Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alealidede's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2010
    Postari in forum
    4

fetita 5 ani face noaptea pipi in pat

Buna ziua! Am o fetita de 5 ani face pipi noaptea in pat,este repezita, vorbareata.la gradinita la activitatii este mocaita ,foarte incet lucreaza,nu este atenta,e visatoare.comportamentul este foarte diferit cand trebuie sa faca ceva ,altfel nu sta 2 minute. Va multumesc

Membru inregistrat la
    13.05.2010
    Postari in forum
    4
    Buna ziua! Am o fetita de 5 ani face pipi noaptea in pat,este repezita, vorbareata.la gradinita la activitatii este mocaita ,foarte incet lucreaza,nu este atenta,e visatoare.comportamentul este foarte diferit cand trebuie sa faca ceva ,altfel nu sta 2 minute. Va multumesc

Floricica Nou Venita dana76's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2008
    Postari in forum
    26
    Buna,vad ca nu a raspuns nimeni,nu sunt experta dar cred ca fetita face pipi in pat deoarece este repezita si neatenta adica asta este caracterul,nu cred ca se poate schimba ,doar modela... zic asta pe ca eu am doaua gemene de 3 ani si 4 luni si una este f exigenta,atenta la cele mai mici detalii ,vrea sa faca ea tot...iar cealalta este neatenta ,tot timpul pusa pe joaca,asa cum ati descris fetita dv. eu de ex pe cea neatenta o oblig sa ma asculte cand ii zic ceva important,o tin de cap si ma uit in ochii ei si o si stimulez cu ceva sa fie atenta.acum au invatat sa nu mai faca pipi in pampers nici noaptea astfel: deci o stimulez, maine iti ia mami ceva bun ce-ti place tie daca nu mai faci pipi noaptea pe tine sau merge acolo ,unde-i place ei ,ma repet pana sunt sigura ca a ''auzit'' in schimb daca mai faci pipi pe tine e rusine ca ai crescut mai mare si uite mami nu face pipi pe ea,si nici nu-ti mai cumpar nimic. bine stimulatul cred ca-si are si el rostul macar la inceput pt ca daca nu le stimulam in general ma refer ,mancat,nani,etc nu stiu cum reuseam altfel.si nu promiti''marea cu sare'' eu promit ca merge-m afara la joaca,ca-i iau un corn cu ciocolata ,o napolitanaetc. nici o data nu promit ceva daca stiu ca nu ma tin de cuvant! atentie...aceste lucruri la fetita mea''nazdravana''functioneaza cat de cat...pt ca nu-i pot schimba caracterul ,asa s-a nascut... apropo ,ii si ''pedepsim fara mila: de ex faza cu pipi noaptea vad ca functioneaza dar ieri nu au vrut sa doarma la pranz,am vazut ca se joaca in pat si le-am zis daca nu vreti sa face-ti nani nu iesiti astazi afara,nicaieri...va las sa alegeti ,nani sau desene,au ales desene bine inteles,le-am lasat la desene,le-am repetat de cateva ori sa fiu sigura ca au inteles ca nu v-or iesii afara(si ce frumos este,copii,soare etc) si le-am lasat la desene. mai tarziu au inceput sa maraie ca vor afara,nu ati dormit nu mergeti,au vrut sa faca nani,nu! prea tarziu nu mergeti! maine daca face-ti nani mergeti! au plans ,le-am certat le-am zis ca sting si desenele daca mai plang si atrecut ziua.astazi au vrut sa faca nani fara sa le rog...acum sunt afara... mult succes!
    Modificata de dana76; 20.05.2010 la 15:57:11.

Membru inregistrat la
    13.05.2010
    Postari in forum
    4
    multultumesc,foarte mult.Tot timpul o stimulez cu cate ceva,are si un fratior mai mic de 3 ani si incearca sa copieze caracterul lui sa fie bagata in seama .Sunt copii ascultatori dar mai avem problema cu pipi,ea nu a mai facut pe ea de la 1 an si 7 luni a inceput pe la 3 ani sa faca pe ea noaptea.cu rabdare speram sa rezolvam problema asta vine de la ceva ,multumesc inca o data

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Citat Postat de alealidede Vezi mesajul
    multultumesc,foarte mult.Tot timpul o stimulez cu cate ceva,are si un fratior mai mic de 3 ani si incearca sa copieze caracterul lui sa fie bagata in seama .Sunt copii ascultatori dar mai avem problema cu pipi,ea nu a mai facut pe ea de la 1 an si 7 luni a inceput pe la 3 ani sa faca pe ea noaptea.cu rabdare speram sa rezolvam problema asta vine de la ceva ,multumesc inca o data
    Daca a fost curata si a re-inceput sa faca pipi pe ea, asta este o reactie la un eveniment intamplat in viata ei. Se numeste enurezis secundar. Este important sa intelegeti ce se intampla cu fetita si ce "spune" acest simptom al ei, nu doar s-o recompensati cand nu face si s-o pedepsiti cand face. Enurezisul este un simptom complex prin care copilul exprima ceea ce nu poate prin cuvinte. Este important ce s-a intamplat cand a reinceput sa faca pipi noaptea si astfel sa va apropiati de semnificatia acestei probleme.

Floricica Nou Venita dana76's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2008
    Postari in forum
    26
    Multumesc,este bine de stiut si pt mine...
    Citat Postat de anca munteanu Vezi mesajul
    Daca a fost curata si a re-inceput sa faca pipi pe ea, asta este o reactie la un eveniment intamplat in viata ei. Se numeste enurezis secundar. Este important sa intelegeti ce se intampla cu fetita si ce "spune" acest simptom al ei, nu doar s-o recompensati cand nu face si s-o pedepsiti cand face. Enurezisul este un simptom complex prin care copilul exprima ceea ce nu poate prin cuvinte. Este important ce s-a intamplat cand a reinceput sa faca pipi noaptea si astfel sa va apropiati de semnificatia acestei probleme.

Membru inregistrat la
    13.05.2010
    Postari in forum
    4
    multumesc foarte mult,pana la 3 ani nu a facut noaptea deloc nu se trezea,acum face in fiecare seara trebuie sa ii pun pampars,si daca o trezesc nu stie dimineata ca sa trezit,are un somn profund

Floricica Nou Venita amar's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2010
    Postari in forum
    24
    Buna seara si eu am o fetita in virsta de 4 ani jumate care nu spune cind face pipi.la treaba mare spune sau isi ea singura olita si se aseaza.Noaptea nu face pe ea.Nu inteleg de ce la treaba mare spune iar la treaba mica nu spune.Va rog spunetimi si mie cum so fac sa spuna.ea spune dupa ce face.

oanachampion
    Guest
    Indraznesc sa-ti dau si eu un sfat (din proprie experienta)... Am suferit de infectii urinare cam toata viata (atat in copilarie, cat si la maturitate) si, atunci cand aveam un asemenea episod ca si copil, faceam in pat (si mi s-a intamplat asta pana pe la 7 ani). Acum, la maturitate, desi, in general, dorm noaptea f ok si nu ma scol deloc, atunci cand am infectie urinara ma scol macar o data pe noapte sa ma duc la wc... Cred ca nu strica sa o duci la niste analize de genul asta...

cristina elena
    Guest
    Exact, trebuie mers si la un medic. Bine zice Oana.
    Nu tine doar de psihic ci si de fizic.
    Sora mea pana la 7 ani a avut problema asta. A mers mama cu ea la medic, au facut tot felul de analize si a facut pe tot parcursul clasei I tratament si a scapat.

mother
    Guest
    alealidede am o curizitate personala...de la ce varsta ati inceput cu olita si scoaterea pampersului?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari