Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bombonica12's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2008
    Postari in forum
    132

Exclamatie Inca face pipi pe el

noi avem o mare pb. baietelul meu a implinit 3 ani in iulie, pipi numai facem pe noi de la 2 ani, de pampers am scapat noaptea dar FACE CACA PE EL nu vrea sa stea pe olita . Bun iam luat colac deWc nici acolo nu vrea sa stea,am incercat in fel si fel de moduri si tot nu vrea zice ca ia iesit , ba ca il doare fundul de la olitza, ii e frica sa nu cada in Wc etc. motive si iar motive.
    Astept raspuns si de la dna. Anca Munteanu si rog fetele care au trecut prin experiente asemanatoare sa ma indrume caci nu stiu ce sa mai fac .
    Modificata de bombonica12; 11.11.2010 la 13:53:08.

mischa2000
    Guest
    pai, cu scaunul iese mai greu?
    si la noi s-a dat destul de greu pe brazda din cauza ca era vesnic constipata ...

acum incerc sa o fac sa aiba scaun in fiecare zi ... daca nu vrea o amenint cu supozitorul ... cand aude de el capituleaza.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Este adevarat ca uneori apare o inhibitie in privinta utilizarii olitei sau a wc-ului. Daca se combina cu o experienta neplacuta sau cu constipatia, asa cum spune o mamica, copilul va evita sau se va opune sa se aseze sau de a "face'. Insistenta din partea familiei accenteaza de cele mai multe ori opozitia.
    Va trebui fie sa va amintiti care a fost experienta neplacuta care a declansat teama, fie sa incercati sa linistiti copilul si sa-l obisnuiti incet-incet cu ideea de a face la olita sau wc. cere multa rabdare si mult timp si de cele mai multe ori, daca cel mic are libertatea de a se duce singur la baie, unde este olita si wc-ul, cu timpul va reusi sa se apropie de ele.

Citat Postat de bombonica12 Vezi mesajul
    noi avem o mare pb. baietelul meu a implinit 3 ani in iulie, pipi numai facem pe noi de la 2 ani, de pampers am scapat noaptea dar FACE CACA PE EL nu vrea sa stea pe olita . Bun iam luat colac deWc nici acolo nu vrea sa stea,am incercat in fel si fel de moduri si tot nu vrea zice ca ia iesit , ba ca il doare fundul de la olitza, ii e frica sa nu cada in Wc etc. motive si iar motive.
    Astept raspuns si de la dna. Anca Munteanu si rog fetele care au trecut prin experiente asemanatoare sa ma indrume caci nu stiu ce sa mai fac .

mischa2000
    Guest
    si apropo de trauma supozitorului ...
    am petrecut un we prelungit la mare ... am uitat olita acasa ... nu a atras-o peisajul .. s-a tinut si s-a constipat ...
    in fine am ajuns acasa ... faci sau nu ... gata supozitor ... a urlat ea mai mult de ciuda ... pana la urma a facut ... si vine la mine ... consolata ... "a fost bun pizitorul" ...
    de atunci ... am cam terminat cu el ... face de buna voie.
    dar din cauza constipatiei amavut de tras mult la capitolul asta ...

Floricica Nou Venita bombonica12's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2008
    Postari in forum
    132
    Va multumesc de raspuns, da este constipat a fost de mic . O sa mai am rabdare si probabil la un moment dat o sa faca si caac la olita.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    @bombonica12: parerea mea e ca in primul rand trebuie adresata constipatia, printr-un regim alimentar corespunzator.

Floricica Nou Venita primar's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2010
    Postari in forum
    1
    Buna mamici,
    Si eu am o problema asemanatoare cu cea a bombonicai, numai ca "giza" mea de 1 an si 8 luni , a facut la olita si caca si pipi, dar de 2 luni refuza categoric olita sau wc-ul, vrea sa faca numai din picioare. E adevarat ca de 2 ori a fost foarte constipata si a durut-o funduletul, dar a mai facut dupa aceasta experienta dureroasa pt ea la olita si chiar la wc ; acum insa nu mai sta deloc. Sint disperata...nu stiu cum sa mai procedez cu ea. Acum o las sa faca in pampers..altfel nu mai face deloc. Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat sau o idee. Va multumesc.

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    si fetita mea facea pisu la olita si pt kk trebuia sa cumparam pampers...dar la cresa avea program de stat pe olita si cand a vazut ca ceilalti copii fac la olita, a inceput sa ceara si ea... cred ca trebuie sa ai rabdare...cat despre constipatie noi am obtinut rezultata bune cu activia ,dar cred ca orice iaurt ajuta:))

Floricica Nou Venita lili st denis's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2010
    Postari in forum
    5
    si eu am acceasi problema cu puiul meu,are 3 ani si o luna face pipi normal ca toti oameni la wc dar...caca in chilotei,nustiu ce sa mai fac l_am luat si cu buna si cu certa dar nimic,i_am luat olita mai deosebita ,colac pe wc am pus dar nu merge .voi ce ziceti?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari