Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alexxa90's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2009
    Postari in forum
    10
    Copilul meu are doar 8 luni jumate si face crize de nervi. Se arunca cu capul pe spate si zbiara daca nu-i fac pe plac. Este rasfatat pentru ca este singurul copil din famlie. Ce pot face ca sa il dezvat sa se loveasca cu capul de nervi? Si cum e posibil ca un bebelus asa mic sa faca crize cand nu obtine ce vrea?

Floricica Novice mirela_cirneci's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2009
    Postari in forum
    422
    Parerea mea este ca e un bebelus f f rasfatat,obisnuit sa obtina intodeauna ce vrea.Probabil ca cea mai mica intarziere a ta la cerintele lui ii declanseaza aceasta stare de nervi.Si eu am avut probleme mult tp cu alexia,la fel ca al tau se arunca pe spate,de multe ori luandu-ne prin surprindere.Inteleg prin ce treci,dar ca sfat nu pot sa iti spun decat ca iti trebuie multa rabdare.Eu abia dupa un an am reusit sa o dezvat cat de cat de narav.Si anume nu i-am mai facut mereu pe plac,am mai lasat-o sa planga din cand in cand,si uite asa incet a devenit mai calma,si a invatat sa aiba rabdare.Dar la 8 luni cred totusi ca e cam micut.Nu stiu totul depinde de tine.Iti doresc multa rabdare si sanatate la pitic.

Floricica Nou Venita cornelia ruxy's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    2
    baiatul meu are 3 ani si 2 luni. are zile cand il apuca niste crize groaznice nimeni nu poate sa discute cu el tipa se bate cu mainile peste ochi in cap. cand vreau sa-l calmez mai rau tipa si incerc nu stiu daca e bine sa nu-l mai bag inseama cand face crizele si vad ca se linisteste singur. crizele le are atunci cand il cert in fata cuiva strain sau nu fac ce imi cere in acel moment sau am mai obesrvat ca si atunci cand cineva stain incearca sa vorbeasca cu el

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Copiii au trairi afective foarte intense si nu au inca un mijloc de a le controla. La ei crizele de nervi, asa cum le numiti, sunt in stare pura, adica la intensitate maxima. De unde provine ideea ca cei mici nu au nervi? Dimpotriva, pentru ca ei resimt frustrarea in mod direct, pentru ei obiectul pe care il cer este totul in acel moment si nu au mecanisme prin care sa se protejeze de refuz, sa isi dea seama ca obiectul e periculor sau inutil etc.
    In situatiile in care apar aceste crize, este important sa gasiti o metoda de a linisti copilul si de a fi alaturi de el in suferinta pe care o simte. Apoi sa-i explicati de ce l-ati refuzat pentru a ionvata ca nu oprice poate fi imediat cumparat, ca prizele sunt periculoase ca diferite obiecte nu le poate folosi decat cand va creste etc.

Floricica Nou Venita rumburaki's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.08.2008
    Postari in forum
    31
    si eu ma confrunt cu asa ceva copilu meu are 3 ani si atunci cand nui fac toate poftele e dezastru dar eu cand vad ca devine nervos imi caut de lucru si nul bag in seama cu toate ca ma striga disperat si atunci se linisteste asa merge la mine

Floricica Nou Venita alexxa90's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2009
    Postari in forum
    10
    multumesc lu D-zeu ca am trecut de crize.se pare ca a uitat sa se mai dea cu capul.acuma ca are un anisor intelege cand ai spun ca nu e voie,se mai mataie cand spun ca nu e voie dar nu mai face crize.daca il cert vine si ma pupa sal las unde vrea.cred ca acuma incearca cu santajul dar bine inteles ca nu renunt daca e periculos ce vrea el.multa rabdare si o sa treca si la bebeii vostrii

Floricica Nou Venita vladut puiut's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2010
    Postari in forum
    4
    Noi avem 3 luni jumate si d-na dr.(pediatru), mi-a recomandat saa il duc pe micut la neuro-psihiatru, deoarece plange pana se sufoca, uneori. Eu am constatat ca el plange de foame. Oare ar trebui sa ma ingrijorez si mai tare de cum o fac deja? Mai are cineva problema aata?

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    Exista un sindrom numit sindromul hohotului de plans care este o manifestare de colera, de furie, de durere sau de teama care ajunge pāna la lesin cu pierderea cunostintei, intotdeauna reversibila. Aceste simptome nu sunt deloc grave. Sindromul hohotului de plāns este cauza cea mai frecventa de sincopa la copilul intre 5 luni si 3 ani. 4-5% dintre copii fac cel putin o data in viata sindromul hohotului de plāns
    simptome :

forma albastra (asfixica) reprezinta 60% din cazuri. In urma unei suparari, copilul incepe sa plānga ; urla, tremura, respira din ce in ce mai greu. Faza expiratoare, de cele mai multe ori silentioasa, se prelungeste din ce in ce mai mult, gura ramāne deschisa. Nici un sunet nu mai iese. Copilul se īnvineteste din ce in ce mai tare, cianoza se intensifica si apare apneea : acesta este « lesinul ». Daca apneea se prelungeste, parintii asista la o sincopa asfixica insotita de pierderea cunostintei, hipotonie generalizata si revulsie oculara (darea peste cap a ochilor). Aceasta seamana cu o convulsie. Copilul este ca si mort, inert, vānat si nu mai respira. Dupa cāteva secunde copilul isi reia suflul si isi revine la cunostinta. Cāteodata, apneea dureaza mai mult si apar clonii. Trezirea survine totusi repede si fara nici un tratament. Forma pala (ischemica) survine in 20% din cazuri. Intotdeauna provocata de o frustrare, aceasta forma se caracterizeaza prin absenta tipetelor. Sub efectul emotiei, copilul devine pal si pierde cunostinta. Este vorba aici de o sincopa provocata de oprirea inimii. In alte 20% din cazuri ale sindromului hohotului de plāns, distinctia intre aceste doua forme nu este clara si derularea crizei este intermediara. Evolutia :

sindromul hohotului de plāns nu se mai observa dupa vārsta de 6-7 ani. Mai īnainte insa el antreneaza modificari relationale si educative importante care reprezinta toata gravitatea acestei afectiuni. Este destul de frecvent ca evolutia sa fie agravata prin masuri intempestive : diagnostic gresit de epilepsie cu spitalizare abuziva si impregnarea de barbiturice de lunga durata, plasari diverse, sfaturi educative rau adaptate (sa se evite supararea copilului etc. ). De cele mai multe ori este vorba de copii hiperactivi, turbulenti, opozanti si nervosi. Exista o anxietate materna si familiala evidenta. Sindromul hohotului de plāns este foarte spectaculos pentru parintii neinitiati. Acesta le provoaca un sentiment de super-protectie de care copilul profita excesiv. De teama declansarii acestor crize parintii nu mai īndraznesc sa le refuze nimic copilului care atunci se comporta ca un stapān tiranic. Aceste spasme se produc dealtfel selectiv, numai atunci cānd un membru al familiei mai credul si īngaduitor este prezent! Urmānd sfaturi adaptate, atitudinea parintilor poate face sa dispara crizele foarte rapid. Diagnostice diferite : criza de epilepsie sau spasmofilie. Caracterul īntotdeauna provocat, scurtimea pierderii cunostintei (cāteva minute maximum) si revenirea ei rapida sunt elementele fundamentale ale acestui diagnostic. Pentru linistea dvs consultati un medic de specialitate. . . O consultatie costa pana in 100 lei sau poate fi gratuita cu trimitere de la medicul de familie.

Floricica Nou Venita vladut puiut's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2010
    Postari in forum
    4
    Va multumesc, nu am stiut cum sa vad daca mi-a raspuns cineva. Oricum, l-am dus pe micut la medic si a zis ca e normal(copilul), ca asa isi manifsta el nemultumirile. Aceste crize de plans le face daca nu primeste biberonul in cel mai scurt timp. Sper sa ne fereasca dumnezeu de boli mai grave. Va multumesc inca odata.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari