Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Existe multe subiecte pe forum legate de dorinta de a avea un copil. La propunerea Laurianei, m-am gandit sa abordez cateva dintre aspectele psihologice ale dorintei de copil intr-un articol special.

Drumul catre a a deveni mamica este mai lung sau mai scurt, mai usor sau mai dificil, oricum perceput foarte diferit inca de la inceputul lui de fiecare femeie. Unele femei incep "sistematic" prin a afla daca totul este in regula cu corpul lor, a stabili cu partenerul daca este momentul potrivit pentru acest pas, a renunta la anticonceptionale, a face analize medicale impreuna cu partenerul, a se asigura daca au "ce oferi viitorului copil".

Uneori totul decurge bine, asa cum ne-am asteptat si bebe soseste punctual atunci cand este dorit de ambii parinti, intr-o casa primitoare, o familie bucuroasa sa-l aiba. Uneori, insa lucrurile nu stau asa…si bebe intarzie sa apara! Ce se intampla atunci in sufletul femeii? In cuplu? Ce este de facut?

Imi doresc un copil

Va astept cu parerile, opiniile, experientele si intrebarile voastre, sa discutam despre impactul testului de sarcina cu o singura liniuta, luni, 12 Mai, la orele 20

Anca Munteanu

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ati venit. Astept parerile si opiniile voastre la aceasta tema propusa de Lauriana si de mare interes pentru multe femei.

Floricica Cu Vechime lauriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2007
    Postari in forum
    7.767
    Buna seara tuturor! Eu sunt una dintre aspirantele la titlul de mami! Imi doresc copil dintotdeauna! Dar am vrut sa realizam intai cate ceva! Mi se parea ca atunci cand voi lua hotararea finala ca e momentul potrivit pentru un bb, acesta va va aparea imediat, ca un lucuru natural! Insa nu a fost asa! Si ma lupt in fiecare luna cu deznadejdea pe care o simt atunci cand vad inca un test negativ!

Membru inregistrat la
    28.11.2007
    Postari in forum
    7.767
    Eu cred ca sunt doua momente grele in fiecare luna! sau unul singur! atunci cand faci testul si atunci cand vine cm! ar fi bine sa putem astepta cu testul pana la o eventuala intarziere! dar mie imi este de multe ori imposibil! am atatea dorinte si atatea sperante si in fiecare luna apar simptome noi si imi spun: gata, acum chiar e bb! e momentul pentru test! si dezamagirea e maaaaaare!!!

Floricica Senior monicatoronto's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.10.2007
    Postari in forum
    4.949
    Hi Lauuu.... Hi Anca.... multumim tare mult pentru ajutorul tau....Pooop.

Membru inregistrat la
    28.11.2007
    Postari in forum
    7.767
    cum am putea face pentru a nu ne mai infige imediat la un test? sunt sigura ca nu exista nici o reteta magica! dar oare cum putem reusi sa avem mai mult autocontrol?

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    buna seara, sunt ei eu prezenta...

Floricica Senior tinteanuc's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2006
    Postari in forum
    3.659
    buna anca...buna laur...buna moni...si eu ma confrunt cu aceleasi probleme ca si ale laurianei... si la mine cand apare cm zici ca mi-a dat cineva cu ceva in moalele capului desi nu ar trebui...dar asa simt...

Floricica Senior monicatoronto's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.10.2007
    Postari in forum
    4.949
    Aceeiasi problema o am si eu ca si Lau.... Dar la mine psihicul lucreaza foarte mult in ceea ce priveste simptomele pe care le am dupa ovulatie: somnolenta, pofta de mancare etc. ca si ale unei graviduta.... binenteles ca testul de sarcina este negativ.... psihicul joaca feste....

Floricica Debutanta zammy's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    631
    Buna seara!Si eu imi doresc de multa vreme sa imi dea Dumnezeu un ingeras si credeam ca dorinta asta se va intampla cand vom crede noi,dar nu e asa.Se pare ca se lasa asteptat.Nu vreau sa ma bucur prea mult dar astazi am facut un test si erau 2 liniute dar una mai roz.

Membru inregistrat la
    28.11.2007
    Postari in forum
    7.767
    Ma gandesc ca si aceste simptome pe care le avem sunt mai mult autosugestie! nu de putine ori ni s-a intamplat ca dupa ce facem testul si este negativ, ele sa dipara, nu????

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari