Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Esti insarcinata si deja ai o relatie cu bebe. Ii simti miscarile, ii vorbesti, te intrebi adesea cum arata si cu cine va semana, ce fel de copil va fi si cand se va naste. Cum va fi nasterea lui si primele clipe de dupa ea. Nasterea este cel mai important moment din viata iar femeia care se pregatieste pentru ea, are multe de facut. In primul rand exista un fel de aranjare a lucrurilor pe dinauntru, un fel de a se pregati in interiorul ei pentru cea mai mare experienta, decisiva pentru ea si pentru copilul care este inca in burtica.

Desi exista incercari de a banaliza nasterea, nicio femeie nu o considera ceva “obisnuit”, cu atat mai mult cu cat in zilele noastre femeile aduc pe lume 2-3 copii si nu 12-14 cum faceau generatiile trecute. Cu cat mai rar, cu atat mai de temut, mai incarcat de intrebari, temeri si sperante.

Haideti sa punem in cuvinte aceste ganduri si trairi dinauntrul nostrum in asteptarea nasterii copilului. Astazi intre orele 20-23 va astept la o noua discutie in direct.

Anca Munteanu

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ati venit la o noua discutie in direct. Cred ca sunt printre voi multe gravidute care asteapta cu multa emotie momentul nasterii si marea intalnire cu bebelusul lor. Le asteptam pana la ora 23 ca sa discutam imrpreuna despre aceasta asteptare plina de tot felul de trairi.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Buna seara

Eu semnez prima condica gravidutelor care se tem de momentul nasterii mi-am doit enorm acest bebe si sunt taaare nerabdatoare sa ma intalnesc fata-in-fata cu el insa imi este o teama ingrozitoare de nastere...

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara Gabi si bine ai venit. Hai sa vedem cum se manifesta temerile tale, sa incepem prin a vorbi despre ele. Ce anume iti face teama?

Floricica Cu Vechime cristinica26's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.06.2008
    Postari in forum
    5.948
    Buna seara,

Cum spunea si Gabitzza, si eu am o anumita teama legata de momentul nasterii in primul rand pentru ca e ceva total nou si nu stiu la ce sa ma astept; emotii deja am cand ma gandesc la marea intalnire cu bebe, tot incerc sa-mi fac mereu curaj si-mi spun ca va fi bine

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Teama cea mai mare o am de operatia de cezariana si de durerile care vor urma operatiei. Mi-e teama sa nu ma pierd, mai ales ca am antecedente de atac de panica.

Floricica Nou Venita anadorel's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2008
    Postari in forum
    139
    Buna seara!Am 33 de ani si astept o fetita in fev.desi mi-am dorit dintotdeauna copii, am ajuns sa fiu insarcinata abia acum tocmai din frica asta!din ceea ce mi-au povestit toate prietenele despre nasterea naturala in spitalele noastre si despre tot ce au avut de patimit, eu am adunat progresiv o teama pe care nici acum nu mi-o pot stapani..

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Buna seara Ana! Felicitari pentru bebelina, daca ar trebui sa nasti in februarie inseamna ca si tu esti o burtica de iarna, la fel ca mine si Cristina. Cred ca teama asta de astere o au toate burticile, mai ales cele care sunt la primul bebe

Floricica Nou Venita luciana1's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.07.2008
    Postari in forum
    172
    salutare! desi timpul trece mai repede decat imi imaginam, nu reusesc sa ma gandesc la acest lucru. imi doresc bebelul enorm de mult, dar mintea mea refuza sa se gadeasca la cum va de curge nasterea, sau cum va fi cand il voi avea in brate. ma gandeam mai mult la aceste lucruri inainte sa raman insarcinata. acum sunt atat de incantata sa monitorizez miscarile si tumbele din burtica, incat momentul nasterii parta tine de domeniu fantasticului. nici nu ma tem, dar nici nu il astept cu bucurie.
    ar trebui sa ma ingrijorez ca nu ma pot concentra pe acele momente?

Floricica Cu Vechime cristinica26's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.06.2008
    Postari in forum
    5.948
    Exact, si mai sunt si povestile care circula despre nasterea naturala in spitalele noastre, care te cam ingrozesc unele din ele

Floricica Nou Venita anadorel's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2008
    Postari in forum
    139
    Salut Gabi!Multumesc! La fel si tie! vad ca mai ai putin! Sa ai curaj si sa fie totul bine!eram foarte nerabdatoare sa intru in seara asta..insa vad ca merge cam greu..:)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari