Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bogdanaioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2008
    Postari in forum
    10

cum renuntam la suzeta?

buna ziua,
    marea mea problema in acest moment este: Cum sa renuntam la suzeta? Pediatrul mi-a recomandat sa renuntam pentru ca fetita are acum 1 an si 6 luni. Sunt insa foarte nedumerita cum sa o fac?
    Ea adoarme cu suzeta si se trezeste inca peste noapte chiar si de 5-6 ori pe noapte si plange pana ii dau suzi. Nu chiar in fiecare noapte dar in 6 din 7 pe saptamana.
    Ma oboseste si pe mine si ma trezesc chiauna dar ingrijorator este sa nu-i deformeze dantura. Dintisorii i-au iesit, cu exceptia ultimului rand de maselute in numar de 4 . Pana acum ziceam ca poate o calmeaza suzeta ptr ca are dureri de la dinti.
    Chiar as vrea sa renuntam la suzi si avem mare nevoie de ajutor sa ne spuneti exact cum sa facem.
    Multumim anticipat.

Floricica Nou Venita dulcicha_comm's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2009
    Postari in forum
    41
    Buna iubita!sa iti traiasac ingerasul!intr-adevar e o mare problema cu suzeta.ii poate deforma dantura.incearca pentru ros cerculetele acela de plastic ci lichid in ele care se baga la frigider,o mai calmeaza.o metoda exacta nu iti poate da nimeni,fiecare copil reactioneaza altfel.va trebui sa gasesti tu metoda.de exemplu,fetita mea are 3 ani,dar a aruncat singura suzeta la 4 luni,dupa colici.de atunci nu a mai vrut nici sa bea ceai.si avea doar 4 luni...in schimb,nu vrea sa renunte nici acum la biberonul de noapte.are nopti in care se trezeste si cere lapte cu bibi...deci,vezi fiecare are felul lui de a fi,personalitatea lui.bafta multa!

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Buna, fetelor,
    si fetita mea are aproape un an si jumatate si e dependenta de suzeta.Sincera sa fiu nici nu vreau sa o fortez, sunt sigura ca undeva in jurul varstei de 2 ani va intelege mai multe si atunci voi gasi o metoda de a scapa de "biba".Am avut un caz in familie...verisoara mea i-a luat fetitei suzeta cu forta, cand ea inca nu era pregatita (avea in jur de un an jumate)...din acel moment fetita a inceput sa roada in somn, inconstient, colturiile de la perna ...a durat vreo 3 ani pana s-a dezvatat si cu foarte mari eforturi....Altii incep sa isi suga degetul mare...sunt cazuri si cazuri.Eu zic ca toate la timpul lor.Au mai fost situatii de mamici care vroiau cu orice pret sa scape de biba, de pampers etc cu orice pret si nu au facut decat sa isi supuna copilul la traume psihice fara rost.
    Bogdanaioana, crezi ca e rau ca copila ta doreste inca suzeta? Eu zic ca nu, va renunta la ea cand va simti ea ca e nevoie.Bineinteles ca nu va incepe scoala cu suzeta in gura.Dar pe la 2 ani incet-incet se va dezobisnui de ea....si atunci are sa i-o dea unui tete pe care l-a vazut pe strada, sau o sa o piarda si mama si tata nu o sa mai aiba bani sa cumpere alta, sau o sa vada un bebe mic smi o sa i-o faca cadou.
    Eu zic ca solutii sunt, dar toate la timpul lor.Iar faptul ca strica dantura...folclor.Am vazut copii care nu au avut suzeta si au gura deformata din alte motive.
    Ce m-am extins cu povestiile..........
    Numai bine! Sanatate puiutilor!

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    Baiatul meu adora suzeta.....pe la doi ani deja ma imbolnavise de nervi:incepuse sa vorbeasca cu ea in gura,o tinea dupa el continuu,o cerea pe afara ce sa mai ,era jale!!La doi ani tot tragand de ea,a rupt-o singur intr-o parte.....asa ca l-am lasat o saptamana sa vada ca daca trage de ea o rupe ,explicandu-i ca a tras prea tare si pe suzi a durut-o si a cedat!Apoi logic si normal am "ajutat"la ruperea ei totala .....i-am lasat doar inelul de la ea:seara cand se culca cere suzi si ii dau inelul ;sta cu el in mana si se alina cu gandul ca i-a facut buba mare la suzi cu dintii!Acum are doi ani si aproape 5 luni,dar zic Doamne ajuta ca am reusit fara scandal!

Floricica Nou Venita ancacornel's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2009
    Postari in forum
    202
    Buna mamici-si eu am un baietel care are 1an jumatate si inca e dependent de suzeta.ca si diana_andreea cred ca nu trebuie sa ii fortam sa renunte la ceva anume-vor intelege pe parcurs.eu -sp mama mea-am folosit suzeta pana la 3 ani,si ce suzete erau prin '83?!
    in schimb tot pe copilul.ro am citit ceva foarte interesant legat de renuntarea la suzeta: un copil de 2 ani jumatate-dependent de suzeta-isi dorea tare mult o anumita jucarie.mami a venit la el cu un cosulet in care avea jucari respectiva si i.a spus ca s.a intalnit cu Zana Suzetelor ,care i.a trimis jucaria in schimbul suzetei.copilul bucuros ca primeste jucaria a pus suzeta in cosul zanei si asa a renuntat la ea.!!!!!!!!!!!!!!!!!!! VOI INCERCA SI EU METODA ASTA.

Floricica Avansata nnisa's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2010
    Postari in forum
    1.401
    "cum renuntam la suzeta" foarte simplu - nu-i mai dam suzeta
    "cum renuntam la beberon" foarte simplu - nu-i mai dam beberonul.....
    Imi cer scuze am fost putin dura, insa noi mamicile intampinam probleme de genul acesta dar nu ne dam seama ca de fapt solutia este la noi, ca daca copiii nostri nu renunta la beberon, suzeta, san s.a. la noi mamicile exista o problema, nu la copiii.....noi mamicile suntem cele care de fapt nu renuntam ....

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Nissa, cu parere de rau nu sunt de acord cu tine....asa a patit si verisoara mea...nu i-a mai dat pentru ca nu a mai vrut ea, de fapt copilul e cel care trebuie pregatit pentru urmatoarea etapa din viata lui (fara suzi, fara pampers, fara biberon etc.).Nici nu iti poti imagina cat de greu i-a fost verisoarei mele sa o dezvete pe fiica ei sa nu suga colturiile de la perna: i-a pus piper, ardei iute...nimic nu a functionat.Sa nu iti mai povestesc ca dupa ce a trecut de faza asta a schimbat toate seturiile de asternuturi de pat, toate erau supte si roase la colturi.Ca trebuie sa fim mai categorice si sa nu revenim asupra unei decizii daca deja am luat-o , de comun acord cu copilul bineinteles, asta e alta treaba....Ideea e ca copilul sa priceapa de ce trebuie el sa renunte la suzeta (cazul nostru) : a mancat-o tete, a pierdut-o, e mare si nu e frumos sa aiba suzi in gurita...depinde de copil.
    O seara placuta tuturor!

PS: Toate am vrea sa ne laudam ca copilul (scuzati cacofonia) meu face pe olita de la x luni, nu mai avem pampers de atunci, a renuntat la suzeta asa, mananca singur de mult timp, si exemplele pot continua .....dar, teoria ca teoria, practica te omoara.

Floricica Veterana 4printi's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2008
    Postari in forum
    11.233
    buna fetelor.subiect interesant legat de suzi.eu am 2 gemeni de cca 21 luni.unul din ei pe la 8 luni a rupt suzeta.era seara,nu aveam de unde lua alta.
    am luato pe cea a frstelui sau,si iam dato lui.celalalt acccepta orice tip de suzi,in schimb alex numa unul singur.
    fiind folosita,normal ca dupa cateva zile a rupto si pe aia.intre timp am colindat magazinele sa gasesc la fel,dar fara rost.a inceput plinsul nopatea la culcare,de ziceai ca cine stie ce ii faci.asta a durat 2 nopti.urmatoarele 3 zile erau numa scincete micute.intre timp am gasit suzi la fel.
    am incercat sa io dau si nimik.efectiv o scuipa afar din gurita.de at nu mai are suzi.a decis singur ca nu mai vrea.
    celalalt geaman si acum are suzi si nu una ci 5.2 pe lantic si 3 separate.la prinz si seara nu doarme fara ele.
    din cele cu lantic baga una in gurita,iar altele 2 cite una in fiecare manuta.
    pe timpul zilei nu are treaba,numa cind e vb de nani.
    cel mai mic de cca 6 luni nu ia nici suzi si nici bibe.si ceiuc bem cu lingurita.
    asa ca fiecare copil are ritmul sau.
    fetita cea mare la 3 ani jumate a aruncat suzi ca se facuse f urata si iam zis ca rad copiii de ea.
    concluzia:NU trebuiesc grabiti,stiu ei cind ii momentul de anumite chestii.

Floricica Veterana shtrengaritza's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2008
    Postari in forum
    11.364
    si eu cred ca trebuie sa asteptam sa fie copilasii pregatiti...fetita mea de 2 ani si doua luni, a renuntat singura,exact cand ma hotarasem sa i-o iau eu fortat,pt ca nu mai suportam trezirile noaptea (credeam ca pt suzeta se trezeste,pt ca i-o dadeam si se culca la loc)...intr-o seara i-am dat-o si a zis ca nu o vrea,i-am zis ca atunci o arunc la catel si nu are decat sa doarma fara ea...a adormit fara ea relativ usor.. a doua zi la somnul de pranz a cerut-o,i-am zis ca aseara am aruncat-o la catel ca asa a zis ea si de atunci nu a mai intrebat de ea deloc!avem 2 saptamani fara suzeta!!
    dar nu am scapat de treziri noaptea,ce-i drept,e doar una acum,inainte erau vreo 2-3...
    asa ca cred ca e mai bine sa fie copilul pregatit sa renunte si banuiesc ca e mult mai simplu...
    dar sunt copii care probabil nu vor renunta singuri...atunci trebuie "ajutati"...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari