Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Am abordat problema bilingvismului, cand copilul vorbeste doua limbi de mic, fie pentru ca parintii au limbi diferite, fie pentru ca se afla intr-o tara straina. Am vorbit si despre parinti si copii plecati din tara natala.

Asta-seara discutam despre familiile in care parintii au nationalitati diferite. Sigur ca pentru unul dintre ei este vorba despre o schimbare de tara si ca exista in familie mai multe limbi vorbite. Uneori partenerii au religii diferite si sarbatori, obiceiuri si traditii.

Va astept intre orele 20-23 cu opiniile si experientele voastre despre acest subiect.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ati venit la o noua discutie in direct.
    Asta seara vorbim despre familiile in care parintii au nationalitati diferite. Va astept pana la ora 23 cu experientele, opiniile si parerile voastre.

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    buna seara,Noi suntem o familie mixta tatal turc eu romanca am invatat limba turca inainte dea avea copii iar cand a aparut fetita am reusit sa o invatam ambeler limbi consecutiv acum are 6 ani jumatate si vorbeste foarte bine romina si turca sper ca si cu Efe sa ma descurc la fel de bine

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara Raluca! Spune-ne cum traiesti tu acest amestec de culturi, de obiceiuri, de traditii, sarbatori. Cum simti diferentele dintre voi si cum reusiti sa le prezentati copiilor vostri?

Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    Cred ca mi-ar fi fost dificil in momentul in care nu as fi invatat limba sotului ,oricum m-am abitionat foarte mult si am reusit sa o invat intr-un timp foarte scurt

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Buna seara, si noi suntem o familie mixta, sotul e polonez si traim in Londra.Oliver vad ca intelege la fel de bine romana si poloneza iar eu si sotul vorbim in engleza.

Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    Acum in aceasta perioada spre exemplu nu-i pot spunei fetitei ca la ea nu vine mos Nicolaie sau Craciu pt ar intelege ca e copil rau sau stiu eu ,nu vreau sa se complexeze asa ca pina va ajunge la o virsa la cre poate intelege vom sarbatorii si sarbatorile crestine si cele islamice ,deci copii sunt cei castigati

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Bine ai venit!
    De fapt discutia de astazi nu este despre limbile vorbite ci despre situatia unei familii mixte, despre punerea de acord a lucrurilor care difera, despre imbinarea traditiilor etc

Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    simbata a venit mos Niculaie cu cadouri ,astazi sarbatorim Kurban baieram(baieramul de sacrificiu)care seamana foarte mult cu pastele crestin adica se sacrifica un animal (vitel sau berbec)se cumpara hainute noi la copii

Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Da stiu , am vrut sa subliniez faptul ca la noi in familie se vorbesc 3 limbi si poate fi o problema intr-o familie mixta ca doar despre asta vorbim in seara asta.

Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    La noi traditiile din preajma Craciunului se cam aseamana , sotul este catolic si eu ortdoxa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari