Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita love's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2009
    Postari in forum
    30
    Buna seara d/na psiholog!

Ma numesc Laura si am o fetita de 1 an si 8 luni si iubeste foarte mult pisicile!

Ea vorbeste deja si a ajuns asa de obsedata zic eu de pisici, incat daca ii spun ca o iubesc imi spune ca nu, ca pisica o iubeste,sau daca face vreo prostie nu ea pisica, daca ii spun ca e frumoasa zice ca nu ea pisica,ETC.

Am evitat sa ii mai zic ceva de pisici,dar la tara are 4 pisici si cand mergem le vede mereu si pe strada la fel si le prinde si e cea mai fericita!

Ma gandesc sa nu devina o obsesie cu pisicile astea!

Dati/mi un sfat va rog!

Multumesc!

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Eu nu cred ca e vreun perico sa devina o obsesie pisicile. Poate ca pentru ea sunt foarte importante acuim asa cum sunt animalele pentru copii, le iubeste, le viseaza, se joaca ci ele, le duce dorul, le hraneste si vorbeste despre ele, pentru ele si in numele lor dar...cu cat va vorbi mai bine va putea exprima mai bine si mai diferentiat ceea ce acum prezinta ca fiind stereotip.

Floricica Nou Venita biandre's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.02.2010
    Postari in forum
    19
    Buna Laura! Eu zic ca nu ai de ce sa-ti faci griji! Fetita mea are 3 ani si 5 luni si la fel cum la voi personajul principal este pisica,la noi este Tuppy, iepurasul ei de plus.Tot ce face ea , ii baga in carca lui Tuppy.Sa te bucuri ca mananca fara pisica,ca doarme fara ea,ca sta la olita,canta,danseaza,si mai stiu eu ce fara pisica.Pentru ca la noi tot ceea ce face e impreuna ca iepurasul.

Floricica Nou Venita paul336's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2010
    Postari in forum
    3
    Buna,
    reiterez mai jos un topic lansat de curand dar m-ar ajuta foarte mult un raspuns pertinentde un doctor-pediatru

multumesc .
    "Buna ziua,

am rugamintea ca un medic care posteaza pe acest forum sa ma ajute cu cateva raspunsuri cat mai stiintifice( scuze dar am nevoie de argumente clare si serioase sa poata fi verificate) daca se poate( m-am saturat de argumente genul: asa zice undeva sau stiu eu de la cineva...). In urma cu 4 luni ni s-a nascut un copil si a aparut problema( stiti si voi: parinti, rude, prieteni, oameni binevoitori in estenta) care au inceput cu stii ca nu este bine sa mai tii pisica cu bebe in casa ca ii cade parul, ca e... in sfarsit dupa o aproape o luna am cedat si am dus-o la soacra-mea la Onesti( noi stam in Bucuresti). Intrebare care se pune acum este pot sau nu pot sa o aduc acasa acum ca bebe a facut 4 luni si va avea aproape 6 cand ma gandesc sa ma duc dupa ea?
    Tin sa va specific ca intre timp si nevasta-mea a inceput si ea sa faca fetze fetze: ca sa faca 6 luni sa faca 1 an si tot asa, eu din cate stiu nu este nici un fel de problema( am crescut cativa ani la tara si acolo chiar nici o pisica nu avea analizele si vaccinurile la zi si cu toate astea nu am avut nimic niciodata) ba chiar dimpotriva cu cat mai rapid se obisnuiesc cei doi cu atat isi dezvolta si copilul sistemul imunitar in mod natural iar pisica invata noile reguli de comportament, a si sa nu uit Search( pisica) nu a iesit niciodata din casa decat in cusca, este setrilizata iar mancare doar de la plic( are aproape 1 an si jumatate).

multumesc pentru ajutor."
    o zi buna,

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Buna, Paul.Nu sunt medic, dar am doi copii de 3,5 ani si 1,3 ani, o catelusa de 9,5 ani si ocazional pisica scarii care se mai strecoara in casa.Sunt f bine toti.Daca pisica e ingrijita si mai ales nu iese din casa, nu-i cazul sa-ti faci probleme.Am intrebat medicul veterinar care mi-a spus acelasi lucru.Catelusa mea nu avea acces in camera copiilor cand erau f mici.A inteles, iar acum intra fff rar in dormitor.De asemenea stie ca nu are voie in nici un pat, deci nu se urca.Un medic uman probabil va spune sa renuntam la animale cand vine un copil pe lume.Asa mi-a spus al meu.Evident ca nu am ascultat-o.Parerea mea e ca daca se respecta normele de igiena iar animalele sunt sanatoase si vaccinate, nu trebuie sa ne facem griji.Si eu am crescut inconjurata de animale si sunt bine sanatoasa.Multa sanatate si aduceti pisoiul acasa (daca n-ati facut-o deja).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari