Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita x_elena_x's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2009
    Postari in forum
    1
    Cum le putem spune copiilor

atunci cand ei aud pe afara..si ne intreaba

"Mami , ce e aia sex ?" pe la 9 anisori , iar tu ramai incremenita

mother
    Guest
    NU MAi stiu pe unde citeam sa le raspunzi scurt la intrebari dar sa nu le spui totul odata... ii spui in mare... poate pt inceput se va multumi cu raspunsul respectiv, daca nu iti va pune alta intrebare cand va fi pregatit sa afle mai multe...

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    LA 9 ani, copiii cam stiu la ce se refera cuvantul sex pentru ca este un cuvant folosit in diferite circumstante. Daca insa se intampal sa vina asa cum spuneti cu un cuvant sau o expresie care ii socheaza pe parinti, cred ca cel mai la indemana este sa il lasati sa vorbeasca, sa nu-l repeziti, certati si sa nu va grabiti cu explicatiile. Nu stitit ce a auzit si ce este in mintea lui dar e important ca el sa spuna aceste lucruri. Copiii vorbesc tot felul de lucruri, se cearta, se contrazic, rad unii de altii, isi pun ambitia etc.
    Il puteti intreba cum si cand a auzit, de la cine si cum a fost discutia, el ce crede ca inseamna, la ce se refera etc. Asa o sa aveti suficient timp sa va linistiti si discutia cu copilul va fi lamuritoare. Apoi ea va putea fi reluata. Orice poate fi spus dar nu oricum.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari