Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dumiver's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2006
    Postari in forum
    9

dificultati in modul de abordare a adolescentului

Buna dimineata!
    Am o fetita de 13 ani.. o adevarat adolescenta. Este foarte silitoare, constiincioasa. In contrast cu acest lucru, intampinam dificultati acasa cu probleme legate cu curatenie...mai ales cea a camerei ei, unde tot timpul este dezordine. Si nu e nici pe departe singura problema. In plus, mi se pare ca face anumite lucruri intentionat...exact cele pe care nu ar trebui sa le faca... Nu stiu cum sa o fac sa constientizeze mai mult anumite lucruri. Dati-mi, va rog, un sfat util!
    Va multumesc anticipat!

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna ziua,

Spuneti mai jult despre aceste dificultati. De cand au aparut ele? Ce spune despre aceste subiecte fetita? Ce parere are ea?
    Cum decurg dicutile cu ea pe aceste teme? Poate ea sa exprime ce simte si ce gandeste in aceste privinte?
    Legat de camera si dezolrdinea din ea, este caracteristic unei anumite perioade si este semnul unei re-amenajari interioare si exterioare care este fireasca. De multe ori, la aceasta varsta, copiii vor sa schimbe mobilierul, isi arunca lucruri pana atuncifoarte dragi, isi schimba preferintele vestmentare. Cu alte cuvinte isi cauta un stil.
    Tot acum insa pot fi depistate semne ale unei suferinte mai profunde. Asa ca scrieti mai mult despre acele lucruri pe care "nu ar trebui sa le faca" pentru ca poate transmite un mesaj facandu-le intentionat!
    Pe curand

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari