Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Cum vorbim cu copilul despre sexualitate? Pare o problema dificila dar oare ce o face sa fie dificila? Cum vorbim cu copilul despre stele, despre dinozauri, despre scoala, despre moarte, despre gradele de rudenie, despre prietenie….?

Sexualitatea este ceva aparte si a vorbi despre ea ne pune in incurcatura. De ce? Unii vor spune ca nici lor nu li s-a vorbit despre sexualitate si nu stiu cum sa faca asta. Altii se tem ca aceste informatii pot fi daunatoare. Altii se simt ei insisi jenati, li se pare ceva prea intim, de neimpartasit.

Pe de alta parte, cu totii ajungem sa fim intrebati de copii despre sexualitate sau sa ne gandim ca este important sa vorbim cu ei, sa le dam anumite informatii sau sa ii ferim de un pericol.

Haideti sa vedem impreuna care sunt acele lucruri care fac dificila o astfel de discutie cu copilul nostru si care sunt informatiile de care are nevoie. Luni la ora 20 va astept la o noua discutie in direct!

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ati venit la o noua discutie in direct. Va astept pana la ora 23 cu intrebarile, opiniile si experientele voastre pentru a inchega impreuna o discutie despre cum vorbim cu copiii despre sexualitate.

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Buna seara draga Anca! Buna seara tuturor. Ma alatur si eu discutiei din aceasta seara.. Va asteptam si pe voi indiferent daca ati ajuns in momentul in care va puneti intrebarea oare cum le povestim copiilor despre sexualitate sau pur si simplu cum vedeti voi lucrurile pe viitor, cum o sa il abordati in aceasta situatie..

Floricica Nou Venita bianca ghizdavu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.09.2008
    Postari in forum
    57
    Buna seara Anca, buna seara fetelor! Cred ca numai noi ne temem ca aceasta discutie este dificila. Copiii sunt mult mai neinhibati iar curiozitatea si nevoia lor de a afla este foarte mare. Ei ne pot ajuta sa facem aceasta discutie sa fie relaxata. Cu cat vorbim mai deschis despre sexualitate cu copiii nostri cu atat ne va fi mai usor sa ne facem intelese. Cu putin efort putem reusi sa ne depasim inhibitiile si jena. Suntem cea mai buna sursa din care copilul nostru poate afla ce trebuie sa afle, deoarece noua ne pasa ce le spunem

Membru inregistrat la
    22.09.2008
    Postari in forum
    57
    Serus Bebelaa :)

Floricica Avansata giani's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    buna seara!
    ma alatur si eu discutiei din aceasta seara mai ales ca sunt interesata direct!
    am un baietel de 10 ani si as vrea sa stiu cand ar trebui sa am o discutie cu el pe aceasta tema?

cristina elena
    Guest
    Buna seara fetelor ma alatur si eu discutiei voastre, in curand o sa am si eu asemenea discutii cu copiii mei.
    Intrebarea e: cand va fi asta?!
    Sa-i las pe ei sa ma intrebe sau sa le spun eu inainte sa ma intrebe ei?
    Grea misiune, imi aduc aminte ca mama n-a discutat niciodata cu mine si sora mea unele aspecte si cand a vrut sa ne spuna era prea tarziu, noi aflasem totul. [face cu ochiu']

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    La 10 ani copii stiu multe despre sexualitate, ata din propriile senzatii cat si din discutiile cu colegii, din ce au citit sau vazut la tv. Cred ca este impostant daca el iti pune intrebari sau aduce cumva vorba despre asta pentru ca adesea copiii intreaba "mut" fara sa para ca este o intrebare, un fel de a aduce vorba in treacat despre....

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Buna seara va spun si eu!
    E indr-adevar o discutie mai dificila aceea in care un parinte ii explica celui mic despre sexualitate, dar nu una imposibila si cred ca toate mamicile sunt de acord ca este mult mai bine ca cel mic sa afle de la ele cum stau lucrurile in aceasta privinta, decat de la alti copii ca si ei.

Membru inregistrat la
    22.09.2008
    Postari in forum
    57
    Buna seara Giani! momentul se arata singur. de fapt, momentele...de exemplu cand va plimbati si vedeti doi tineri care se saruta, sau cand apare ceva la televizor. Sigur iti va pune el intrebari. Tu poti, pur si simplu sa-i raspunzi. In timp, se va crea intre voi o buna comunicare si deschidere. Mai tarziu, cand va fi curios de detalii, va simti toata libertatea sa-ti puna intrebari mai "grele"

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    La ce varsta a fost mama dispusa sa va vorbeasca dar deja stiati multe?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari