Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Vazand acest subiect pe forum, ne-am gandit sa-l abordam intr-o discutie in direct. In afara de schimbarile din organismul mamei, atat fizice cat si psihice, de trairile si temerile ei, de relatiile cu partenerul sau proprii parinti, apar si alte probleme. Ele sunt legate de modul in care oamenii percep gravidele, de atitudinile fata de ele, de toate dificultatile legate de concediu, serviciu, imposibilitatea de a mai depune acelasi efort ca inainte. Cat ajuta cei din jur o femeie gravida? Care este atitudinea oamenilor fata de gravide si fata de sarcina? Cum ati simtit pe propria piele reactiile lor, uneori extrem de sensibile si binevoitoare, alteori extrem de violente?

Va asteptam luni la ora 20 la o discutie deschisa despre cum este sa fii gravida astazi.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit la o noua discutie in direct. Ne cerem scuze pentru intarzierea cu care a inceput aceasta discutie.
    Va astept intrebarile si opiniile despre imaginea gravidei in societate si dificultatile pe care le-ati intampinat in aceasta privinta, a perceptiei si atitudinii celorlati fata de "burtici".

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Buna seara!
    eu sunt o burtica in 30 de sapt si cateva zile, si de cand sunt burtica ded doua ori mi s-a intamplat ca cineva sa imi dea locul in autobuz, o data un domn a doua oara o batranica. Acsetea sunt partile bune.
    insa mi s-a intamplat ca la casa la real o doamna sa ma considere imorala datorita simplului fapt ca in aceea zi eu nu aveam vergheta, mi se umflase degetele si am scos-o, insa dumneaiei a tras concluzia ca eu sunt necasatorita si ca sotul meu este, si ca eu as fi amanta care ai face un copil...m-a deranjat foarte mult, si daca ar fi fost asa,ce treaba avea dumneaie? recunosc ca si eu am fost rea si cand am auzit ac ai spunea domnului care o insotea ca unde va ajunge societatea cu oameni ca mine, m-am intors si i-am zis ca da, care este problema ca sunt amanta? sotul mi-a zis ca trebuia sa ai zic care era problema de nu avema verigheta...insa eu am considerat ca nu am de ce sa ma justific, si nu are dreptul o necunoscuta sa ma judece!

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ai venit! Este adevarat ca aceste remarci adesea aberante sunt auzite adesea de femeile insarcinate. probabil ca sarcina si vederea ei bulverseaza foarte mult, aminteste de diferite lucruri, poate de propria istorie, poate depropriile neimpliniri, dureri...

Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    este adevarat, insa poate e bine sa fim mai discreti, mai ales cand vorbim despre necunoscuti, fiindca nu stim ce reactie pot avea.

Floricica Avansata ramona07's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    1.803
    Buna seara...
    eu sant mamica deja de 1 an si 2 luni a-2 baietei...insa nu am cum sa uit momentele traite in timpul sarcinii,cu bune si rele..
    primul lucru rau a fost ca patroana mea la aflarea dorintei mele de a-mi face copii m-a concediat,...nu mai spun ca in mijloc de transport in comun,-desi s-a intamplat sa merg de 2 ori-nimeni nu mi-a cedat un loc...cred ca va imaginati ce burtoi aveam,dar se faceau ca nu ma observa,..
    a, la real,desi sant case de marcat ptr. femei insarcinate,am stat frumos la coada pana m-am cocosat de spate...
    dar vreu sa va spun ca am trecut peste toate si mi-am trait momentele de graviduta si mi le-am savurat la maxim...ptr. ca nu ma mai intalnesc cu ele...si ce frumos a fost

Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    wow ramona, sa iti traiasca! si eu la real patesc la fel! casele speciale sunt mai mult de forma, ca depinde de oameni!
    cat despre patroana ta, avea voie sa te concedieze?

Floricica Cu Vechime cristinica26's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.06.2008
    Postari in forum
    5.948
    Buna seara!
    Eu sunt o burtica de 26 sapt; referitor la colegii mei de serviciu, s-au bucurat f mult cand au aflat ca astept un bebe, se poarta dragut cu mine de fiecare data, pot sa spun chiar ca m-am simtit menajata de multe ori.
    Legat de transportul in comun, majoritatea oamenilor raman indiferenti, o singura data mi-a oferit o domnisoara locul, atat.
    In rest, am simtit cateodata mergand pe strada ca sunt fixata de anumite priviri, poate mi s-a si parut, dar sunt femei care se uita cam ciudat sau poate cu putina invidie; oricum eu nu iau in seama parerea celorlalti, nu ma intereseaza decat cei apropiati mie care sunt foarte fericiti ca vine un bebe si ma sprijina.

Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    cristina si eu m-am bucurat de sprijinul colegilor si mai ales al sefului! sincer m-a surprins reactia lui!

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ai venit! Din pacate, faza cu concediatul nu e deloc rara...

Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    dar au voie sa faca asta? parca in legea gravidei spune ca nu ne pot concedia!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari