca daca plecati cu spaima, copilul va simti plecarea dvs. ca ceva si mai angoasant.
    In prezenta cui l-ati lasa astfel incat sa plecati linistita la serviciu?

Membru inregistrat la
    09.06.2008
    Postari in forum
    370
    In momentul in care mergem in parc, este foarte fericita cand vede copilasi, ii accepta cu ea in leagan, le raspunde chiar la intrebari, dar cu ochii pe mine, nu pot face un pas . Se mai joaca si singura in camera, dar foarte putin si de cele mai multe ori ma cheama sa ne jucam impreuna. Eu cred ca este asa atasata de mine pt. ca din ziua in care s-a nascut a stat incontinuu cu mine, nu am fost despartite macar nici doua ore. Nu am avut bunici care sa stea cu noi, acestia venind doar in vizita foarte rar. Vreau sa va spun ca nu sta nici cu bunicii desi ii percepe ca fiind bunicii ei, stie cum ii cheama, etc.,vb. cu ei dar in prezenta mea. Doarme cu mine si cu tati, ca nu a mai fost chip sa doarma in patut de pe la vreo 9 luni. O iubeste pe surioara ei, care are 12 ani, dar nu vrea sa doarma cu ea. De asemenea se joaca cu surioara ei, dar dupa o perioada de timp vine si ma cauta prin casa. De exemplu acum , in acest moment tipa cat poate ca a plecat la culcare cu tatal ei, si nu accepta asa ceva, trebuie neaparat sa fie mama cu ea. Si vreau sa va mai spun ca plange foarte des, in momentul in care nu-i convine ceva, sau sa te faca sa intelegi ca vrea ceva , pe langa argumentele aduse se afla si plansul. Ma deranjeaza foarte tare si plansul ei, incerc sa-i explic si pare ca intelege, dar nu dureaza mult. Altfel ne intelegem perfec :vorbeste bine, se incapataneaza sa repete fiecare cuvant cat se poate de corect, ne intelegem cat de cat si cu mancarea, sa zicem ca ma asculta, daca ii promit ceva ma tin de cuvant ca sa nu o dezamagesc, nu stiu ce sa va mai spun...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari