Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305

Frica de nastere - Luni, 14 Apr, orele 20:00 - 23:00, In Direct

Un eveniment ca niciun altul in viata – nasterea, plina de necunoscute atat ca experienta cat si ca senzatii. Desfasurata astazi in mare parte in mediu medical, la spital, beneficiind de tehnologie avansata, prezenta medicului si a moasei, participarea neonatologilor, nasterea nu inceteaza sa produca multe teama.

Ce le sperie pe femei? Unii ar spune ca durerea, altii ar spune ca este o frica legata de copil, de viata lui, pusa la incercare in timpul travaliului. In alte cazuri, o sarcina cu complicatii sau pierderi de sarcina anterioare.

Frica de nastere

Va astept luni, 14 aprilie la ora 20 la o discutie in direct despre frica de nastere, cu tot ce implica ea din punct de vedere psihologic.

Anca Munteanu

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ne-am reintalnit astazi la o noua discutie in direct, de data aceasta despre frica de nastere1
    Temerile, intrebarile, experientele voastre, despre toate putem discta astazi pentru ca si alte femei sa eneficieze de aceste schimburi de idei, ganduri si trairi.

Floricica Cu Vechime ancam's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.02.2008
    Postari in forum
    5.828
    Buna seara, Anca! Sunt o alta Anca, cu temeri legate, fireste, de nastere. Am 30 de saptamani de sarcina, dar sentimentele mele sunt amestecate: un amalgam de trairi zic eu firesti, dar care se contrazic tot timpul...
    Teama ca, desi sunt curajoasa cu privire la actul medical (cezariana) fizic, exista undeva in sufletelul meu frica aceea de A NU SE INTAMPLA CEVA! Si asta imi umbreste fericirea care ma cuprinde cand ma gandesc la fetita mea...

Floricica Avansata gggeorgiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2007
    Postari in forum
    2.414
    Buna Anca..in sfarsit am reusit si eu sa fiu in fata calculatorului lunea.....Eu sunt o mamica de 33 de saptamani....cu cat trece timpul si ma apropii de momentul nasterii cu atat nu ma mai tem atat de tare....cumva cumva tot tre sa iasa..:))...o mica temere o am pentru cezariana,dar ma incurajeaza faptul ca sotul va fi langa mine in sala....si parca daca am un umar aproape in momentele alea parca imi vine sa cred ca voi trece mai usor peste

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara Anca si bine ai venit. Spune-ne despre temerile tale care se contrazic. A exprima in cuvinte de ce te temi te poate ajuta uneori...

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara georgiana si bine ai venit! Sa inteleg ca inainte temerile tale erau mai mari...la ce se refereau ele?

Floricica Cu Vechime ancam's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.02.2008
    Postari in forum
    5.828
    Sunt stapana pe propriile-mi emotii de obicei...
    Si acum se intampla la fel, insa...oare cat de mult depinde de noi in momentul MARII IESIRI IN LUME?
    Am incredere in medici, asistente si in general in personalul medical, insa din tot sufletul sper ca aceasta teama a mea de necunoscut sa dispara in momentul in care imi voi auzi pentru prima oara puiul. Pana atunci, nu pot decat sa ma las in voia sentimentelor...de teama, fericire, iarasi teama...
    Eu cred ca totusi aceste trairi ale noastre sunt absolut firesti. Este normal sa te temi, sa speri, sa-ti fie frica de-a binelea sau sa te inveselesti...
    Doar dam nastere unui pui de om...
    Adica... este normal sa simtim toate astea, nu?

Floricica Avansata gggeorgiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2007
    Postari in forum
    2.414
    Temerile mele inainte erau de nu naste prematur....acum am avansat in sarcina,si de aceea pot spune ca si daca se va naste are peste 80% sanse sa fie totul ok.
    Nu pot spune ca nu imi mai este teama de nastere....dar cum am mai spus..cumva cumva trebuie sa scoatem bebelul de acolo....Sincer mai mult imi este teama ca nu voi fi pregatita de moment..ca ma va lua pe nepregatite...

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Sigur ca este normal, este un eveniment foarte important si mai ales la prima nastere este ceva cu adevarat necunoscut, in care avem doar proprile fantasme si povestirile pe care le-am auzit de la alte femei. Pana a trai experienta nasterii, doar ne imaginam cum va fi...Cum ai incercat sa-ti formezi o imagine despre nastere?

Floricica Senior arrriadna's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2008
    Postari in forum
    2.821
    Salutare,
    Ma credeti sau nu eu am o problema cu durerea... Cea mai mare teama a mea este ca o sa ma doara ca naiba, o sa cer anestezie si n-o sa ma creada nimeni.. Nu de alta, insa mi s-a mai intamplat la stomatologie treaba asta pana sa inteleaga medicul meu ca am un prag de sensibilitate mare...

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    La ce se refera aceasta "pregatire"? Cand spui ca te temi ca te va lua pe nepregatite...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari