Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dana76's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2008
    Postari in forum
    26

Fertilizarea in vitro

Buna ziua,am doua fete gemene,inteligente,intelegatoare,educate dar nu fricoase... eu am facut inseminare artificiala in vitro si am fost norocoasa. tatal fetelor nu are nici o treaba cu noi, barbatul de langa noi le creste si le iubeste f mult (si ele pe el,ii zic tati). acum fetele au trei ani si 5 luni aproape .va rog sa-mi dati idei si sfaturi,ce o sa le zic fetelor cand v-or creste mai mari? probabil v-or intreba de tatal lor natural,de nasterea lor,cum au aparut ,de unde...poate v-or intreba, daca suntem facute in vitro inseamna ca nu suntem copii normali? si despre barbatul de langa noi caruia ii zic tati dar ele au alt nume?acest barbat este cu noi in aceeasi casa de un an de zile,se joaca f mult cu ele,este f atent si le considera fetele lui... Copiilor de pe afara care le v-or zice probabil ,sunteti facute in eprubeta , ce le v-om raspunde...?Eu imi planific din timp in mintea mea dar ma ajuta parerea dv.va multumesc !

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Citat Postat de dana76 Vezi mesajul
    Buna ziua,am doua fete gemene,inteligente,intelegatoare,educate dar nu fricoase... eu am facut inseminare artificiala in vitro si am fost norocoasa. tatal fetelor nu are nici o treaba cu noi, barbatul de langa noi le creste si le iubeste f mult (si ele pe el,ii zic tati). acum fetele au trei ani si 5 luni aproape .va rog sa-mi dati idei si sfaturi,ce o sa le zic fetelor cand v-or creste mai mari? probabil v-or intreba de tatal lor natural,de nasterea lor,cum au aparut ,de unde...poate v-or intreba, daca suntem facute in vitro inseamna ca nu suntem copii normali? si despre barbatul de langa noi caruia ii zic tati dar ele au alt nume?acest barbat este cu noi in aceeasi casa de un an de zile,se joaca f mult cu ele,este f atent si le considera fetele lui... Copiilor de pe afara care le v-or zice probabil ,sunteti facute in eprubeta , ce le v-om raspunde...?Eu imi planific din timp in mintea mea dar ma ajuta parerea dv.va multumesc !
    Stiti probabail ca adevarul este cel mai indicat. In functie de varsta copilului si de intrebarea pe care o pune, va veti adecva raspunsul. Sunt mai multe probleme; una este legata de parttenerul dvs. si de tatal lor natural si cealalta este legata de modul de concepere.
    In privinta tatalui natural si a celui vitreg, este bien sa vorbiti cu ele cat mai devreme, fara teama ca il vor respinge. Dvs. stiti care este motivul despartirii de tatal lor natural, va trebui sa le spuneti si lor de ce nu este prezent in viata lor.
    In privinta fertilizarii in vitro, le veti vorbi probabail despe necesitatea acestei interventii din cauza imposiblitatii dvs. de a avea copii si ajutorul medical care v-a fost oferit.
    Repet ca depinde de varsta si aceste discutii se vor repeta la diferite varste. La un moment dat poate vor citi despre fertilizare si vor intelege mai bine ce v-a determinat si ca asta a fost sansa vietii lor.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari