Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dulcicha_comm's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2009
    Postari in forum
    41
    ma numesc Crstina si am o fetita de 2 ani si 3 luni.este foarte speriata de medicamente,plange si nu vrea sa le ia,cu toate ca sunt dulci,ma fersc de cele cu gust rau.de cele mai multe ori a trebuit sa o fortez sa le ia si de cele mai multe ori le/a vomitat.este si foarte sensibila .imediat raceste.acum doctorul ei mi-a spus ca are polipi,si deci trebuie un tratament mai divers.aseara,doar pentru ca i/am dat cu bioparox in gat a plans si vomitat pana i s/au spart vasele de sange pe fata.doar ca vede sticla de medicament,se face ca vomita si chiar vomita pana sa ii dau medicamentu respectiv.isi face scarba singura.nu stiu cum sa fac ,sa nu o sperii sa nu o bruschez ,dar totusi cu ce are ea acum nu e de glumit!va multumesc!

Floricica Nou Venita hniculina's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2009
    Postari in forum
    106
    Incearca sa il amesteci cu ceai sau suc de fructe sau mancare sau orice ii place. Si incearca sa nu nu o lasi sa vada sticluta ccu medicamente. Bafta

Membru inregistrat la
    30.09.2009
    Postari in forum
    41
    crede/ma ca am incercat si asa.simte gustuyl imediat.mersi oricum pt ajutor.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna ziua,

Nu inteleg bine daca este doar o frica de medicamente sau de orice tratament, medic, interventie medicala.
    Dupa cum spuneti, ati incercat diferite modalitati de a-i administra medicamentele si ele au esuat. Sigur ca este nevoie de o modalitate pe care fetita s-o accepte pentru ca altfel ea nu poate fi tratata in niciun fel.
    Am sa va rog sa va amintiti cum a aparut aceasta respingere a medicamentelor si cand, in ce context. Medicamentele nu trebuie sa fie bune la gust pentru ca cei mici sa le suporte. Cu explicatii putine si un pic de efort, in mod obisnuit copiii accepta tratamentul. In cazul fetitei s-a intamplat probabail ceva care sta la originea acestei frici si a acestei respingeri care va pune in imporibilitatea de a o trata atunci cand este bolnava.
    Pe curand

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    administrarea medicamentelor cu suc de fructe nu este indicata... au loc niste reactii daunatoare organismului

Membru inregistrat la
    30.09.2009
    Postari in forum
    41
    in primul rand va multumesc pt raspuns.probabail ca frica ei se datoreaza faptului ca de fiecare data cand am fost la medic a trebuit sa o tinem fortata pentru contol,deoarece nu s-a putut face altfel.am incercat cu medicul pediatru tot felul de tertipuri si jucarii,dar nu amers.nu si nu si nu.asta e raspunsul ei.nu vreau nu vreau.este mica dar are o personaliate foarte mare.stie bine ce vrea si nu prea mai poate fi pacalita.respingerea medicamentelor a aparut exact atunci cand ea a inceput sa inteleaga mai bine ce se petrece,pe la 1 an si 7-8 luni.a avut o amigdalita foarte urata si trebuia tratata cu azitromicina,un medicament foarte amar pe care,sincera sa fiu mi-a foste si mie tare greu sa il inghit.pt ca nu a luat medicamentul,a avut branula in mana o saptamana si faceam antibiotic intravenos.ne chinuim si cu nurofenul,ce sa mai zic de altele.poate,o data cu varsta,va mai creste si intelege altfel.acum am treminat tratamentul cu bine pana la urma,cu forta la inceput si dupa aceea fara forta,doar cu putine expilcatii.sa fi inteles in cele di urma ca trebuie?sa speram...

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Boala si tratamentul de la 1 an si 7 luni este in acest caz factorul traumatic si de atnci ea a asociat medicamentele si medicul cu experiente foare neplacute si dureroase. Daca ii explicati si ii spuneti de fiecare data ce urmeaza sa ia, ce ii va face medicul etc fara sa o mintiti sau pacaliti, va intelege ca nu toate tratamentele sunt la fel de dure ca cel de odinioara.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari