Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata ghergulescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    baietelul meu are 6 anisori si l-am dat la carate,a mers primele zile dar dupa nu a mai vrut si nu vrea în continuare,ce pot face în privinta asta?

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Puteti sa vorbiti cu el, sa aflati ce anume nu vrea, ce nu i-a placut, ce l-a speriat, ce imagine are el despre carate etc.

Floricica Veterana puiuraluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2008
    Postari in forum
    12.583
    probabil se simtea inferior,...la aceeasi varsta am mers si eu,tot la karate,tot asa ma simteam...

Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    mi-a zis k nu vrea sa mai mearga pt k l-a pus sa faca flotari deoarece nu era atent si la pedepsit punandul sa faca flotari.si din ziua aceea nu a mai vrut sa mearga

Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    i-am explicat k este bine pt el sa faca sport dar nu vrea,l-am luat si k promisiuni k îi cumpar ce vrea el numai sa mearga dar nu vrea indiferent ce ia-si spune.el mai merge împreuna k cei doi verisori ai lui si unul dintre ei nu este atent si îi atrage si lui atentia si nefiind atenti amandoi ia pedepsit dar mai mult din cauza verisorului lui .acum nici celalalt nu mai merge fara el

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Deci refuzul lui este legat de asocierea sportului cu pedeapsa. POate ca este nevoie sa-i placa mai mult sau sa aleaga el sportul ca sa reuseasca sa-l investeasca si sa treaca pestemomentele mai dificile, care cer un efort fizic ai mare sau peste anumite frustrari inerente activitatii sportive.
    Fiind baiat, poate tatal lui il poate ajuta mai mult, implicandu-l in activitati sportive obisnuite la inceput si apoi cu un antrenor. Sau poate gasind in familie un exmplu al unui barbat care face sport si pe care baietelul il admira...

Floricica Nou Venita verapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.07.2008
    Postari in forum
    12
    Fiul meu are aproape 10 ani, face karate de aproape trei ani, l-a motivat mult faptul ca tati a facut si el karate cand a fost adolescent, iar tati e pentru el un model. La inceput nu era tare incantat de mersul la sala, nici de pedepsele constand in flotari, incet incet insa isi da seama de beneficiile pe care i le aduce sportul (este mai robust, are rezistenta, este mai sanatos) si participa cu drag la toate cantonamentele, examenele si concursurile. Totusi pentru ca statul la tv. si in fata calculatorului sunt tentante, uneori are momente cand ar renunta daca nu am fi in spatele lui sa-l sprijinim, sa-l incurajam si sa-i laudam performantele (are centura albastra si a castigat medalia de bronz la ultima competitie desfasurata la Brasov). Daca n-am fi facut asta de trei ani incoace probabil n-ar mai fi mers la sala dupa prima luna de antrenamente.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari