Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Dupa ce saptamana trecuta am dicutat despre a deveni mama, astazi incercam sa discutam despre trairile, reactiile barbatului la aflarea vestii ca va deveni tata. Insa pentru ca acest este un site pe care intra mult mai multe mame decat tati, ele vor fi cele care ne vor spune despre relatia sotului cu bebelusul. De asemenea, din ce in ce mai multi barbati asista la nastere, ingrijesc bebelusii sau fac cursuri prenatale impreuna cu partenerele lor.

Va astept la ora 20 sa abordam impreuna acest subiect legat de paternitate, de relatia tata-copil, fie de propiul tata, fie de tatal copilului nostru, fie de alti tatai si de trairile lor.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit!
    Desi pare un subiect dificil si greu de abordat intre femei, cred ca vom reusi impreuna sa ne amintim sau sa ne punem in pielea celor care devin tati. Va astept pana la ora 23!

Floricica Nou Venita dragana's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2010
    Postari in forum
    102
    Buna seara! am un baietel de 9 luni, sotul meu nu se ocupa de el asa cum mi-as dori eu, isi petrece foarte putin timp cu el si atunci cand este acasa, cred ca viata lui nu s-a prea schimbat de cand s-a nascut copilul, eu mi-as dori sa faca anumite lucruri pentru ca simte si nu pentru ca ii spun eu

Floricica Nou Venita iraida-sauca's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    5
    Buna seara!
    Eu din fericire am un sot extraordinar,pot spune ca sunt o femeie norocoasa.Cand i-am spus ca sunt insarcinata a plans cu capul pe burtica mea 5 minute!La nastere a fost un sprijin de necontestat,fara el nu cred ca as fi trecut atat de usor prin suferinta suportata.Sotul meu ma ajuta in tot ceea ce este necesar pentru a creste,educa,ingriji fetita noastra.schimba scutece,ii da sa pape,o scoate la plimbare,o schimba de hainute,se joaca cu ea,o legana,ii canta...Este un tatic foarte foarte atent.Eu consider ca atitudinea unui tatic fata de copii lui nu tine neaparat de sentimentele ce le are pentru ei ci si de caracter si educatie.
    Imaginea paterna este foarte importanta in dezvoltarea psihoemotionala a copiilor si de aceea cred ca mamaicile ca dragana ar trebui sa vorbeasca cu sotii lor despre aceasta situatie,deoarece poate atitudinea indiferenta pe care o au fata de copii lor nu este determinata neaparat de lipsa de sentimente.Cred ca ajuta mult in educatia copiilor comunicarea intre parinti,si nu sa asteptam ca fiecare dintre noi sa faca ceva din proprie initiativa,pentru ca fiecare actueaza si gandeste in felul sau.
    Dar cred ca Anca este mult mai in masura sa dea sfaturi in aceasta privinta,eu doar mi-am exprimat parerea.
    O seara frumoasa!

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara,

Nu stiu daca ati vorbit vreodata despre aceste aspecte...Daca sotul tau vede la fel ca tine sau poate are o alta conceptie despre timpul petrecut cu copilul. Dincolo de timpul petrecut, cre ca este importanta relatia si comunicarea dintre ei, in timpul respectiv.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara,
    Iti multumim foarte mult pentru parerea ta, este importanta comunicarea pe care o avem impreuna, mult mai folositroare decat raspunsurile mele indreptate asupra celei care a pus intrebarea. Cu cat discutia va cuprinde situatiile mai multor persoane care scriu, cu atat mai mult vom avea de castigat.
    Sigur ca problema principala pare cea de comunicare si nu de existenta a sentimentelor. Unii barbat sunt mai implicati in activitatile de ingrijire si crestere a bebelusilor, altii incep sa aiba activitati cu copilul cand acesta este mai marisor si au impreusia ca se pot intelege mai usor cu el. De asemenea, unii barbati sunt speriati de copii mici, gandind ca nu se vor descurca cu ei, ca este mult mai potrivit pentru mama care l-a tinut in burtica si care l-a nascut si alaptata sa-l ingrijeasca in primii ani.

Floricica Veterana madalina79's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2008
    Postari in forum
    12.872
    Buna seara!!!
    Si eu sunt de acord ca tatii nu pot petrecete atata timp cu copiii cat ne dorim noi mamele,dar nu neaparat ca nu vor ci pentru ca in cazul nostru tata munceste foarte mult....dar in timpul liber,sotul meu isi dedica timpul copilului,jucandu se cu el,ii face baita,vorbeste cu el ii explica diferite lucruri,il schimba etc ...ma suna cand este la serviciu ca sa ma intrebe daca i am dat calciu ,daca a mancat,daca a dormit.. in momentul cand sotul meu vine de la munca lui lucas i se lumineaza fata,incepe sa rada si sa chiuie...asta imi demonstreaza cat de apropiati sunt...
    si in timpul sarcinii mi a fost de mare ajutor tinand cont ca eu am stat aproape numai la pat si eram si foarte departe de tara doar noi doi....a asistat la nasterea lui lucas...

Floricica Veterana madalina79's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2008
    Postari in forum
    12.872
    intr adevar pana sa se nasca sotul meu imi zicea ca o sa ii fie frica sa il tina in brate ,ca el se va juca cu el cand o sa fie mai mare,dar nu a fost asa...tin sa spun ca prima baita i a facut o el ..eu eram tare speriata...sunt nopti cand il ia in pat cu noi ca sa il aiba mai aproape....

Floricica Nou Venita dragana's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2010
    Postari in forum
    102
    si sotul meu munceste foarte mult si nu prea e acasa iar cand vine e obosit, de multe ori cel mic doarme, duminica ne-o petrecm in familie, dar eu vreau mai mult, de iubit nu se pune problema, ii este foarte drag copilul, i-ar cumpara orice, poate eu gresesc ca mereu astept mai mult

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Este vorba despre dorinta voastra ca partenerrul sa fie mai mult acasa, mai mult cu voi si mai mult cu copilul - este o dorinta fireasca. De multe ori insa imposibila in realitate. Mereu este necesar sa amenajam o varianta posibila, un conpromis intre dorinta si realitate. Timpul petrecut impreuna este doar o varianta de a exprima trairile de afectiune, in cazul in care nu exista aceasta posibilitate, care ar fi alta?

Floricica Nou Venita iraida-sauca's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    5
    Timpul dedicat copiilor nostri este un factor foarte important in crearea legaturi sentimentale.Eu vad si simt asta la fiica mea.Se lumineaza cand il vede pe tati,dar fara mine nu sta mai mult de 5 minute,este dependenta de mine pentru ca in mine vede ea siguranta pe care bebelusii o cauta atat de mult,deoarece cu mine isi petrece majoritatea timpului.Eu consider ca nu "cantitatea",ci "calitatea" timpului dedicat copiilor nostri conteaza.10 minute daca le dedici pe zi copilului tau pentru a te juca cu el,ai citi o poveste,ai canta un cantecel,sau pur si simplu sa-l alinti,conteaza foarte mult.Atunci cand nu exista timp deloc trebuie cautata o alternativa pentru a gasi acest timp pentru ca bebelusi au nevoie de el,de atentia noastra,si atunci cand am decis sa-l aducem pe lume de comun acord cred ca ne-am gandit la responsabilitatea mutua ce o reprezinta prezenta unui bebelus in viata noastra. Timpul este de neinlocuit!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari